Skalní potok

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Jedeme téměř do srdce Hrubého Jeseníku, do údolí Střední Opavy a jejího přítoku v tzv. Medvědí hornatině.

Za čím jedeme?

Hlavním cílem je Přírodní rezervace Skalní potok.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Nejsnažší přístup je od Vrbna pod Pradědem, ale daleko to není ani z nedaleké osady Vidly.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Růžově vyznačen přístup a směry
Růžově vyznačen přístup a směry
lupa

Přírodní rezervace Skalní potok je dobře přístupná neznačenou asfaltovou cestou od hlavní silnice č. 451. Skalní potok je přítokem Střední Opavy, pokud půjdeme pěšky, je možno nechat auto u osady Bílý Potok u Vrbna pod Pradědem, kde je možnost u ubytovny sehnat i malé občerstvení. Půjdeme (pojedeme) cca 1,5 km podél silnice, až dorazíme k mostu u kterého je odbočka na lesní asfaltku. Mimo to, můžeme tuto trasu absolvovat i na kole. Po několika stech metrech již narazíme na první skalní útvary a naši pozornost rovněž přitáhnou peřeje skalnatého potoka. Mohutné skalní útvary (sruby) návštěvníka překvapí svou mohutností a členitostí. Četné útvary nesou i jméno, pro zajímavost to jsou Výří skály, Skály mrtvého muže, Skalní schody, Parník, Kyselé skály aj. Přírodní rezervace je mj. Domovem čápa černého, výra velkého, rysa ostrovida, či květiny krtičníka jarního. Horolezectví je zde zakázáno z důvodu ochrany hnízdiště sokola stěhovavého. Zajímavostí je výskyt tisu červeného na skalním výchozu, jako na přirozeném stanovišti.

Skalní útvary
Skalní útvary
lupa

Neméně zajímavé je koryto samotného potoka, rozvrásněné množstvím peřejí a vodopádků. Ty sice nejsou tak impozantní jak nedaleká Bílá Opava, nicméně návštěvník bude jistě překvapen jejich členitostí. Nejzajímavější úsek je dlouhý necelé 3km, pokud jsme nechali auto u Bílého Potoka, je nejlepší se k němu vrátit, nejsme-li vázáni můžeme asfaltkou pokračovat, na cca 5.km cesty dorazíme ke křižovatce (doporučujeme dobrou mapu), rovně bychom pokračovali k rozcestí Lysý vrch a vydat se některou značenou trasou, asfaltka zatáčí směrem chatě Na Bařinách a dále k hlavní silnici těsně pod sedlo Videlský kříž. Zde je možnost použít autobusové dopravy, máme-li zjištěné odjezdy. Obdobně můžeme pokračovat i s kolem a vrátit se zpět směrem na Vidly, či sjet na druhou stranu do Bělé.

Ostatní informace

Na lesní asfaltku je vjezd motorových vozidel zakázán, takže jedině pěšky či na kole.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Vrbno pod Pradědem
(vzdálenost od místa: 6.34 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Skalní potok

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace