Skialpový výlet na Praděd a Dlouhé Stráně

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Kousek od horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně
Kousek od horní nádrže přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně
lupa

Dvoudenní skialpový výlet. První den jsme vyrazili z Koutů nad Desnou přes Kamzík a Švýcárnu na Praděd a Červenohorské sedlo. Druhý den jsme šli Uhířskou cestou kolem Tetřeví chaty k horní nádrži přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně.

Kompletní fotogalerie:

http://horalezhane.rajce.idnes.cz/Jeseniky%2C_skialp_-_Kamzik%2C_Praded%2C_Cervenohorske_sedlo_a_Dlouhe_Strane_-_leden_2012/

Radostné zjištění, že můžeme lyže nasadit už na parkovišti v Koutech nad Desnou a brodit se panenských prašanem, záhy vystřídá naštvání, vztek, zoufalství a nakonec rezignace.

Rozcestí nad Koutama nad Desnou
Rozcestí nad Koutama nad Desnou
lupa

Po pár metrech se nám začne na pásy lepit sníh. Představa, že potáhneme na každé noze několikakilogramové závaží v podobě sněhových boulí na spodku lyží, je příšerná. Markéta se vyvzteká, místy dokonce zuří. Zdenda jásá, jaká je to nádhera takové zasněžené bílé království. Kochá se okolím a snad si ani nevšimne sněhových bakulí na lyžích.

Přístřešek u Kamzíku
Přístřešek u Kamzíku
lupa

První zastávku děláme na Petrovce, kde posvačíme a trochu očistíme pásy. Už jsme výš, takže sníh není tak měkký a tolik se nelepí. Ale nesmíme se moc zastavovat. Příjemnou cestou dojdeme na rozcestí zvané Kamzík, kde se chvíli schováme v přístřešku. Hustě chumelí, prostě je tu jako v pohádce. Švýcárnu jen mineme a plynule pokračujeme dál na Praděd. Čím jsme výš, tím chumelenice houstne a vítr sílí. Na vrcholu Pradědu v závětří sundáme pásy a začneme sjíždět směrem ke Švýcárně. Protivítr je tak silný, že místo toho, abychom se na lyžích spokojeně vezli, odrážíme se rukama jak blázni a přitom skoro pořád stojíme na místě.

Švýcárna
Švýcárna
lupa

Tentokrát Švýcárnu nemineme, ale uděláme tady povinnou zastávku na doplnění tekutin. Pivíčko je po čaji příjemná změna. Posledních šest a půl kilometru už zmákneme v pohodě. Mezi Velkým a Malým Jezerníkem si dokonce užijeme pěkného sjezdu v hlubokém prašanu. Bohužel je úsek krátký. Na sedlo docházíme, když se začíná stmívat.

Hřeben mezi Švýcárnou a Červenohorský sedlem
Hřeben mezi Švýcárnou a Červenohorský sedlem
lupa

Druhý den je počasí po ránu navlas stejné. V naší mapě ještě není zakreslený nový lyžařský areál v Koutech nad Desnou, ale Uhlířskou cestu vedoucí Na Dlouhé Stráně se nám podaří najít bez bloudění na první pokus. Je to moc hezká cesta, poté, co ji opustíme, jdeme nahoru po sjezdovce. U horní stanice lanovky se znovu vnoříme do lesa, mineme tři větrné elektrárny, Tetřeví chatu a nově budovanou chatu na rozcestí pod horní nádrží. K cíli nám zbývá jen kilometr. Všude kolem nás je bílá tma, chumelí. Stopa prošlápnutá není, řídíme se jen podle vykukujících svodidel. U horní nádrže uděláme rychlou fotku, sundáme pásy a svištíme až dolů do Koutů.

Za čím jedeme?

Výstup na nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd a k horní nádrži přečerpávající elektrárny Dlouhé Stráně

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tradiční zastávka na občerstvení na horské chatě Švýcárna

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásný výstup v pravém zimním počasí, kdy na vrcholu Pradědu tradičně silně foukalo

Ostatní informaceDalší informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kouty nad Desnou
(vzdálenost od místa: 9.18 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Skialpový výlet na Praděd a Dlouhé Stráně

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace