Svatobor, hora opředená mýty.

Tipy na výlet, Šumava




Kam a jak jedeme?

Chata s rozhlednou na Svatoboru
Chata s rozhlednou na Svatoboru
lupa

Ve východní části Svatoborské vrchoviny se nad městem Sušice vypíná hora Svatobor. I když se svými 845 m.n. m., není v tomto pohoří nejvyšší, tak je bezesporu nejznámější. Na jediné v celém pohoří je postavena rozhledna. Ta je již druhou v pořadí, ta první byla postavena v letech 1895 až 98 a byla 28 m vysoká. V roce 1933 byly ve zdech zjištěny trhliny a odklon od osy 178 cm. Proto byla 8. května 1934 odstřelena. Na jejím místě vyrostla za neuvěřitelné tři měsíce do 12. srpna 1934 rozhledna nová, s výškou 31, 6 m. O rok později byla k rozhledně přistavěna chata. Oba objekty jsou návrhem sušického architekta Karla Houry.Z rozhledny je výhled jak na hory Šumavy, tak i daleko do vnitrozemí. O Svatoboru se vypráví mnoho pověstí, uvádí se, že pod horou je velké podzemní jezero. Je ale jisté , že na úpatí hory byly nalezeny zbytky chaty z doby kamenné, asi 10000 let př.n.l.. Součástí nálezu byly štípané kamenné nástroje. Bylo zde zjištěno i pohřebiště z doby panování Vratislava I ( 1061 - 92). Na severní straně byly v obrozenecké době malé lázně Odolenka. Barokní kaple je z roku 1748. Léčila se zde řada významných osobností tehdejší doby. O zázračných účincích zdejší vody píše už Bohuslav Balbín. Větší úpravy lázní probíhaly od roku 1853. Zajímavou událostí je vystoupení Bedřicha Smetany, který tu koncem srpna 1867 hrál studentům. Ještě po druhé světové válce zde byl v provozu hostinec. Potom vše skončilo. Později tu byl postaven dětský tábor, který je i v současné době využíván. K prameni se vztahuje hezká pověst o Wodolence. Snad byla pohanskou kněžkou a pověst říká, že si po smrti přála odvoz na voze s párem bílých volů. Ti ji dovezli na svah Svatoboru, kde zůstali stát. A právě v místě jejího hrobu vytryskl zázračný pramen. Ze Svatoboru byl také vroce 1868 vyzvednut kámen do základů Národního divadla.





Za čím jedeme?

Cestou na Svatobor, pohled k JZ
Cestou na Svatobor, pohled k JZ
lupa

Ze Sušice vycházíme z náměstí po červené značce. Ještě ve městě začíná velmi prudké stoupání. Po jeho zdolání vcházíme do lesa. Nenecháme si ale ujít pohled do údolí na město a okolní vrcholy. Procházíme kolem několika pramenů s výbornou vodou. Místní na zdejší prameny nedají dopustit a mohu potvrdit, že na vaření kávy je výborná. Cesta stoupá okolo hory. Otevře se několik pohledů na Šumavu a hrad Kašperk. Docházíme do míst, kde jsou zbytky staré vozové cesty ještě s několika patníky. Možná příští technická památka. V polovině cesty přecházíme na žlutou, na které je vyhlídka na šumavský Poledník. Po hodině cesty jsme na vrcholu. Po žluté pokračujeme do Odolenky a dále do Hrádku u Sušice. Odtud jedeme vlakem do Sušice. V Hrádku doporučujeme zajít ke zdejšímu zámku. Starý zámek je renesanční z 2. pol. 16. století a barokní přístavba je z roku 1731. V současné době je z velké části již opraven a stojí za podívání. V budoucnu zde má být kulturní a společenské centrum.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dobře se najíst a napít je možné na chatě. Napít se dá také ze všech pramenů na cestě. Hospody jsou i v Hrádku u Sušice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Altánek při cestě
Altánek při cestě
lupa

Ze Svatoboru jsou hezké výhledy z mnoha míst a pokud je dobrá viditelnost tak je ji nutné využít. Na chatě je ochotná obsluha, která si pochvalu zaslouží. Nelíbil se nám současný stav bývalých lázní Odolenka. Chátrání je až příliš patrné.

Ostatní informace

Jeden z mnoha pramenů
Jeden z mnoha pramenů
lupa

Celá cesta je na mapě KČT č.68 Pootaví. Její délka je okolo 7 km. Chata s rozhlednou je v červenci a srpnu otevřena každý den od 10.00 do 22.00 hod. V ostatních měsících jen v sobotu a v neděli od 11. 00 do 20.00 hod. Vstupné na rozhlednu je 20,- Kč dospělí a 10,- Kč děti. Dalším vyžitím je adrenalinový sjezd na terénních koloběžkách ze Svatoboru do Sušice v délce 5 km a s převýšením 370 m. Nedaleko chaty je startovací prostor pro paragliding. Využitelné převýšení je 320 m při severovýchodním větru. K chatě je možné dojet i autem.

Na výlet vlakem

Vlak jsme tentokrát využili při zpáteční cestě z Hrádku u Sušice do Sušice. Je to na trati č. 185 z Horažďovic- předměstí do Klatov.



Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Svatobor, hora opředená mýty.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace