Šumperk - Ledovou cestou k lomu Ostředek

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

studánka v městském lese
studánka v městském lese
lupa

V rámci nutnosti nenechat během vánočního nicnedělání rychle naskakovat - přes léto těžce shazovaná - kila, vyrazili jsme dnes, tedy 29.12.2012, alespoň na chvíli do přírody. Rozhodli jsme se pro "zelenou trasu", tedy nejprve se po Reissově ulici dostaneme k bývalému sanatoriu a pokračujeme po neznačené cestě kolem jedné z městských studánek k Rozcestí "Tulinka". Odsud již po zelené turistické značce pokračujeme k Rozcestí "Pod lomem", kde se oddělíme od trasy vedené - naší dosavadní - modrou souputnicí a zelená má sólo.

rozcestí modré a zelené
rozcestí modré a zelené
lupa

Pokračujeme mírným stoupáním - kolem ruiny někdejší vodárenské věže a další z městských studánek - k bývalému lomu na amfibolickou rulu. Lom se nachází v městském lese a přesto, že jsme samotným lesem šli k lomu jen něco přes dva kilometry, byl to chvílemi celkem náročný výstup. Ve čtvrtek totiž v Šumperku a okolí silně zapršelo a ze sněhu v lese vznikla vrstva mokré kašovité hmoty. V pátek šly teploty prudce dolů, a tak jsme téměř celou cestu mírně stoupali po souvislé ledové ploše.

Za čím jedeme?

skály před lomem
skály před lomem
lupa

Každá cesta by měla mít nějaký cíl, tak jsme si za něj stanovili - v současnosti již opuštěný - lom Ostředek u Šumperka (dříve Mittelberg). Jméno lomu je totožné s kopcem (593 m.n.m.) nad ním. Místní mu ovšem říkají Kokrháč.

bývalý lom Ostředek
bývalý lom Ostředek
lupa

V lomu se těžila amfibolická rula (mylonitická ortorula ke stavebním účelům). V hornině se nacháží pegmatitové žíly, tedy hornina složená z křemene, živců a malého množství další zajímavých minerálů. Jedná se například o arzenopyrit, bavenit, beryl, kolumbinit nebo triplit.

lupa

Lom - nebo jeho někdejší těžební prostor - má půlkruhový až podkovovitý půdorys a stěny lomu svou výškou přesahují dvě desítky metrů. Rychle pár fotek a chystáme se "bruslit" zpátky. Na "Tulince" měníme trasu a odbočíme k Novým Domkům.

lupa

Těším se na hrubojesenické panorama, osvícené zapadajícím sluncem, bohužel je ale mírný opar. I tak se chvíli "pokocháme" a kolem pískovcových božích muk a zahrádkářské osady se vracíme do Šumperka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Nejblíže uvedené trase se nachází - šumperskými oblíbená - výletní restaurace a penzion "Na Domkách" v části Nové Domky. Samotné Město Šumperk pak nabízí mnoho možností k nasycení i napojení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

směrovník
směrovník
lupa

Za běžných klimatických podmínek se jedná o příjemnou a oblíbenou odpolední procházku mnohých obyvatel Šumperka. Přes současnou ledovku jsme jich i dnes potkávali hodně, většinou - jako obvykle - se jednalo o pejskaře. Jistý druh sebevražedných sklonů však předvedlo i několik seniorů s holemi a maminek s kočárky.

Ostatní informace

přístupová cesta
přístupová cesta
lupa

Zmíněný lom je z Tulinky dosažitelný i přes skály Kokeš, a to po žluté TZ. Trasa vede z nadmořské výšky cca 325 m do necelých pěti set. A pokud neodbočíte na Domky, musíte se spokojit s potravinami a pitivem z vlastních zásob.

Uvedená trasa bývá součástí oblíbeného pochodu Hanušovická čtvrtka.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vikýřovice-Lesní
(vzdálenost od místa: 3.55 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Šumperk - Ledovou cestou k lomu Ostředek

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace