Stará Hůrka

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Stará Hůrka
Stará Hůrka
lupa

Jako cíl tohoto výletu jsme si vybrali místo, kde v minulosti stávala obec Stará Hůrka. Vznik obce se datuje do roku 1732, kdy zde byla založena sklářská huť. Obec se postupně rozůstala, byl vystavěn kostel sv. Vincence, hostinec, pošta, mlýn a své příbytky si zde budovali i dělníci pracující v huti.V roce 1820 byla vedle hřbitova postavena velká kaple sv. Kříže, kde byli pochováváni členové sklářských rodin Hafenbrädlů a Abelů. V této kapli byl pochován i otec Karla Klostermanna, který v rodině Abelů působil jako učitel.

Cesta na Starou Hůrku bývalou alejí
Cesta na Starou Hůrku bývalou alejí
lupa

Po druhé světové válce a odsunu německého obyvatelstva začal úpadek tohoto místa. Stará Hůrka ležela v zakázaném hraničním pásmu a začala sloužit armádě jako střelnice. Prakticky celá byla zničena, do dneška se zachovaly pouze základy kostela a jedinou stojící stavbou na místě dříve tak prosperujícím je hřbitovní kaple sv. Kříže.

Stará Hůrka
Stará Hůrka
lupa

K ní se váže i jedna dost morbidní historka. Když armáda postupně likvidovala toto místo, musela nějak naložit i s ostatky členů sklářských rodin, kteří byli pohřbeni v kapli ve skleněných rakvích. Opilí vojáci prý tehdy vytahali rakve z kaple, co bylo v rakvích hodnotného tak to sebrali a poté si ještě s mrtvolami zatančili. Do roka pak všichni zemřeli na otravu mrtvolným jedem.

Informační panel
Informační panel
lupa

V současnosti je toto místo pěkně upraveno a slouží jako památník obětem komunistického zla. Na zdi kaple je připevněna pamětní deska se jmény lidí, kteří byli zabiti při pokusu o překročení státní hranice za dob komunismu.

Za čím jedeme?

Zbytky kostela sv, Vincence
Zbytky kostela sv, Vincence
lupa

Výlet na Starou Hůrku jsme pojali jako relax po dopolední lyžovačce. Zaparkovali jsme auto na parkovišti v Nové Hůrce a po modré značce je to odtud na Starou Hůrku 2,5 km. Stejnou cestou jsme se pak i vrátili. Výhodou je, že i v zimě se dá po této cestě na Starou Hůrku bez problémů dostat, jelikož trasa pro běžkaře vede na toto místo trochu jinou cestou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Výlet byl krátký, takže v baťůžku jsme si nesli jen něco k napití.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Na místě samotném se nám v krásném zimním počasí moc líbilo. Nejvíce nás ale zaujal netradiční informační panel o tomto místě. Tyto panely připomínající otevřenou knihu jsou nyní umístěny na místech zaniklých obcí na Šumavě.

Ostatní informace

Místo je celoročně volně přístupné, vstupné zde nezaplatíte.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Železná Ruda centrum
(vzdálenost od místa: 6.97 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Stará Hůrka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace