Sutom -krásné výhledy

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Jedu vlakem do obce Sutom kousek od Lovosic pokochat se krásnými výhledy na kopečky ČESKÉHO STŘEDOHOŘÍ a navštívit kamaráda Vítka.

Za čím jedeme?

Na horizontu obec Sutom a Sutomský vrch
Na horizontu obec Sutom a Sutomský vrch
lupa

Každý člověk má sny, některé jsou nereálné a jsou i takové sny, které se při troše snahy a zapálení pro věc, dají splnit. V minulém roce jsem náhodou při cestě za kamarádem Vítkem do Velemína, projížděl busem obcí Sutom a uchvátily mne výhledy na okolní kopce. Od té doby jsem měl svůj sen, znovu se sem vrátit a prozkoumat tuto lokalitu.

Držáky na kola na autobuse
Držáky na kola na autobuse
lupa

V pondělí 13. dubna nasedám časně ráno na Kladně do vlaku a vyrážím směr Sutom. S přestupem v Kralupech nad Vltavou vystupuji v Lovosicích a čekám asi hodinku na bus, který mne doveze do cíle. Většinou při pravidelných výletech do Středohoří mám na přestup z vlaku na autobus jen několik minut a tak dnes čekání využiji k prozkoumání části Lovosic. Projdu se v nejbližším okolí nádraží a zjistím si z jakého nástupiště mi jede bus do „hor“ . České středohoří jsou vlastně takové hory ve skromném podání, kopce zde nedosahují závratných výšek, ale co do počtu kopečků jim můžou některé větší pohoří závidět. Nadmořská výška místních hor se pohybuje nejčastěji od 500 m.n. m do 837 m.n.m výšky(tolik měří nejvyšší hora Českého středohoří, Milešovka). Na malém autobusovém nádraží stojí zbrusu nové autobusy čekající jak na domorodce tak i na turisty. Některé autobusy mají na zadní části přidělané držáky na jízdní kola, dobrý nápad, do kopců v autobuse a dolů na kole.

Svítí novotou
Svítí novotou
lupa

Hodina utekla jak voda a přijíždí můj autobus a já se vydávám vstříc dalším zážitkům v tomto krásném kraji. Venku je zataženo kam se podívám a v duchu si říkám“ pokud nezmoknu dneska, tak už nikdy“. Projíždíme Lovosicemi a autobus začíná stoupat do hor. Lovosice leží v nadmořské výšce 151 m a ves Sutom v 364 m.n.m. . Chvílemi si při pohledu z autobusu připadám jak někde ve Skotsku, pastviny s ovcemi a krásná zvlněná krajina. Domorodci v autobuse převažují nad turisty v poměru 10 : 1 , ten jediný turista jsem já.

Kostel sv, Petra a Pavla v Sutomi
Kostel sv, Petra a Pavla v Sutomi
lupa

Asi po 20 minutách jízdy vysedám v Sutomi a kochám se na pro mne známé i neznámé kopečky. Všem dominuje hora Milešovka 837 m.n.m, kam se náš Klub přátel Milešovky vypráví v květnu na pravidelný výstup. Tak Královnu Českého středohoří jsem zkontroloval, stojí na svém místě a můžu na obhlídku okolí.

Výhled od Sutomi
Výhled od Sutomi
lupa

Sutom vesnice spadá územně pod město Třebenice, první zmínka o obci je z roku 1276, roku 1414 je jeho vlastník uváděn Hanuš ze Sulevic. V obci je kostel sv. Petra a Pavla, doložený roku 1386. Vedle kostela stojí dřevěná zvonička a v bývalé faře je penzion, ve kterém v 19. století přespal Alexander Von Humbolt.

Zvonička vedle kostela
Zvonička vedle kostela
lupa

Dávám se do hovoru s místním domorodcem, ptám se ho jak se dostanu na Holý vrch. Od Vítka vím, že je z tohoto vrchu je krásný výhled na kopečky, po vysvětlení cesty se vydávám na výstup. Jdu nejdříve kolem posledního domku ve vsi a začínám prudce stoupat do kopce a pořád čekám na ty výhledy, slyším tlukot svého srdce a výhledy nikde. Říkám si vegetace je zde bujná a tak výhledy zarostly. Na vrcholu kopce se otáčím a mažu si to dolů, zapomněl jsem ještě zmínit, že už jsem si vytáhl kulicha z batohu, vítr v těchto končinách dosahoval astronomických rychlostí a byl jsem rád, že jsem si ho ráno do baťohu přibalil. Zase jsem zpět ve vsi, začíná se ukazovat sluníčko a jdu vsí z kopce do sousední vsi Vlastislav, kde je zámek Skalka a zřícenina hradu Skalka. Za několik málo minut stojím před zříceninou hradu, ze které se dochovala jen hradní věž, která je nepřístupná.

Rozcestník
Rozcestník
lupa

Hrad Skalka - první zmínky o hradu jsou z roku 1357, kdy je zmiňován Petr Skála z rodu Kaplířů ze Sulevic. Za třicetileté války roku 1639 byl hrad zpustošen švédskými vojsky. Jeho zdiva použili majitelé hradu Hrzánové z Harasova ke stavbě barokního zámku. Tento zámek leží v těsné blízkosti zříceniny hradu a je též pro veřejnost nepřístupný.

Cesta na Sutomský vrch
Cesta na Sutomský vrch
lupa

Zámek Skalka – pochází z konce 17. století, tento barokní zámek od roku 1924 do roku 1945 obýval šlechtický rod Schönbornů, k zámku patřil statek a pivovar. Majitelé zámku byli v roce 1945 nuceně vysídleni. V současné době je zámek v majetku obce. Na internetu jsem se dočetl, že ve druhém patře zámku je obrazová galerie Českého středohoří. Na průčelí zámku o tom není ani zmínka, takže otvírací doba galerie mi není známa.

Výhled ze Sutomského vrchu
Výhled ze Sutomského vrchu
lupa

Pod zámkem mám sraz s kamarádem Vítkem, který bydlí v nedalekém Velemíně. S Vítkem se srdečně pozdravíme a já mu popisuji zklamání z výhledů z Holého vrchu. Vítkovi se to nějak nezdá a ptá se mne, ať mu ukážu na který kopec jsem se vyškrábal. Ukazuji mu ten vrch a on mi se smíchem odpovídá, že jsem vylezl na Sutomský vrch( 505 m n.m.), který s Holým vrchem sousedí. Vítkovým autem se vracíme zpět do Sutomi a jdeme na správný vrch.

Královna Milešovka
Královna Milešovka
lupa

Po chvilce prodírání křovím se dostaneme na úpatí Holého vrchu 457 m.n.m. a za chvilku stojíme na jeho planině. Opravdu výhledy jsou více než luxusní, silný vítr rozehnal mraky z rána a my hledíme do tohoto krásného kraje. Chvílemi se musím pořádně rozkročit abych při focení ustál poryvy větru, jaký jsem ve Středohoří zatím nezažil. Na vrcholu je vrcholová kniha, kam se s Vítkem zapíšeme, kniha je zcela popsaná a tak jsme naší zdravici někam připsali.

Lovoš
Lovoš
lupa

Po vyfocení krásných panoramat sestoupíme k Vítkovu autu a dojedeme do Velemína, kde Vítek bydlí. Po obědě se společně na chvílku projdeme Opárenským údolím a já počkám na vlakobus(náhradní autobusová doprava za vlak), který mne zaveze do Lovosic. Dál pokračuji vlaky ČD domů do Kladna.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Ubytování jsem nepotřeboval, jednalo se o jednodenní výlet a najedl jsem se z vlastních zásob a oběd jsem dostal u Vítka.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejvíce se mi líbila krásná příroda a daleké výhledy.

Nelíbilo se mi neoznačení zámku Skalka a jakékoliv informace co v budově zámku je a není.

Ostatní informace

http://www.mesto-trebenice.cz/sutom/ds-3762/archiv=0&p1=51

odkaz na webové stránky obce,

Autobus do Sutomi jezdí jen v pracovní dny.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Třebenice město
(vzdálenost od místa: 2.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Sutom -krásné výhledy

18.04.2015 19:46
Co se týče zámku Skalka je to opravdu problém, jakožto i s obcí Vlastislav celkem, vím to z vlastních zkušeností. Jinak je vidět, že si nadmíru spokojen, když se někomu líbí tady u nás v Českém středohoří, tak to mi dělá opravdu radost :-)
18.04.2015 19:57
Pekný článok a výlet.
19.04.2015 08:06
Tak sis Honzíku udělal pěkný jarní výlet, fotečky se Ti povedly...
19.04.2015 09:19
No Honzo - aspoň sis těch milovaných kopců užil, když jsi dvakrát lezl na ten "Holý vrch!" Ale hlavně že se výlet i to setkání vyvedlo a ty jsi nás, čtenáře Turistiky, přesvědčil o tom, že jsi už konečně procitl ze zimního spánku...
19.04.2015 10:15
Děkuji Vám všem za pochvalu a příspěvky, já jsem ze zimního spánku už procitl dávno, ale nějak nezbyl čas někam vyšlápnout. Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace