Šperkovnice šumperského muzea (VM Šumperk)

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

detail plakátu k výstavě
detail plakátu k výstavě
lupa

Ve čtvrtek 5. března 2015 byla v Galerii Šumperska slavnostní vernisáží zahájena další výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. Jmenuje se „Šperkovnice šumperského muzea“ a již z názvu je tedy zřejmé, jakým „užitným“ předmětům je tato expozice zasvěcena. Zkrátka a dobře šperk provází člověka – tedy hlavně tu něžnější část lidstva – téměř po celou dobu jeho existence. Hodně velkou část tohoto období mapuje šumperská výstava. Vždyť nejstarší exponáty pocházejí z období doby kamenné, ty nejnovější se chlubí datací do roku 2015. A protože autor tohoto článku je věkově někde mezi – a už pár desetiletí je většinou také něčím ozdoben – rozhodl se doprovodit manželku a dozvědět se, co kdy bylo „in“. Koneckonců první šperky nosil stejně pravěký lovec … a tudíž pán tvorstva. Navíc máme tu výhodu, že jako domácí neřešíme problém s dopravou a do Galerie Šumperska to máme od paneláku jen asi patnáct tisíc decimetrů.

umělecká produkce vernisážní
umělecká produkce vernisážní
lupa

Zahájení výstavy bylo kombinací mluveného slova a hudebního vystoupení. Mluvení postupně zvládla paní ředitelka i muzejní historička a archeolog. Hudební produkci měla „na triku“ blonďatá pěvkyně, jejíž jméno jsem neudržel, za doprovodu kytary známého místního umělce Honzy Horníčka. Počet zúčastněných zaměstnanců muzea byl až překvapivě vysoký (buď si chtěli šplhnout u vedení nebo jsou fintilové a dandyové) a doplňovali je i různí ekonomové a jiní finančníci. To už bylo pochopitelnější, protože zde byly vystavovány i různé šperky, vytvořené z mincí.

Za čím jedeme?

lupa

Materiálů, z kterých byly šperky v průběhu staletí vyráběny, zde můžeme vidět neuvěřitelné množství. A nejde jen o vzácné kovy a drahé kamení, ale chybět nemůže ani tradiční bižuterie i nejrůznější netradiční materiály. K prohlédnutí se ve výstavní místnosti nabízí náhrdelníky, náušnice i záušnice, korálky, medailonky, prsteny nebo různé brože a přívěsky. Vše přitom pochází z archeologických a historických sbírek šumperského muzea. Nevím sice, kolik exponátů si ve výstavním sále odbylo svou premiéru, ale údajně se jedná o první samostatnou výstavu šperků a bižuterie v historii Vlastivědného muzea v Šumperku.

lupa

A co ještě stojí za zmínku, která by přiblížila charakter výstavy. Například to, že jednotlivé exponáty nejsou řazeny chronologicky, ale návštěvník má naopak možnost si srovnat dějinný vývoj různých šperků. Většina vystavených šperků byla nalezena při různých archeologických výzkumech nebo je muzeum získalo darem. A mezi místy nálezu hrají zřejmě prim Moravičany, tedy obec, nacházející se na hranicích šumperského a olomouckého okresu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

moderna
moderna
lupa

My doma a dobře; a jako bonus jsme si přidali krátkou pivní zastávku na Koupáku, ale standartních podniků s kuchyní se v těsné blízkosti Vlastivědného muzea nachází dost a dost. Ti, kteří se zúčastnili vernisáže, si mohli nabídnout i něco z nápojů a pamlsků, které připravili pro své návštěvníky muzejníci.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

originální využití lidských vlasů
originální využití lidských vlasů
lupa

Velmi zajímavé jsou šperky z lidských vlasů, i když některým návštěvníkům výstavy tyto exponáty trošku vadily a připomínaly jim spíše návštěvu Osvětimi. Pozornosti návštěvníků jistě neunikne ani závěsek v podobě plastiky beránka, který pochází z mohelnického pohřebiště a starší doby železně-bronzové, a který je jedním ze symbolů této výstavy. Za zdařilý lze považovat také výrazný plakát. Mezi vystavovanými exponáty najdeme i šperkovnice, které daly výstavě částečně její název. Jen těm povídačkám o tajných schránkách v nich skrývaných moc nevěřte. Někteří potomci původních majitelů našich zámků by vám k tomu jistě řekli svoje.

lupa

Pokud bychom se měli zaměřit i na kategorii nelíbilo, tak za zmínku stojí obrazy, které vystavované šperky doplňují. Většinou pocházejí z konce I. poloviny 19. století a jedná se o portréty různých dam. Pro ctitele ženské krásy bude jistě velkým zklamáním fakt, že jakýkoliv objekt svého zájmu zde budou hledat zcela marně. I když – jak známe z jednoho nejmenovaného českého filmu z vojenského prostředí – toto je záležitostí každého soudruha …

Ostatní informace

lupa

Výstavu „Šperkovnice šumperského muzea“ je možno navštívit v Galerii Šumperska, která je otevřena denně kromě pondělí, v čase od 9:00 do 12:00 hod. a od 12:30 do 17:00 hod. Vstupné činí obvyklých 30,- Kč, přičemž žáci, studenti, důchodci a ZTP platí polovinu. Případné zájemce o tuto výstavu možná také potěší fakt, že potrvá až do 7. června 2015.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šumperk
(vzdálenost od místa: 0.48 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Šperkovnice šumperského muzea (VM Šumperk)

08.03.2015 20:58
Předpokládám, že máte ty cennosti v Muzeu dobře ohlídané.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace