Srdce Valašska - Rožnov pod Radhoštěm

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Krásy Rožnova pod Radhoštěm, patřícího do Zlínského kraje, lákají každoročně tisíce turistů. Naposledy jsme zde byli před několika lety, kdy vše zkrášlovala sněhová pokrývka. Letos jsme se zde vypravili v únoru, po sněhu ani památka, jen ledové zbytky v Rožnovské Bečvě. Jeli jsme vlakem, cesta uběhla rychle. Ze Zlína v sedm hodin s přestupem v Otrokovicích a Hulíně. V 10 hodin už stojíme na nádraží ČSD V Rožnově a rozhodujeme se, kam se vydáme nejdříve. Naší první zastávkou byla hospúdka u Jeníků, kousek od obou nádraží, kde jsme si dali frankfurtskou polévku na zahřátí. Potom se vydáváme přes most nad Bečvou, směrem k centru. Za panely s mapami odbočujeme vpravo, po levé staně pod lesem vidíme Rožnovský pivovar, který nabízí specialitu kvasnicové pivo.

lupa

My však pokračujeme vpravo, k Bečvě. Nádherné modré nebe s ranním sluníčkem vytváří ve vodě nádherné odrazy. Tak tedy blátivou pěšinou po louce kolem vody až pod lesík, kde Franta uviděl v šílené strze mezi stromy nějakou skálu a chtěl tudy projít až ke kopci Hradisko, kde stojí zřícenina gotického hradu Rožnov. Naučnou stezkou jít odmítl, a tak po divočejší výměně názorů odcházím opačným směrem, každý si jdeme po vlastní ose. Franta mě dožene až na náměstí, / na hrad nakonec nešel /, kde si pak už trochu klidnější dáváme v bistru společně kávu. Centrum Rožnova tvoří Masarykovo náměstí, zde stojí pozoruhodné měšťanské domy a jedny z nejstarších památek - barokní sochy sv. Jana Nepomuckého, sv. Floriana z let 1722 - 1746 a socha T. G. Masaryka. Dominující památka je barokní kostel Všech svatých s cenným vnitřním zařízenám a pěti oltáři. Město s řadou památek je křižovatkou turistiských cest a cyklotras. Potom si ještě procházíme náměstíčko a boční ulicí pokračujeme k lázenskému parku. Kolem Společenského domu směřujeme k největšímu lákadlu Valašskému muzeu v přírodě - Skanzenu nejstaršímu a největšímu ve střední Evropě.

lupa

Muzeum tvoří soubor originálních dřevěných lidových staveb přenesených z valašského regionu do prostředí městského parku / Dřevěné městečko / a na přilehlé stráni se nachází Valašská dědina a Mlýnská dolina. Ve třech expozicích Skanzenu je rozmístěno skoro 150 památných objektů. Každoročně se zde konají kulturní akce, folkorní festivaly, slavnosti, jarmarky s ukázkami domácí výroby tradičních řemesel. V některých objektech je zde také ochutnávka valašských specialit. Byla zde natočena i pěkná pohádka o 12 měsíčkách.

Za čím jedeme?

lupa

Skanzen uvnitř jsme si prohlídli minule, dnes si ho obejdeme celý dokola, všude je plno návštěvníků. Potom se vracíme přes lázeňský park s krásným dřevěným altánkem kolem řady zajímavých stromů, odpočinkového místa s lavičkami u vody. Sněhu jsme se letos nedočkali, ale chybí tu jarní zeleň, bouhužel je teprve únor. Projdeme celým parkem nad Bečvou až k bráně u hlavní silnice a přejdeme k panelům s mapami na druhé straně. Poslední pohled na Rožnovskou Bečvu. Potom po chodníku zpět k hostinci, kde jsme ráno snídali, teď se ale stavujeme na oběd před cestou zpět. Ve dvě hodiny se počasí už kazí, je spíš zataženo, v 15 hodin pak odjížíme vlakem domů do Zlína opět s přestupem v Hulíně a Otrokovicích.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Snídani i oběd jsme měli v hostinci U Jeníků v Rožnově pod Radhoštěm, stojí kousek od obou nádraží u hlavní silnice.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Valašsko se nám moc líbí, je krajinou snů, kerou spatříte při procházce valašskou krajinou složenou z lesů, luk, pastvin a ve stráních stojících malebných dřevěných stavení. Nádherné výlety jsou i údolími podél Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Městem Rožnovem se od začátku května do konce října prohání Rožnováček, vláček jezdící v dělce okruhu 4,5 km, který lze využít.

Ostatní informace

lupa

Malebné město Rožnov pod Radhoštěm se nachází na úpatí posvátné hory Radhošť, v údolí Rožnovské Bečvy, mezi Radhošťskými Beskydami a Vsetínskými vrchy. Kdo se vydá ke zřícenině gotického hradu Rožnov z 2. pol. 14. stol., lze projít Naučnou stezkou Hradisko složenou ze tří okruhů podle náročnosti. Přístupná je od jara do podzimu. Seznámí návštěvníky s blízkým okolím Rožnova. Z hradu jsou dochovány zbytky zdí s branou, valem a přístupným podzemím. Hrad stojí nad městem, na vrchu Hradisko 522 m. n. m. Na Karlově kopci v Rožnově stojí 31 m vysoká dřevěná rozhledna s ručně tepanými prvky vystihující styl Jurkovičových staveb, kterou stojí za to za příznivého počasí také navštívit.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
12 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rožnov pod Radhoštěm
(vzdálenost od místa: 1.27 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Srdce Valašska - Rožnov pod Radhoštěm

15.03.2014 08:59
Hezké město..vracím se sem ráda..fanypol

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace