Smírčí kříže na Šumpersku (Zábřeh a okolí)

Tipy na výlet, Střední Morava - Haná
Kam a jak jedeme?

Dubicko
Dubicko
lupa

Tento tip na výlet je určen převážně příznivcům pozoruhodných kamenných pomníků temných zločinů dávných dob z řad cyklistů, ale je plně využitelný i pro motorkáře, automobilisty a lze ho začlenit i do plánovaných tras milovníků pěší turistiky. Navíc se všechny kříže nacházejí v civilizaci, která je dostupná i prostředky veřejné hromadné dopravy. Nepotěším jen pracovníky Českých drah a jejich početné příbuzenstvo, protože režijní jízdenky Vám tu budou na … řekněme platné asi jako mertvému zimník.

Rájec
Rájec
lupa

V drsném kraji Jeseníků asi byla historicky zločinnost velmi nízká, protože čím více se dostáváte blíže k nebesům, tím méně na smírčí kříže narážíte. Platí zde prostě klasická nepřímá úměra. Buď zde byli všichni tak chudí, že nebylo kde krást a proč zabíjet (a čím se – případně – vykoupit) nebo byl zdejší lid natolik otrlý, že prostě tyto památníky svých „slavných“ činů ani nestavěl a odhalení zločinci raději šli klidně a hrdě na popraviště. Možná je to dáno i tím, že zde žilo převážně německé obyvatelstvo. Zkrátka mezi Šumperkem a jeseníckým horským masivem najdete jen jeden smírčí kříž. Ten je navíc zlomený a běžně neshlédnutelný, protože se nachází na zámku ve Velkých Losinách.

Lukavice
Lukavice
lupa

Když se však ze Šumperka vydáte na opačnou stranu, tak zamíříte k začínajícím rovinám Střední Moravy a úrodné Hané. Oblast bohatá, s převážně českým obyvatelstvem (a neberte to, prosím, jako nějaký můj osobní příspěvek k problémům česko-německému Freundschaftu; k typickému Germánovi mám – byť občan Sudet - daleko, ale tady se ta myšlenka prostě sama nabízí), zřejmě různá individua lákala podstatně více. Zkrátka a dobře: pokud se chcete na šumperském okrese smírčími kříži patřičně pokochat, musíte se pohybovat na Zábřežsku a Mohelnicku. Tady jich ze země vyrazilo, jako oněch příslovečných stopkovýtrusných po dešti.

Za čím jedeme?

Zvole
Zvole
lupa

Začínáme tedy hned v první vesnici za Zábřehem (zdejší vlaková stanice je ovšem vedena pod rozšířeným názvem Zábřeh na Moravě), tedy v Rájci. Zdejší smírčí kříž je asi 115 cm vysoký, štíhlý s náznakem ramen. Zdobí ho rytina meče a najdete ho na zdejší návsi. Jen o něco málo větší, než jsou dva kilometry, je vzdálrnost k další vesnici a dalšímu smírčímu kříži. Tou obcí je Zvole a zdejší kříž se vzhledově ani velikostně příliš neliší od toho rájeckého..Jen u ramen už neexistují ani ty náznaky, rytina s mečem byla nahrazena křížem a zářivý pískovec zelený povlak. Smírčí kříž najdete naproti místního parčíku (přes hlavní silnici).

Dubicko
Dubicko
lupa

Ve Zvoli ihned zase opustíme frekventovanou hlavní silnici (úzká cesta mezi vesnickými domy, všude čtyřicítka a přitom jedna z mála možností dostat se ze Šumperska do západnější i jižnější části republiky) a vydáme se k papírenské obci Lukavice. Je to opět jen něco přes dva kilometry a čeká nás tu další kamenný kříž. Tentokrát jde o zcela jiný typ. Mohutný pískovcový klínový kříž zdobí rytina kopí (nebo vidlí ?) a najdete ho na zdejší návsi. Pokračujeme dál. Čeká nás vzdálenost asi 3,5 km, průjezd jednou obcí (Bohuslavice) a jsme v Dubicku. Někdejší Slušovice šumperského okresu se mohou – mimo jiné – pochlubit také jedním smírčím křížem. Je rovněž pískovcový, tentokrát ovšem menší (66 cm), jednoramenný a občas uváděný jako kříž cyrilometodějský. Nachází se tradičně na návsi, nedaleko místního obchodu i památníku padlým.

Police
Police
lupa

Zde můžeme naši cestu za smírčími kříži ukončit, protože z Dubicka vede silnice přes Hrabovou, Leštinu a Sudkov do Šumperka. Výlet se dá ovšem prodloužit, což bude náš případ. Vždyť v Dubicku končí rovina a začínají menší kopečky. Jeden z nich musíme hned také přejet, abychom se dostali do Police. Je vzdálena asi tři kilometry a tady nás čeká další – tentokrát velmi dobře ukrytý – smírčí kříž. Najdeme ho v kamenné ohradní hřbitovní zdi u místního kostela sv. Mikuláše. Kříž se zobrazením jakési bodné zbraně údajně pochází z 15. století. Nechci tento údaj nijak zpochybňovat, ale domnívám se, že „móda“ smírčích křížů vypukla až téměř o dvě století později, tedy na přelomu 16. a 17. století. A zde většinou moje cesta za smírčími kříži na Šumpersku končí.

Rájec
Rájec
lupa

V tomto článku nejsou – samozřejmě – popsány úplně všechny (o některých z nich jsem se na Turistice v minulosti již zmínil), ale o moc víc se jich na území někdejšího největšího okresu Československa stejně nenachází. Takže teď většinou přichází chvíle velkého rozhodnutí. Z mnoha možností se nabízejíí tři základní varianty. První: Vrátit se do Dubicka a pokračovat výše uvedenou cestou na Šumperk. Druhá: Vyrazit k domovu „zvlněnější“ cestou přes Klopinu, Rohli a Brníčko (s povinnou osvěžovací zastávkou). A třetí: Pojmout akci jako celodenní výlet a pokračovat dál na Úsov a Uničov. Ve zdejších úrodných rovinách se – jak jsem naznačil v úvodu - zločinnosti i stavbě smírčích křížů také dařilo nadstandartně. U této varianty ovšem hrozí nebezpečí, že se akce stane nečekaně podnikem vícedenním (tímto zdravím všechny přátele, kamarády a známé z Uničova a okolí).

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Lukavice
Lukavice
lupa

Záleží - samozřejmě - na zvolené variantě, počasí a zvolenému tempu. Během popsané trasy narazíte na Velké množství podniků, které vás rády napojí i nasytí. Protože jsem člověk konzervativní, volím v této oblasti klasiku, tedy případnou zastávku v závěrečné části, kdy se nabízí na výběr zejména Brníčko (U Kouřilů), Postřelmov (Na Špici) a Sudkov (U Adély).

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zvole
Zvole
lupa

Pokud se samotných smírčích křížů týče, tak mám rád ty méně známé (alespoň podle toho, že i některým znalým kamarádům jsem je představoval poprvé), tedy kříže v Rájci a Lukavici. Do stejné kategorie patří i smírčí kříž v Polici, který si s vámi rád zahraje na schovávanou. Ale hlavně je to o možnosti pohybu a relaxace. Pro mě osobně navíc v místech dlouhodobě důvěrně známých.

Ostatní informace

Rájec
Rájec
lupa

Kromě smírčích křížů v Úsově a Velkých Losinách, které se nacházejí v areálech místních zámků, a smírčího kříže mohelnického muzea jsou všechny ostatní kříže na místech veřejných a volně přístupných. Veškeré náklady, které vás během výletu čekají, se budou týkat dopravy, návštěv občerstvoven, popřípadě jiným doprovodným programům a aktivitám.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Druh:
za kulturou, do přírody, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Lukavice na Moravě
(vzdálenost od místa: 0.29 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Smírčí kříže na Šumpersku (Zábřeh a okolí)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace