Stará Ľubovňa - hrad a skanzen

Tipy na výlet, Spišská Magura
Kam a jak jedeme?

Stará Ľubovňa pohled z věže hradu
Stará Ľubovňa pohled z věže hradu
lupa

Rozhodli jsme se, že se podíváme na místa poblíž Vyšných Ružbachů, kde trávíme dovolenou. Dnes jedeme autem na celodenní výlet do Staré Ľubovně. Je to staré město nad řekou Poprad, první písemná zmínka je z r. 1292, ale osídleno bylo již o hodně dříve. Do Staré Ľubovně se dostanete také autobusem.

Za čím jedeme?

Stará Ľubovňa pohled z věže na skanzen
Stará Ľubovňa pohled z věže na skanzen
lupa

Město prohlížíme jen zběžně, protože naším hlavním cílem je renesanční Ľubovňanský hrad a přilehlý skanzen. Hrad leží ve výšce 711 m n.m. a vždy chránil hranice jako pevnost. Je známý také tím, že r. 1412 zde uherský král Zikmund Luxemburský (šelma ryšavá) a polský král Vladislav II. podepsali dohodu o míru. Několik evropských panovníků zde bylo na návštěvě, kromě již zmíněných např. i Marie Teresie nebo Jan Sobiesky. Na nedobrovolné "návštěvě" zde byl i král Madagaskaru Morice Beňovský, který byl zde vězněn. Na hradě je několik expozic, muzeum řemesel, gobelíny, hradní kaple. Z věže hradu je nádherný výhled po okolí. Konají se zde různé akce-šermíři, sokolníci,programy pro děti, koncerty,svatby.

Stará Ľubovňa hrad
Stará Ľubovňa hrad
lupa

Samostatnou expozicí je skanzen pod hradem. Zasloužil se o něj Andrej Čepiššak, který shromažďoval exponáty. Skanzen byl zpřístupněn r. 1966 a nachází se v něm 25 objektů lidové architektury se Spiše a Šariše. V obytných domech a technických nebo hospodářských budovách se návštěvníci seznámí, jak naši předkové žili a jaké nástroje k práci i životu používali. Dominantou skanzenu je však roubený řecko-katolický kostelík z Matysové z r. 1933 s nádhernými ikonami.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Jednodenní výlet, takže ubytováni jsme zde nebyli. Najíst se nebo občerstvit se je možno přímo na hradě nebo ve městě.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Celá prohlídka hradu i skanzenu byla moc zajímavá. Líbilo se nám vystoupení sokolníků, protože ptáky jsme si mohli podržet.

Ostatní informace

Vstup na hrad dosp. 5 euro, děti (6-19), stud.VŠ 2,5 euro, senioři 3,5 euro rodina (2dosp.+1-4 děti) 10 euro

skanzen dosp. 2 euro děti,stud. 1 euro senioři 1,5 euro rodina 4,5 euro

Stará Ľubovňa nádvoří hradu
Stará Ľubovňa nádvoří hradu
lupa

výhodná je vstupenka pro oba objekty (hrad i skanzen) dosp. 6 euro děti,stud. 3 euro senioři 4,5 euro rodina 12,5 euro Možnost focení a filmování zdarma. Jsou zde i další poplatky, na ty se můžete podívat na webových stránkách hradu.

otevřeno v sezonu květen - září PO - NE 9 - 19 hod.

další otev.doba viz webové stránky

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu Stará Ľubovňa - hrad a skanzen

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace