Sloup v Čechách - naučné stezky

Tipy na výlet, Lužické hory, Ještědský hřbet
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme autem do Krkonoš a chceme si prohlédnout skalní hrad Sloup v Čechách. Zájem o zdejší lokalitu byl a je i v současné době velký, proto zde byla vybudována rozhledna a obnoveny naučné stezky, příp. vytvořené nové.

Za čím jedeme?

lupa

Až když jsme tady byli, zjistili jsme, že zdejší oblast je protkána řadou hodně zajímavých naučných stezek. Rozcestníky se nachází na křižovatce těsně pod hradem. Mrzelo nás, že zde nemůžeme zůstat déle. Všechny cesty nás lákaly.

Nakonec jsme si vybrali stezku k Samuelově jeskyni. Cesta začínala v obci okolo nádherných roubenek. Jen ty stály za to si je prohlédnout. Jeskyni v roce 1718 vyhloubil ve skalním bloku Samuel Görner a žil tam jako poustevník. Vyráběl zde brýle a dalekohledy, i když byl vyučený okrasný zahradník. Žil zde 17 let - až do roku 1735, kdy se přestěhoval do poustevny na hradě Sloup, kde již žilo pět poustevníků. Zdejší jeskyně zůstala opuštěná. Asi před 100 lety byla skála upravena jako vyhlídka a r. 2003 zrekonstruována, vč. stezky, která k ní vede. Už podle fotek je poznat, jak jsme si to užili. Ale shodli jsme se na tom, že kdybychom někdy jeli zase okolo, že se určitě musíme zastavit a ještě si tu něco projít.

Je zde řada dalších možností:

  • zelený vyhlídkový okruh je asi 4 km dlouhý, údajně vede po nejkrásnějších sloupských skalních vyhlídkách

  • žlutý okruh vede přes Cikánské údolí s jeskyněmi. Trasa vede pěšinou podél Dobranovského potoka přes několik lávek do Cikánského údolí s netradičními výhledy na sloupský hrad. Velká Cikánská jeskyně byla obydlená snad již v pravěku, Malá Cikánská jeskyně má uměle vytesaný klenutý strop, který podpírají dva pilíře.

  • červený okruh kolem bývalého Vilímkova rybníku měří asi 3 km. Je to nejméně náročný okruh pro rodiny s dětmi. Vede po rovině - lukami a lesem s překrásnými výhledy na okolí Sloupu.

  • modrý vyhlídkový okruh kolem Bílé paní je asi nejdelší. Měří 5 km, je fyzicky náročný s překrásnými výhledy na obec a skalní město. Bílá paní je skalní věž, ke které se váže řada pověstí.

  • podívat se do lesního divadla. Divadelní spolek zde byl založen v r. 1920. Vlastní divadelní scénu si vybudovali r. 1921 za podpory hraběte Kinského na jeho pozemku. V pískovci se vybudovali chodby, postavilo podium, věž i stěna s gotickou bránou, sedačky dokonce pro 2000 návštěvníků. Byla zde vynikající akustika, hrály se zde dokonce i opery a operety. Od 60. let však začalo chátrat a až v r. 2004 se dočkalo opravy a opětovného zprovoznění

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Něco málo jsme pojedli pod hradem, kde jsou stánky s rychlým občerstvením.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tady mohu jednoznačně říct, že všechno. Ale snad nejvíc nádherné opravené staré roubenky. I když i ty jeskyně, skály a vyhlídky za to stály.

Ostatní informace

Naučné stezky samozřejmě zpoplatněné nejsou, chce to jen pořádné boty.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 3.68 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Sloup v Čechách - naučné stezky

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace