Sloup v Čechách - skalní hrad

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme autem, jedeme do Krkonoš. Je pravda, že trochu oklikou, jenže u nás je tolik krásných míst, která chceme vidět, že to jinak nejde. A když se tady v těch místech pohybujeme, máme trochu času, tak se musíme zajet podívat i na tento skalní hrad, který ani jeden neznáme.

První zdokumentovaná zmínka o obci pochází z roku 1318, kdy zde vedla obchodní stezka z Prahy do Německa. První záznam o kamenném strážném hradu je z r. 1324, ale lze předpokládat, že je ještě starší. Jak tomu bylo zvykem, hrad měnil majitele, dokonce ho svého času vlastnil i loupeživý rytíř a prováděl odtud loupeživé výpravy do okolí. Poslední majitel Adam Berka z Dubé si r. 1595 ve vsi postavil panský dům, Berkovský zámek, kde bylo daleko pohodlnější bydlení. Když r. 1639 byl hrad během třicetileté války dobit a vypálen, nebyla nutnost jej opravovat. O 50 let později byla ve skále u hradu vyhloubena poustevna.

Po r. 1726 si nový majitel hrabě Josef Jan Maxmilián Kinský nechal zde postavit zámek v barokním slohu se zámeckým parkem, s kašnou a vodotryskem. Po znárodnění majetku byla v zámku zřízena dětská ozdravovna, škola v přírodě i ústav sociální péče. Dnes je zde Domov důchodců.

Již v 19. století se místo stává oblíbeným letoviskem, vzniká zde řada ubytovacích zařízení, restaurací, naučné stezky a okruhy. V roce 1905 bylo na okraji obce dokonce vybudováno přírodní koupaliště s restaurací, půjčovnou loděk a dokonce i s plaveckou školou. Po roce 1945 zde byl postaven kemp i s chatkami. V současné době dokonce i rozhledna. Je zde vybudováno i několik naučných stezek.

Za čím jedeme?

lupa

Hlavně jsme chtěli navštívit skalní hrad ze 13. století. Skálu přes 30 metrů vysokou a na ní zbytky hradu nemůžete při příjezdu přehlédnout. Sto metrů dlouhá skála byla rozdělena, do hloubky byly vytesány chodby, hladomorna (dříve prostor pro uskladnění obilí), dokonce i prostor pro kostel s věží. Na jižní straně byly vytvořeny stupňovité zahradní terasy. Nejdříve byl hrad součástí středověkého opevnění, koncem 17. století zde byla vytesána barokní poustevna, kterou obývalo až sedm poustevníků. Veřejnosti se památka otevřela již v roce 1827. Zájem o ni je neustále.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V prostorách pod hradem jsou stánky s rychlým občerstvením. To nám zcela stačilo. Měli jsme vlastní zásoby, tak jsme ani nic jiného nesháněli.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zdejší okolí je nádherné, je zde několik naučných stezek, takže bychom zde klidně mohli zůstat pár dnů. Určitě bychom měli kam jít.

Ostatní informace

lupa

Přes zimu je hrad uzavřen. V dubnu a říjnu je otevřeno pouze v sobotu, v neděli a o svátcích od 9 do 16 hodin. Od května do září je otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin. Vstupné v době naší návštěvy bylo 60,- Kč, zlevněné 30,- Kč. Turistické fotografování a filmování bylo zdarma. Prohlídka s původcem trvá cca 45 minut, ale je možno si hrad obejít sám se zapůjčeným letákem v jazyce českém, německém, anglickém, ruském, francouzském a polském. holandsky.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km), putování (3-7 dnů)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 3.6 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Sloup v Čechách - skalní hrad

13.03.2015 16:14

Rozhodně stojí za návštěvu, v okolí další tůry, stojí i za několikadenní pobyt
zajímavý hrad
13.03.2015 06:23

Makoň
ale průvodce jsme nezažili. Ale vůbec nám to nevadilo,nemuseli jsme poslouchat ano vpravo vidíte a vlevo nevidíte, ale pěkně jsme si sami prošli vše a některé dvakrát. Třeba ten krásný výsled z vrcholu hradu do prosluněného údolí.
Re: zajímavý hrad
17.03.2015 10:01
Průvodce byl v pohodě a pak nás nechali se ještě po hradě toulat, takže super.
nádherný hrad
13.04.2015 11:42
Hrad Sloup v Čechách jsme již navštívili několikrát.Vždy jsme chodili bez průvodce a prošmejdili všechna jeho zákoutí. Všem vřele doporučuji jeho prohlídku. Za zhlédnutí také stojí prohlídka jeskyní v okolí hradu, lesní divadlo nebo nedaleký Modlivý důl. Sloup v Čechách je prostě prima

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace