Šumperk - Chocholík – Šumperk

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Chocholík a Háj
Chocholík a Háj
lupa

Přesto, že se jedná o výlet krátký a nenáročný – s kočárky ovšem nepočítejte – vystřídali jsme během cesty poctivě všechny barvy značení i úseky zcela neznačené. A na tomto konstatování nic nemění ani fakt, že červenobílé psaníčko Josefa Janků bylo – alespoň v jednom úseku a v dobách minulých - barvou zelenou. Během tohoto výletu okolím Šumperka vystoupáme během několika málo kilometrů z +/- 330 metrů až do nadmořské výšky 548 metrů, čímž se dostaneme do vůbec nejvyššího bodu katastru obce Bludov.

Za čím jedeme?

lupa

Nejprve projdeme několik šumperských ulic a pěšin, které v drtivé většině lemují nedávno zateplené a kolorované panelové domy, abychom došli na Bojnickou ulici. Chci se podívat jak vypadají řadové domky, které zde postavila jedna místní firma. Nijak nadšen jimi nejsem, ale jako obyvatel 2+1 v panelovém domu nemám až tak moc právo kritizovat a navíc i toto je – jak říká klasik – otázkou vkusu každého soudruha. Odsud pokračujeme neznačenou cestou do polí a směřujeme mezi vrcholy Chocholík a Háj, nebo-li Senová. Některá flóra již signalizuje blížící se podzim, ale počasí nám přeje, na druhou polovinu první dekády září chvílemi až moc.

Háj neboli Senová
Háj neboli Senová
lupa

Po nějaké době se napojíme na žlutou TZ, kterou - stálým stoupáním – dorazíme až k rozcestníku v sedle Červený kříž. Odsud většinou pokračujeme doprava k rozhledně na Háji nebo rovně ke Kostelíčku. Tentokrát nás čeká „politická akrobacie“ směrem doleva a vydáme se – i nadále vzhůru - po červenobílém psaníčku Josefa Janků na vrcholový Chocholík. Díky stoupajícím teplotám je více než příjemné, že téměř pořád jdeme ve stínu lesa. Vrchol je brzy dobyt a nás čeká – již silně omezený – výhled na Šumperk i masiv Jeseníků a chvíle odpočinku na vrcholových kamenech a skalkách. Překvapí mě zde nález „kusu dřeva“, který vypadá trošku jako lucerna. Nevím kdo to sem donesl a odkud, ale dvojníka tohoto předmětu jsem o něco později objevil v centru Šumperka, v altánu Zahrady přátelství a porozumění.

lupa

Následně nás čeká - samozřejmě - sestup, a protože se nechceme vracet stejnou cestou, pokračujeme „weier und weiter“ dolů, směrem bludovským. Od rozcestníku Pod Chocholíkem se k červenobílému psaníčku přidává zelenoá TZ a od rozcestníku Na starém zámku – už – po vzoru Tří sester - „jedeme na zelenou“. Ani to nám ale moc dlouho nevydrží a přecházíme opět na neznačenou cestu, která nás dovede až k areálu Jezdeckého klubu Bludoveček. Tady máme opět chvíli pauzu a od zvoničky, která je pomníčkem předčasně zemřelé manželky majitele klubu, pozorujeme pár koní ve výběhu.

pohled k Šumperku
pohled k Šumperku
lupa

Čeká nás závěrečná etapa. V této chvíli jsme už již nejen na modré TZ, ale i i na budoucí cyklostezce, která je již ve stádiu čilého budování (více než práce na cyklostezce mě však zaujal akromat se zemědělskou technikou na nedalekém poli ... pěkné vystoupení). A ta nás už zavede až zpět do Šumperka, na okraj Bludovské ulice.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Chocholík
Chocholík
lupa

Vzhledem k překonané vzdálenosti jsme se spokojili s malou svačinkou (tatranka a jablko) na vrcholu Chocholíku. Pokud by někdo šel tutéž trasu a chtěl se dobře najíst, doporučuji v jejím závěru navštívit restauraci Koruna.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hezké počasí, krásná příroda, klid a pohoda. Vše k nezaplacení.

Ostatní informace

Výlet - až na tu svačinku a cílovou pivní odměnu - zcela beznákladový.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šumperk
(vzdálenost od místa: 3.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Šumperk - Chocholík – Šumperk

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace