Šumavským podhůřím na Červa.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Pohled z hory Červ na Šumavu
Pohled z hory Červ na Šumavu
lupa

Šumavské podhůří jistě patří mezi nejmalebnější místa v celé zemi. I když se zde hory nedotýkají hvězd a většinu z nich pokrývají koberce lesů, najdou se i takové, které po zdolání nabídnou nezapomenutelný pohled na vrcholky Šumavy a do vnitrozemí. Jednou z nich je i hora Červ ( 609 m.n.m.), která se nachází v hřebeni, východně nad údolím Drnového potoka jižně od Klatov. Je v tomto celku i nejvyšší a také jediná s vrcholkem bez stromů. Cesta vede několika obcemi, ve kterých turista nachází staré gotické kostelíky, malebné zvoničky a v jejich okolí nádhernou přírodu. Na své si přijdou i milovníci flóry a fauny. Setkání s poštolkou, kánětem či vzácným jestřábem je více než pravděpodobné. Občas klid naruší běh překvapených srn a svoji přítomnost rozrytou zemí potvrzuje i černá zvěř. Meze a loučky jsou plné trsů mateřídoušek, zvonků, třezalek a dalších květin a místy připomínají malířskou paletu. Na lesních pasekách je nepřehlédnutelná vrbovka a starček. Menším problémem je všude přítomný ostružiník, který v některých místech vytváří neproniknutelné překážky, ale vyrovnává vše nabídkou sladkých plodů. Jen voda je tady v menší míře a pouze několik stružek s malým množstvím vody spěchá do údolí. Přes veškerou nádheru a klid tudy projde velmi málo turistů. A přitom lze k návštěvě této oblasti výhodně využít vlak. Pro začátek této cesty byla zvolena nejvýše poležená vlaková zastávka na trati z Klatov do Sušice - Malonice.

Za čím jedeme?

Nádraží v Malonicích
Nádraží v Malonicích
lupa

Od malonického nádraží okreska pozvolna stoupá k osadě Střítež. Otevírají se odtud pohledy především k jihu, na kterém je dominantou Borek ( 859 m.n.m.). Samotná Střítež je malá osada s několika domky a malou návsí. Najdeme tady zvoničku, zajímavý křížek a dřevěná boží muka. Za osadou silnice dosahuje vrcholu a začíná klesat ke Chlístovu. Zajímavější je před lesem odbočit vpravo a jít lesní cestou a později volně lesem ke chlístovskému koupališti. Odtud znovu po silnici do Chlístova, kam je to asi 1 km. Obec je rozložena podél silnice a první zmínka o ní je z roku 1360. Z té doby je i zdejší gotický kostel Povýšení sv. Kříže. Jistě upoutá několik roubených domků a židovský hřbitov z roku 1869. Ten je na kopci, východně od obce. Ještě ve vsi odbočuje polní cesta vlevo do Dobré Vody. A začíná dosti dlouhé stoupání až ke křížku, nad kterým stojí staré lípy. Dobrá Voda je ukrytá pod svahem. Několik domků, křížek, zvonička a pohled k východu jsou vším, co zde lze vidět. Stoupání pokračuje loukou západním směrem, svahem Boudovky ( 729 m.n.m.). Z vrcholu stoupání se otevírá pohled do údolí Srbického potoka. Sestup svahem končí ve Střeziměři, malé vísce s kruhovou návsí. Kaplička, zajímavý pomník padlým a několik starých stromů jsou zdejší nabídkou turistům. O půl km dále je ves Křištín, ta je známá od roku 1371 a její gotický kostel sv. Matouše ukrývá uvnitř nástěnné malby ze začátku 16. století. Za Křištínem se opět stoupá již na cílovou horu Červ ( 609 m.n.m.) a to po červené značce. Odbočení z trasy na vrchol hory je nejvhodnější podél rozsáhlé oplocenky na východním svahu. Vrchol je bez stromů a pohled z něho je mimořádný. Na jihozápadě se vypíná Šumava, na opačné straně hory Plánického hřebene a k SZ část Klatov a na obzoru nádherná Švihovská vrchovina. Rozhled za jedničku s hvězdičkou, odkud se ani nechce odejít. Červená pospíchá k osadě Hejno. Ještě před ní je odbočka k výhlídce do údolí Mochtínského potoka. Stojí tady několik novějších domků a křížek pod lípou. Silnička dále klesá k okraji Spáleného lesa. Cestou vpravo od značené cesty lze dojít k památníku na popravišti z období II. světové války. A následuje konečná na vlakové zastávce v Lubech u Klatov.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pohled od Stříteže na Borek
Pohled od Stříteže na Borek
lupa

Cesta je trochu delší a tak je dobré nést jídlo a pití v batohu na zádech. Hospody sice ve Chlístově a v Křištíně jsou, ale nelze na ně spoléhat. Ubytování v okolí Klatov by nemělo být problémem.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Střítež, zvonička
Střítež, zvonička
lupa

Příroda v této části Pošumaví je mimořádně zachovalá. I oba gotické kostely jsou více než zajímavé. Pohledy z vrcholu Červa lze zařadit mezi nejkrásnější v oblasti Klatovska. Na své si přijdou i milovníci flóry a fauny. Památník na popravišti v Lubech je konečně obstojně upraven. Malou vadou je okolí kostela v Křištíně a skutečnost, že nelze navštívit interiéry obou kostelů. I když do Chlístovského lze nahlédnout klíčovou dírkou.

Ostatní informace

Pohled na Boudovku
Pohled na Boudovku
lupa

První část cesty do Střeziměře je neznačená, odtud lze již využít červenou značku. Výstup na vrcholek Červa je obtížnější a kopřivy i ostružiník dokáží hodně cestu znepříjemnit. Cesta k památníku také není značená. Celá cesta je kolem 18 až 20 km. Lze ji zkrátit sestupem ze hřebene na vlakové zastávky Vrhaveč či Neznášovy. Jedná se o trať č. 185. Vše je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Malonice
(vzdálenost od místa: 2.91 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Šumavským podhůřím na Červa.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace