Střekov, staletý symbol Ústí nad Labem

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

Střekov, staletý symbol Ústí nad Labem

Za čím jedeme?

lupa

Hrad Střekov, dominanta Ústí nad Labem, patří k nejromantičtějším hradům u nás. První zmínky o hradu jsou z roku 1319. Tehdy se český král Jan Lucemburský rozhodl postavit nad řekou Labe strážní stanici, která by zajišťovala bezpečnost labské plavby. Protože však neměl dostatečné množství finančních prostředků, dal pozemky a skálu v léno bohatému pražskému měšťanovi Peškovi z Veitmile s podmínkou, že na skále vystaví hrad na vlastní náklady a král mu jej poté daruje i s dědičnými právy. Hrad měl být i celní stanicí, která zde dříve skutečně byla. Objekt vlastního hradu je velmi dobře zachován, zejména proto, že nebyl válečnými útrapami nijak zvlášť poničen nebo vypálen. Vojenským a obranným účelům však poměrně často sloužil. Za třicetileté války obsadili hrad v roce 1631 Sasové, v roce 1634 krátce Švédové a pak opět v roce 1639 byl hrad opěrným bodem Švédů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Už při příjezdu do Ústí vás ohromí silueta tohoto hradu. Pokud se rozhodnete na prohlídku, nemusíte stoupat moc do kopce, pokud tedy pojedete autem. Autem se vyjedete až k bezprostřední blízkosti hradu a parkoviště je zcela bezplatné. Po schodech, kde kdysi býval padací most, projdete věžovou branou do prostoru hradní terasy. Už odtud je nádherný výhled na Labe a okolí. Pokud při vstupu dobře všimnete, ve vstupní věžové bráně je zabořeno šest dělových koulí z ostřelování hradu generálem Laudonem. Na terase je příjemná vyhlídková restaurace. U pokladny zaplatíte 70 korun a dostanete vytištěného průvodce, takže délka prohlídky záleží zcela jenom na vás. V klidu si tedy můžete projít Rytířský sál, který je hned první budovou po vstupu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Vstupní věžová brána
Vstupní věžová brána
lupa

V létě roku 1942 na tomto hradě pobýval skladatel Richard Wagner, po němž je pojmenována i jedna z restaurací na Střekově (Wágnerka). Po schodech se vydáte přes rozbořenou strážnici, kde se nachází tvz. Velké stavení. Po dalších schodech následuje Hradní terasa, ze které je nádherný výhled na celé okolí a na Ústí a zdejší zdymadla, která byla postavena v letech 1922-1936 a jsou Národní kulturní památkou. Potom se vydáte, dle průvodce do ostatních přístupných místností, Kruhové věže, Kaple, Věžového paláce. Poslední částí hradu je tzv. citadela. Z citadely – předsunuté opevnění, jsou nezapomenutelné Vyhlídky jak na město Ústí, tak do okolí, ale i na samotný hrad.

Ostatní informace

lupa

A to je vše, pak stejnou cestou se vydáte zpět k pokladně, kde zazvoníte na zvonec a odevzdáte průvodce. Pak se můžete ještě občerstvit a pokochat ve zdejší restauraci a rozloučit se se Střekovem. Tak to byl StřekovDalší informace

Hodnocení:
4762. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Ústí nad Labem-Střekov
(vzdálenost od místa: 1.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Střekov, staletý symbol Ústí nad Labem

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace