Silvestrovský výlet na Chocholku.

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Chocholka
Chocholka
lupa

Stalo se již nepsaným pravidlem, že o Vánocích a na Silvestra se jde na některý z kopců v našem okolí. Letos vánočnímu výstupu zabránila jakási tajemná nemoc, která se zaměřila na celé tělo. A tak zbýval jenom Silvestr. Navíc to chtělo zvolit něco kratšího a nenáročného. Mapa nám nabídla mimo jiné i kopec Chocholku ( 548 m.n.m.). Chocholka se nachází ve východní části Svatoborské vrchoviny a ze Sušice je to, co by kamenem dohodil. Její předností navíc je, že pouze vrcholek je pokryt lesem, který z dálky připomíná chocholku. Tím je vysvětlen i název kopce. Ze svahu pod lesem jsou hezké výhledy do okolí, především do údolí řeky Otavy a na Budětickou vrchovinu.

Za čím jedeme?

Sušické nádraží a Svatobor
Sušické nádraží a Svatobor
lupa

Od sušického nádraží vychází žlutá značka k železničnímu mostu přes řeku Otavu. Za mostem u železničního přejezdu je lepší jít mimo značenou cestu a to po polní cestě mezi polem a železnicí. Otevírají se odtud hezké pohledy na Svatobor, horu Svat v Budětické vrchovině a na cílovou Chocholku. Na křižovatce u křížku pod lipami se jde doprava k jižní části Malé Chmelné. Osadu tvoří několik stavení a zajímavá je malá uzavřená náves. Po opuštění osady odbočuje ze silnice polní cesta pod místním hřištěm. Cesta pozvolna stoupá a na několika místech je vidět do údolí Otavy. Po příchodu ke křížku je již po levé straně vrchol Chocholky. Ten je odtud vzdálen asi 50 metrů. Jdeme na vrchol a sestupujeme na východní svah.

Otava u železničního mostu
Otava u železničního mostu
lupa

Máme před sebou jeden z nejhezčích pohledů do údolí Otavy a jeho okolí. Je odtud mimo jiné vidět i Čepičná ( 671 m.n.m.), nejvyšší vrchol Budětické vrchoviny. Na východě jsou vidět opuštěné vápencové lomy na Líšné, nedaleko Rabí. Ze západního svahu se otevírá pohled na Svatobor a na jihu je vrchol hory Kalovy. Následuje sestup severním svahem na cestu z Velké Chmelné do Sušice. Po té vede již zmíněná žlutá. Cesta k Sušici prochází lesem a sestupuje k železniční trati do údolí řeky. Po čtvrthodince se dojde ke starému mlýnu v severní části Malé Chmelné. Za osadou se již objevuje železniční most a výstup na Chocholku je u konce.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Něco k zakousnutí je možné koupit na sušickém nádraží nebo v nedaleké hospodě. Mimo to v Sušici je výběr hospůdek a restaurací dosti velký.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Chocholka, i když se to na první pohled nezdá, je výrazným rozhledovým místem Sušicka. Navíc je to i hezká a celkem nenáročná procházka.

Ostatní informace

Celá cesta je dlouhá do 5 kilometrů s převýšením okolo 100 metrů. Jde se většinou po neznačených cestách, ale i volně po loukách a polích. Chocholka je na mapě KČT č. 68 Pootaví.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Sušice
(vzdálenost od místa: 1.45 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Silvestrovský výlet na Chocholku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace