Skalní hrad Sloup

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Dalším skvělým typem na výlet v okolí Nového Boru je unikátní skalní hrad Sloup, dorazit k němu můžete, pěšky, na kole či vlastním dopravním prostředkem.

Za čím jedeme?

lupa

Opravdu unikátní a skvěle dochovaný hradní komplex najdeme v obci Sloup ve a na 30 vysoké a 100 metrů dlouhé pískovcové skále.Do jejích útrob vystoupáme po dřevěných schodech a na první venkovní terase, kde je umístěna pokladna, zakoupíme vstupenky (50kč dospělý, 25 děti), po té už vystoupáme po schodech vedoucích ve vytesaných chodbách k prvním místnostem jako jsou refektář, kukátkové divadlo či cely v nichž ve své době žili řeholníci.Dostaneme se tak k jižním terasám, které vznikly zhruba před 300 lety a daly tak podobu této části masivu.Obcházíme hrad po obvodu a přicházíme k horní plošině, odsud je vidět Kostel, skalní domek i gloriet – což je vyhlídkové místo s postavou poustevníka vyhlížejícího dalekohledem na Samuelovu jeskyni(místo na protější stráni). Za zmínku též stojí dvouramenné schody – které jsou součástí původního severního vstupu.Vychází ze spodního dvora, kterým se kdysi vstupovalo do objektu a který je nyní uzavřen.Ze Sloupu se též můžete na okolní krajinu podívat pohledem všech ročních období a to na vyhlídce vlevo od Glorietu.

lupa

Historie hradu je jak jinak než bohatá.Významnými majiteli hradu byli Berkové z Dubé příslušníci rodu Ronovců,další důležitým mezníkem pak bylo vlastnění hradu Ferdinandem Hroznatou z Kokořova, který z něj chtěl udělat poutní místo obsluhované terciáři.Úmrtím Ferdianda však byli práce zastaveny.Dalšími známými majiteli pak byla rodina Kinských, která objekt vlastnila do roku 1940. Pak byl hrad v roce 1945 znárodněn a později prohlášen za státní památku.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

u samotného hradu restaurace není, vydáte-li se od hradu po modré značce po 1,5 km narazíte na restauraci U sedmi trpaslíků.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

samozřejmě samotný hrad , ale rozhodně doporučuji vzít si s sebou mapu a projít si malé okruhy úžasnou přírodou přes silnici od hradu, dojít můžete k Modlivému dolů, či Svojkovu.

Ostatní informace

dospělý 50 kč, děti 25 kč, rodinné vstupné pak činní 119,-kč

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • SKALNÍ HRAD SLOUP
  • Skalní hrad SloupDalší informace

Hodnocení:
1468. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
15 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nový Bor
(vzdálenost od místa: 3.79 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Skalní hrad Sloup

11.07.2011 10:29
Moc se nám tu líbilo. Takže se po dvou letech chystáme opět na dovolenou do tohoto kraje a už se na poustevníka těšíme :-)
30.06.2012 10:54
je to úplně něco jiného než ostatní hrady..stojí to za to podívat se tam..
24.06.2013 08:35
Když jsem zde byl před 4 lety, překvapilo vyrustající betonové monstrum na protilehlém kopci.
Letos již vím, že je zde postavena nová rozhledna, ze které je vidět celé okolí jako na dlani.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace