Soutěsky Hřensko

Tipy na výlet, Děčínsko a Lužické hory
Kam a jak jedeme?

www.soutesky-hrensko.cz

Soutěsky - Hřensko
Soutěsky - Hřensko
lupa

Soutěsky Kamenice se nachází nedaleko Hřenska v Českém Švýcarsku. Jedná se o hluboké kaňony řeky Kamenice v kvádrových pískovcích. Ve směru toku Kamenice je nejdříve Ferdinandova soutěska, za Dolským mlýnem část zvaná Ve Strži, Divoká soutěska a Edmundova soutěska. Řeka zde protéká pod strmými skalami vysokými 50–90 m. Edmundovou a Divokou soutěskou prochází žlutá turistická značka, v neschůdných úsecích funguje převoz na pramicích. Naopak soutěskami výše proti proudu neprochází žádná cesta a skály zde často spadají přímo do vody.

Za čím jedeme?

Soutěsky - Hřensko
Soutěsky - Hřensko
lupa

Budoucí úsek Edmundovy soutěsky byl provizorně zpřístupněn Franzem Clarem (obchodník se dřevem ze Hřenska) už v roce 1889 systémem dřevěných ukotvených plovoucích lávek a chodníčků,v jednom úseku se dokonce plulo na voru; celé zařízení však bylo příliš křehké a neodolalo by častým větším vodám na říčce. Proto bylo od září 1890 na žádost Horského spolku pro České Švýcarsko přikročeno k důkladnému zpřístupnění soutěsky Edmundem Clary-Aldringenem, majitelem zdejšího panství, až neuvěřitelně časově krátkou výstavbou promenádní stezky s třemi tunely u Edmundovy soutěsky, soustavy můstků, jezu a veřejných turistických plaveb na pramicích. Divoká soutěska byla zpřístupněna a otevřena v roce 1898 už po smrti Edmunda Claryho-Aldringena (zemřel roku 1894) jeho následníky.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Soutěsky - Hřensko
Soutěsky - Hřensko
lupa

Pokud půjdeme od Hřenska a dojedeme na druhou stranu, můžeme jít do Mezní louky a tam je hotel MEZNÍ LOUKA a 20m odtud je informační stánek. Nebo jen do Mezné, kde jsou také hotely a penziony. Málo jich není ani na cestě mezi Meznou a Mezní loukou.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Cesta je zájímavá s různými žerty lodníků, kteří vypráví např. že tam teče 100% becherovka. Nevýhoda je, že to říkají i německy, takže 2×.

Ostatní informace

Vstupné naleznete zde.Další informace

Hodnocení:
827. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
26 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Dolní Žleb
(vzdálenost od místa: 3.65 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Soutěsky Hřensko

14.07.2013 16:29
Nádherná příroda, klid, pohoda. Nevšední zážitek při plavbě na lodičkách.
18.02.2014 22:20
Byli jsme tam den před velkou vodou. Další den už lodičky nejezdily.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace