Sloup v Čechách - rozhledna Na Stráži

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme autem do Krkonoš a chceme si prohlédnout skalní hrad Sloup v Čechách. Zájem o zdejší lokalitu byl a je i v současné době velký, proto zde byla vybudována rozhledna a obnoveny naučné stezky, příp. vytvořené nové.

Za čím jedeme?

lupa

Až v místě jsme zjistili, že je zde skoro nově otevřená rozhledna Na Stráži. Byla postavena na skalním ostrohu, na kterém Švédové za třicetileté války zřídily pozorovací stanoviště – odtud název Na Stráži. R. 1933 zde byla postavena dřevěná výletní restaurace, která později sloužila jako rekreační středisko. Koncem 20. století však se již nepoužívala, až nakonec vyhořela. V obecním referendu vyhrála výstavba této železné rozhledny s pensionem, který by nenarušoval vzhled krajiny. Rozhledna byla vybudována v letech 2010 – 2011 a je vysoká 33 m. Na vyhlídkovou plošinu ve výšce 26 m vede 150 schodů. A co vše je vidět? Hrad Sloup a celé okolní údolí, Nový Bor, Lužické hory. Takže výhled úplně úžasný.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Určitě je možné se ubytovat a najíst ve zdejším penzionu. V současné době by asi měl být již dostavěn. My jsme si jen koupili nanuka a vyrazili na průzkum dalších zdejších zajímavostí. Jedna z nich se nabízela právě od rozhledny, kde nás zaujala šipka K medvědovi. Nevěřili jsme, že by zde měli živého medvěda, ale o to více nás zajímalo, kam nás to dovede. Skála ve tvaru medvěda předčila naše očekávání.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tady je tak krásně, že nemůže být nic, co by se nelíbilo. Je to místo, kde se lze zastavit na hodinu, ale kde by se člověk nenudil, i kdyby se zde zdržel na několik dnů.

Ostatní informace

lupa

Rozhledna je otevřena každý den od 10 do 17 hodin. Vstupné je skutečně za symbolickou cenu, dospělí 20 Kč, děti 10 Kč. Nechá se sem dojít pěšky. My jsme z nedostatku času volili cestu autem až téměř k patě rozhledny.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 4 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Sloup v Čechách - rozhledna Na Stráži

20.08.2016 14:11

Veronika
Dobrý den,byli jsme na rozhledně a kluk si zapoměl koupit známku do turistického deníku, dá se poslat,děkuji za odpověd.Jinak super procházka a výhled,dali jsme s dětmi ten delší okruh a večer spali jak medvědi.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace