Semily

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Pojizeří, na rozhraní Českého ráje a Podkrkonoší, do Semil, které jsou východiskem do několika zajímavých lokalit.

Za čím jedeme?

Semily - kostel sv. Petra a Pavla
Semily - kostel sv. Petra a Pavla
lupa

Semily, které jsou prvně písemně doloženy roku 1352, nejsou klasickým turistickým cílem z toho pohledu, že by tu byl hrad, nebo zámek. Ale zajímavé stavby k vidění v Semilech určitě jsou. K nejstarším stavbám v Semilech patří Kostel Sv. Jana Křtitele postavený v roce 1727 v místech kostela dřevěného, který shořel při velkém požáru města v roce 1691. Dominantou města je však novorománský kostel sv. Petra a Pavla postavený v roce 1911 na základech kostela staršího, který připomínají sochy sv. Petra a Pavla v nadživotní velikosti z roku 1702. Mezi další zajímavé stavby patří např. Obecní dům, Sokolovna, Muzeum s Pojizerskou galerií a v Jílovecké ulici je to soubor tří roubených chalup. Na Riegrově náměstí je umístěna socha F.L.Riegra, která je dílem sochaře Františka Šalouna z roku 1928. V blízkém Riegrově domku je umístěno informační centrum.

Semily - kostel sv. Petra a Pavla
Semily - kostel sv. Petra a Pavla
lupa

Okolí Semil nabízí několik přírodních zajímavostí a krás. Bozkovské dolomitové jeskyně se nachází cca pouze 3km severně od města. Na dominantní vrch Kozákov je to ze Semil po žluté, nebo zelené značce cca 7 km. S Jizerou, která Semily protéká souvisí dvě krásné stezky. Známější Riegrova stezka, kterou slavnostně otevřel KČT 20. října 1909 vede v délce cca 5 km podél toku Jizery mezi Semily a Železným Brodem. Méně známou stezkou je Kamenického stezka, která byla vybudována na horní hraně údolí Jizery nad Riegrovou stezkou.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Kdo se vydá na Kozákov může využít služeb Riegrovy turistické chaty, viz: http://www.chata.kozakov.cz/?page=restaurace

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Taková pěší tůrka ze Semil, krásnou podzimní krajinou rozhodně stojí za to. Hlavně ty výhledy….

Ostatní informace

Kontakt na Infocentrum - Riegrův domek: http://www.turistika.cz/mista/semily-infocentrum-riegruv-domekDalší informace

Hodnocení:
2640. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
9 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Semily
(vzdálenost od místa: 0.81 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Semily

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace