Sedmistovky Českého středohoří II.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

Výlet na další dva sedmistovkové vrcholy Českého středohoří. Na Kleč /718 m/ a nedaleký Pařez /736 m/.

Za čím jedeme?

turistické rozcestí U Vysoké Jedle
turistické rozcestí U Vysoké Jedle
lupa

Autobusem z Bíliny jsem jel do Lukova, odkud jsem po modře značené cestě vystoupal na náhorní plošinu Březina. Donedávna zde byl vojenský prostor a tak oba vrcholy byly nepřístupné. Dokonce vrchol Kleče nebyl na starších mapách uváděn.

Vrchol Kleče
Vrchol Kleče
lupa

Došel jsem na turistické rozcestí U Velké Jedle. Kousek odtud je vrchol Kleče. Na mapě není zakreslena žádná cesta směrem k vrcholu a tak jsem se z rozcestí vydal přímo lesem, směrem kde jsem předpokládal vrchol. Narazil jsem na oplocenku okolo které vedla cesta a ta mne dovedla k vrcholové tyči na nenápadném vrcholu. Také zde je na kameni přidělaný kovový štítek se jménem a výškou vrcholu. Byl zde také pozůstatek vrcholové knížky v otevřené plastové dóze, z části naplněné vodou. Z vrcholu není žádný výhled.

Vrchol Kleče
Vrchol Kleče
lupa

Vracel jsem se cestou po které jsem přišel. Vyšel jsem na cestě, která vede k Vojenskému rybníku, asi tak 200 metrů od rozcestí U Velké Jedle. Z rozcestí jsem pokračoval dál po modré turistické značce. Cesta mírně klesá. U další oplocenky jsem odbočil doleva ke starému lomu. Je zde skautský srub s ohništěm. Kamenitá cesta vede až na vrchol Pařezu.Také tento vrchol je zarostlý stromy a tak zase žádný výhled. Na vrcholku bývala asi dříve vyhlídková plošina nebo rozhledna. Je zde pozůstatek kamenného podstavce. Ne něm je také štítek se jménem a výškou kopce, poblíž na stromě je vrcholová kniha a opodál je schovaná keška.

Pozůstatek vrcholové knížky
Pozůstatek vrcholové knížky
lupa

Stejnou cestou zpět na modrou TZ, z které jsem po chvilce odbočil na naučnou stezku Březina. Cesta vede prudce dolů ke zřícenině hradu Kostomlaty. Svah je hodně promáčený a tak se stále sesouvá. Nehezká a velmi blátivá cesta končí u nové vodní nádrže, odkud pak vede pěkná cesta na zříceninu hradu.

Po prohlídce zříceniny opět prudce dolů do Kostomlat.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou nejsou žádné možnosti na občerstvení, tak až v Kostomlatech.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Klidná a tichá oblast Českého středohoří sice bez možnosti rozhledů z vrcholů kopců. Nádherná zřícenina hradu.

Ostatní informace

Zajímavosti Kostomlat - areál zámku /výchovný ústav/, pramen zázračné vody u Mariánské kaple, Josefův kámen.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žalany
(vzdálenost od místa: 4.47 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Sedmistovky Českého středohoří II.

10.05.2013 14:24

Jen taková informace. Vrch Pařez se taktéž nazývá Milešovský Kloc, to jen pro ty, co více znají tento druhý název, jako například já.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace