Stachelberg – RETRO 2007

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

Stachelberg parkoviště
Stachelberg parkoviště
lupa

Naše největší dělostřelecká tvrz se nachází na hranicích Krkonošského národního parku v blízkosti tzv. Rýchorského pralesa. Z trutnova je to cca 10 kilometrů severním směrem silnicí na Žacléř. Přes areál tvrze vede červená turistická trasa Rýchory - Trutnov (Cesta bratří Čapků) a zelená turistická trasa Žacléř - Horní Staré Město. Prostorem Stachelbergu prochází rovněž cyklotrasy číslo 4081, 4084 a 4210 a naučná stezka opevněné Trutnovsko. Zaparkovat lze u autobusové zastávky Babí pevnost, ale v letních měsících to bývá hlavně o víkendu problém.

Za čím jedeme?

Stachelberg dělostřelecká tvrz
Stachelberg dělostřelecká tvrz
lupa

Byl krásný letní den a my jsme si trochu chtěli odpočinout od ťapkání po horách tak jsme sedli do aut a vydali se na Stachelberg. Auto jsme nechali na výše uvedeném parkovišti a lesní asfaltovou cestou, dobře značenou, se vydali k pevnosti. Již po cestě nás uvítala první informační tabule prvního opevnění a to levokřídlého pěchotního srubu T-St-S-74 – krycí název U silnice, který zůstal nedostavěn. Při obsazení pohraničí po Mnichovské dohodě, byla dokončena základová deska a provedeno bednění pro betonáž. Ale to se už svých 2 470m3 betonu nedočkalo. Pod betonovou deskou je skrytá šachta schodiště. Plánovaná posádka byla 36 mužů

řopík lehké opevnění vzor 37
řopík lehké opevnění vzor 37
lupa

Další zastávka na cestě je věnována polnímu opevnění, spojovacím a obranným zákopům, pozorovatelen a to včetně lehkého opevnění vzor 37, pověstného řopíku (název vznikl ze skratky ŘOP – Ředitelství Obraných Prací).

chodba podzemí Stachelbergu
chodba podzemí Stachelbergu
lupa

Pak už se otevře impozantní výhled na vlastní dělostřeleckou tvrz z části obehnanou protitankovými a protipěchotními překážkami. Je to jediný vybetonovaný bunkr obranného systému. V nadzemní části je instalovaná expozice, kde lze získat všechny informace a představu o tom jak celé opevnění fungovalo. Obrana území je založena na nepřímém postřelování předpolí a hlavních přístupových komunikací křížnou palbou.

dřevomorka
dřevomorka
lupa

Hlavní část opevnění se skrývá hluboko v podzemí v hloubce až 50 metrů, kam vás při prohlídce odvede průvodce po šachtovém schodišti a cca 186 schodech. Opevnění tam tvoří síť spojovacích chodeb, skladů munice, zázemí, šesti sálů pro ubytování vojska, které do nedávna byli zaplaveny vodou a jsou přístupny hlavně díky nezměrnému úsilí místních nadšenců, před kterými nezbývá nic jiného než smeknout. Výklad průvodce je velice zajímavý a působivý a zaujme téměř každého.

řopík lehké opevnění vzor 37
řopík lehké opevnění vzor 37
lupa

Při prohlídce se seznámíte též s těžkými podmínkami při lámání chodeb, o systému bednění před betonáží, včetně vystýlky s rubaniny, která měla tlumit zásahy do nadloží pevnosti, až po velice zajímavou kresbu, kterou na betonové zdi vytvořila dřevomorka.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se nedaleko Žacléře, ale jelikož jména restaurací nejsou moje hoby tak jako tradičně si ho nepamatuji. Ale bylo to příjemné posezení venku s velkým hřištěm pro děti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Obdivuhodná technická památka, která názorně ukazuje um našich předků a odhodlání bránit naší vlast. Bohužel nakonec to bylo o nás bez nás…..

Ostatní informace

Otvírací doba :

Květen-Červen - soboty, neděle a státní svátky 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod

Červenec-Srpen – denně mimo pondělí 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod

Září – soboty, neděle a státní svátky 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod

Říjen – pouze v sobotu 10:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hod

Poslední prohlídka podzemí začíná v 16:15 hod.

Na prohlídku podzemí doporučujeme pevnou obuv a teplé oblečení (teplota cca 8°C).

Běžné vstupné: 60,– Kč

Dětské vstupné: (do patnácti let) 30,– Kč

Rodinné vstupné: (2 dospělí, 2 děti) 150,– Kč

Vstup zdarma: děti do šesti let a doprovod organizovaných skupin (školní výlety, zájezdy)

Možno zakoupit turistickou známku číslo 1029.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Křenov
(vzdálenost od místa: 2.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Stachelberg – RETRO 2007

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace