Solvayovy lomy

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Solvayovy lomy-vstup do štoly
Solvayovy lomy-vstup do štoly
lupa

Hlavním cílem tohoto putování je skanzen těžby a dopravy vápence v Českém Krasu, který se nachází na místě někdejších Solvayových lomů. Jelikož skanzen leží v CHKO Český Kras, není možno až k němu zajet autem. My jsme si zvolili jako dopravní prostředek vlak a udělali jsme si moc pěkný výlet po okolí skanzenu.

Za čím jedeme?

Místní značení
Místní značení
lupa

Z vlaku jsme vystoupili v Loděnicích. Od místního nádraží je cesta ke skanzenu značena modrou půlenou značkou s černými kladívky. Zpočátku je cesta celkem do kopce, ale při nabírání výšky je krásný výhled do okolní krajiny. Před Bubovicemi odbočíme ze silnice a po rovince dorazíme až ke skanzenu. Skanzen spravují členové Společnosti Barbora, a když si člověk prohlédne fotografie, jak to na tomto místě vypadalo před pár lety a co zde tito nadšenci ve svém volném čase dokázali, nezbývá než před nimi smeknout. Skanzen tvoří několik budov, které byly nezbytné k chodu lomu, podzemní štola a rekonstruovaná lomová dráha na dopravu vytěženého vápence. Kdo skanzen navštíví, dozví se v muzeu mnoho o těžbě vápence v Českém krasu, může se svézt po dráze dieslovou lokomotivou a ve štole si udělá reálný obrázek o tom, jak to ve vápencovém lomu chodilo. Po prohlídce s bezvadnými průvodci jsme se vydali po zelené značce naučné stezky Svatojanského okruhu a dále po červené značce do Svatého Jana pod Skalou. Ačkoli kostel je nyní v rekonstrukci, je stále přístupný veřejnosti a jeskyně svatého Ivana je také přístupná. Od kostela jsme pokračovali po červené značce směrem na Beroun. Po cestě určitě stojí za prohlídku místní krásná hřbitovní kaple. Po ujití 11 km jsme výlet ukončili na nádraží v Berouně.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Možnost menšího občerstvení je ve skanzenu samotném, ve Svatém Janu pod Skalou se nachází dost možností k posilnění se.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Skanzen předčil všechna naše očekávání. Jedním slovem super. Dceři se nejvíce líbila jízda po důlní dráze, mě nejvíce zaujala štola a to hlavně díky perfektnímu průvodci.

Ostatní informace

Solvayovy lomy
Solvayovy lomy
lupa

Skanzen je v provozu od května do října, vždy o víkendu od 11 hodin. Přes prázdniny mají otevřeno i ve všední dny kromě pondělí. Poslední prohlídky začínají podle ročního období od 15,30 hod do 17 hodin. Venkovní expozice je volně přístupná celoročně.

Vstupné je 60,- Kč, zlevněné 50,- Kč a děti platí 30,- Kč. Kdo se chce pouze projet po důlní dráze zaplatí 40,- Kč, děti se svezou za 20,- Kč.

POZOR: Ve štole je stálá teplota 8°C, takže i v létě je dobré mít s sebou něco na přioblečení.

Krásná dieselová mašinka
Krásná dieselová mašinka
lupa

Kostel ve Svatém Janu pos Skalou a jeskyně svatého Ivana jsou otevřeny od dubma do října o víkendech od 10 do 17 hodin, o prázdninách je otevřeno po celý týden. Vstupné do jeskyně svatého Ivana je dobrovolné a vybrané peníze jsou použity na postupnou rekonstrukci kostela.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Loděnice
(vzdálenost od místa: 2.64 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Solvayovy lomy

08.02.2013 10:35
Děti byly nadšené z jízdy důlním vláčkem.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace