Šumavskými hvozdy ke Stožecké kapli

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Příjemná a nenáročná vycházka k bývalému poutnímu místu, ke Stožecké kapli která se nachází nad obcí Stožec.

Stožecká louka
Stožecká louka
lupa

Od centrálního parkoviště v centru šumavské obce Stožec vykročíme po žluté značce. Značka nás krátce vede po silnici a poté uhýbá vpravo na polní cestu v lučinatém údolí. Na turistickém rozcestí Stožecká louka zahneme opět vpravo a mírně stoupáme modře značenou lesní cestou. Cesta nás přivede na rozcestí Pod Stožeckou skálou s vybudovaným odpočinkovým přístřeškem. Stoupáme proti vrstevnicím do kopce k obnovené Stožecké kapli. Stoupání je zpestřeno informačními tabulemi o místech kterými procházíme.

Informační tabule
Informační tabule
lupa

Asi po 500 metrech stoupání se před námi otevře pohled na dřevěnou kapli. Místo je upraveno a umožňuje zde chvíli posedět a občerstvit se pramenitou vodou. Pokud se chceme rozhlédnout do kraje ze Stožecké skály s železným křížem na vrcholu, musíme podstoupit poněkud krkolomný výstup pěšinou vedoucí za kaplí.

Paměť stromů, pařez při stoupání ke kapli
Paměť stromů, pařez při stoupání ke kapli
lupa

Od kaple se vrátíme zpět na turistické rozcestí a pokračujeme po modré. Asi po 1,5 km chůze značka odbočuje vpravo ze silnice na lesní pěšinu, kterou sestupujeme k lávce přes Studenou Vltavu, kde je opět možnost chvíli posedět. Kousek od lávky, asi 4 km po proudu, se nachází Vltavský luh, kde se stéká Teplá a Studená Vltava.

Stožecká kaple
Stožecká kaple
lupa

U lávky zahneme vpravo a po cyklostezce, turisticky neznačenou cestou, nám zpět na parkoviště ve Stožci zbývají necelé 2 km chůze. Na okraji obce u informačního střediska NP Šumava si ve vybudovaných exponátech můžete zábavnou formou prověřit znalosti o zdejší přírodě.

Za čím jedeme?

Navštívit známé poutní místo s obnovenou kaplí. Procházíme pěknou krajinou se slatěmi a lesní porosty v okolí kaple tvoří prales.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Asi nejznámější budova Stožce je hotel Pstruh při záchytném parkovišti pod železniční stanicí. V sezóně je zde málo kdy volné místo.

Poměrně dobré, rychlé občerstvení je i v Českých Žlebech hned u hlavní silnice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Příjemná procházka šumavskou přírodou. Nádherný výhled do kraje ze Stožecké skály za kaplí i když je potřeba absolvovat poněkud krkolomný výstup na její vrchol.

Velmi zajímavé je místo u informačního střediska NP Šumava, na své si zde přijdou děti i dospělí.

Ostatní informace

historie kaple
historie kaple
lupa

V roce 1988 zásluhou Jana Kocourka z Prachatic a dalších nadšenců byla Stožecká kaple znovu postavena. Slavnostní otevření bylo 9. listopadu 1988 a znovuvysvěcení 25. srpna 1990 Miloslavem Vlkem. Hlavní pouť se koná vždy první neděli po 14. srpnu.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Šumavskými hvozdy ke Stožecké kapli

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace