Státní zámek Doksany

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

Vstup do kláštera
Vstup do kláštera
lupa

Jedeme se podívat na státní zámek Doksany. My jsme jeli autem, vzhledem k tomu, že jsme návštěvu Doksan spojili s návštěalších míst. Litoměřice, Kamýk, Terezín.Jinak další místa, která v okolí stojí za prohlídku najdete na: www.pametihodnosti.cz/pamatka/52/okoli/blizke/1/vzdalene/2/doksany_klaster.html

Za čím jedeme?

Opravená část
Opravená část
lupa

Obec Doksany se nachází asi 14 km od Litoměřic. Klášter stojí v jihovýchodní části obce při rameni Ohře. Založen byl Vladislavem II. a jeho ženou Gertrudou roku 1141, podřízen klášteru na Strahově a „do školy“ zde chodila i dcera krále Přemysla Otakara I. Anežka. Prošel obdobím rozmachu i úpadku a v roce 1782 jej císař Josef II. zrušil. Klášter byl potom využíván jako nemocnice či kasárna. Později byla prelatura upravena na panské sídlo a dostal charakter zámku. Po roce 1945 připadlo Doksanské panství, jak jinak, státnímu statku v Roudnici a v roce 1998 došlo k návratu řádových sester do Doksan. Dnes jej najdete pod názvem Státní zámek Doksany a Farnost Doksany (Církev římskokatolická).

Sloup na nádvoří
Sloup na nádvoří
lupa

Klášterní chrám Narození Pany Marie na severní straně 2. nádvoří si z původní románské stavby z 12 století v sobě zachoval kryptu pod střední lodí a relativně velké zbytky zdiva. Již z dálky Vás vítají jeho dvě čtyřboké věže, barokní kopule nad středem kostela a Vysoká barokní věž. Areál je z jižní a západní strany obklopen barokními zahradami a anglickým parkem, jejichž rekonstrukce si vyžádá ještě mnoho peněz a času.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Vzledem k tomu, že jsme cestovali tak jsme se na jídlo stavili v Litoměřicích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Opravená část
Opravená část
lupa

Nehjezčí jsou již rekonstruované části kláštera a proti nim přímo tristně působí zanedbané a dosud nepokavené stavby náležející ke klášteru.Přímo nádherný je ovčem vnitřek zrekonstruovaného kostela. Ten oravdu stojí za návštěvu. Je ovšem třeba přijet v době, kdy je otevřen, jinak je možný jen pohled přes mříže ve dveřích kostela, ale i ten stojí zato.

Ostatní informace

Opravená část
Opravená část
lupa

Celý objekt zámku je volně přístupný.Pokud budete chtít absolvovat kompletní prohlídku celého kláštera, je nutno se předem objednat na kontaktní adrese:

Prohlídky se konají na základě předběžné rezervace na adrese Římskokatolická farnost Doksany, 411 82 Doksany 1; nebo na adrese farnostdoksany@centrum.cz, nebo na tel č: 731 557 601.
Minimální počet účastníků objednané skupiny je 12.
Prohlídky se konají dle časových možností administrátora farnosti.
VstupnéDobrovolné.
ProhlídkaMinimální počet účastníků objednané skupiny je 12.
Prohlídky se konají dle časových možností administrátora farnosti.
Délka prohlídky 45 min., max. počet osob 60.


Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hrdly
(vzdálenost od místa: 3.36 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Státní zámek Doksany

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace