Stráže Svatoborské vrchoviny.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Dolejší Krušec, v pozadí Nuzerovská Stráž
Dolejší Krušec, v pozadí Nuzerovská Stráž
lupa

Několik vrcholů jihozápadně od města Sušice tvoří samostatný celek, který je od okolní krajiny oddělen ze všech světových stran údolím. Každé údolí má svůj potok či řeku, a aby toho nebylo málo, čtyři vrcholy mají ve svém názvu slovo Stráž. Přes pohoří vede jediná turistická zelená značka. Míří ze Sušice do Hartmanic. Navíc skoro v každé vsi, které tvoří okolo kopců jakýsi náhrdelník, je malý či větší zámek. Perličkou je zřícenina tajemné kaple na Skalním kopci, o které se toho moc neví. Najdeme zde i pevnůstku z doby nedávné a připomenout si i černé stránky minulosti není na škodu. Nejvyšší z hor je Nuzerovská Stráž (802 m.n.m.) s mimořádným výhledem k východu. Mimo jiné vidíme Hrad Kašperk, horu Sedlo ( 902 m.n.m.) a údolí řeky Otavy. Z Volšovské Stráže (790 m.n.m.) je z jižního svahu výhled na hory Šumavy s Poledníkem (1315 m.n.m.) v pozadí. Na severu pózuje rozlehlý Svatobor ( 845 m.n.m.). Je zde několik kouzelných studánek. Zcela jistě přeběhnou přes cestu srny a je možné i setkání ze vzácným datlem. Botanik nalezne pestrobarevný koberec mnoha druhů rostlin a v korunách nádherných jedlí zlatavé jmelí. S poznáváním, tohoto turisty opomíjeného koutku naší země, lze začít ve kterékoliv okolní vísce, ale nejlépe je vyjít ze Sušice. A to byl i náš případ.

Za čím jedeme?

Nuzerov, kaplička
Nuzerov, kaplička
lupa

Sušické náměstí opouštíme po červené proti proudu Otavy. Procházíme lesoparkem Luh, následuje osada Páteček a začínáme stoupat silničkou k Nuzerovu. Za touto vsí se značka vrací k řece, ale my stoupáme polní cestou k lesu. Míjíme kapličku, na kterou lidé zapomněli a vychutnáváme si výhledy do údolí. V lese se ještě nezacelily rány po posledních vichřicích, ale na druhou stranu se otevřelo množství nádherných rozhledů. Jsme na vrcholu stoupání a odbočujeme po pěšince vlevo. Přibližně po 200 m jsme u zříceniny kaple. Stojí na vrcholu a moc se o ní neví. Byla asi příslušenstvím zámku v nedalekém Dolejším Krušci.( Pozor, na mapě je chybně zakreslená na svahu kopce). Od kaple vede mechová pěšinka k jihu na okraj lesa. Je zde pevnůstka a výhled na Annín a Kašperské Hory. Odtud jdeme lesem na západ k zámku v D. Krušci a po zelené se vracíme zpět. Hned na okraji lesa je stezka vlevo a ta nás vede na vrchol Nuzerovské Stráže. Sestupujeme lesem k západu do Loučové. Růžový zámeček je opraven a stojí za zhlédnutí. Odtud stoupáme polní cestou k okraji lesa. Volně lesem přecházíme na vrchol Stráže ( 755 m.n.m.). Odtud nabíráme směr sever a sestupujeme do sedla, kde přecházíme širší cestu a sotva znatelnou pěšinkou opět stoupáme. Přecházíme velkou paseku s výhledem na hory Šumavy a po deseti minutách jsme na vrcholu Volšovské Stráže. Východním svahem se dáváme po pěšině na cestu se zelenou značkou. Následují Volšovy, kde si prohlížíme zámek a starou lípu na nádvoří a zelenou se necháváme dovést na sušické náměstí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Dolejší Krušec, zámek
Dolejší Krušec, zámek
lupa

Jídlo a pití je nutné nést na zádech. I když je tu několik studánek, Ze kterých se dá pít, jsou ale mimo cesty dobře ukryté v lese. Jíst se dá buď v Hartmanicích, ale to se k výletu musí přidat 5 km, jedna hospůdka je ve Volšovech a v Sušici je již z čeho vybírat. S ubytováním v této oblasti nejsou potíže.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

 Svatobor ze Stráží
Svatobor ze Stráží
lupa

Pokud hledáte klid tak je to správná adresa. Turista je jevem spíše ojedinělým. Nádherné výhledy jsou velmi časté. Ukázal se nám i pan datel s červenou čepičkou a moc jsme ho nezajímali. Oběd je prostě důležitější než obava z nějakých turistů. Zlaté trsy jmelí na jedlích se také často nevidí. Mech, v mnoha odstínech zelené, v některých místech pokrývá vše kolem a je dosti častým jevem. Nelíbila se nám kaplička za Nuzerovem a hrozný stav cesty kolem statku v Loučové. Majitel zřejmě vypouští močůvku na cestu, aby vyzkoušel zdatnost turistů.

Ostatní informace

Jedle a jmelí
Jedle a jmelí
lupa

Cesta je náročná na častá stoupání. Pokud chcete tento koutek poznat blíže, zapomeňte na značky. Odhadem jsme ušli asi 16 až 18 km. Byl to výlet na celý den. Je dobré mít mapu KČT č.65 Šumava - Povydří. I když o Strážích se v informačním středisku v Sušici toho moc nedozvíte, přesto se zde zastavte. Pevnost je otevřená a pokud chcete nahlédnout dovnitř je dobré mít baterku. Okolní zámečky v Dolejším Krušci, Loučové , Kojšicích, Chamuticích a Volšovech jsou nepřístupné a některé ve velmi špatném stavu.

Na výlet vlakem

Pokud by se jednalo o výlet vlakem nejblíže je nádraží Sušice. Jedná se o trať č.185 Horažďovice - předměstí - Klatovy - Domažlice.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Stráže Svatoborské vrchoviny.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace