Sedmistovky Českého středohoří I.

Tipy na výlet, České středohoří, Žatecko
Kam a jak jedeme?

V Českém středohoří je 7 vrcholů vyšších než 700 metrů. Jsou to:

  1. Milešovka 837 m
  2. Hradišťany 752 m
  3. Pařez 736 m
  4. Sedlo 726 m
  5. Ostrý 719 m
  6. Kleč 718 m
  7. Kletečná 706 m
Pohled z Bořně na Hradišťany a Ostrý
Pohled z Bořně na Hradišťany a Ostrý
lupa

Některé vrcholky jsou známé a vede na ně značená cesta. Některé jsou méně známé a některé téměř neznámé, na starších mapách byly často jen bezejmenné kóty. Na Milešovce jsem byl již mnohokrát a tak jsem se rozhodl zdolat dalších šest nejvyšších vrcholů Českého středohoří.

Za čím jedeme?

rozcestí Kozí hřbet
rozcestí Kozí hřbet
lupa

Vydal jsem se na královnu Českého středohoří a na pátý nejvyšší vrch , na Ostrý. Autobusem jsem jel z Bíliny do Červeného Újezda. Po silnici jsem došel na turistické rozcestí Dřevce /605 m /, které je v blízkosti vrchu Ostrý. Z rozcestí jsem pokračoval po červeně značené cestě. Podle mapy žádná cesta na vrchol nevede. Byl jsem zde prvně a tak jsem se rozhodl odbočit k vrcholu první cestou nebo pěšinou. Pěšinkou jsem došel k vysokému posedu, kde se křížily lesní cesty. Vydal jsem se doprava a po pár desítkách metrů jsem přišel na další rozcestí u březového háje. Doleva, směrem k vrcholu vedla cesta, která brzy končila. Dál vedla pěšina, která směřovala pod kamenný vrcholový kužel. Nahoru již nebyla znát cestička a tak přímo vzhůru strmým svahem, spletí kamenů až na vrchol. Vyrušil jsem statnou lišku, která se zde vyhřívala. Na jméno vrcholu a jeho výšku /719 m/ upozorňuje kovový štítek upevněný na jednom z vrcholových kamenů.Z vrcholu není téměř žádný výhled.

Stejnou cestou jsem se vracel zpět k posedu, kde jsem pak dál sestupoval větší lesní cestou. Sešel jsem na červeně značenou cestu o kousek dál než jsem předtím odbočil na pěšinu.

pískovna
pískovna
lupa

Pohodlná lesní cesta obchází vrch Ostrý a mírně stoupá na Kozí hřbet. V místě, kde cesta začíná klesat je po levé straně malá pískovna u které odbočuje cesta doleva. Zdálo se mi to tu nějak povědomé a tak jsem odbočil na tuto cestu. Asi po 50 metrech jsem došel na rozcestí cest u březového háje, odkud jsem stoupal na vrchol. Z Kozího hřbetu je snadnější a orientačně lepší výstup na vrchol, než jak jsem šel.

Ostrý 719 m
Ostrý 719 m
lupa

Sešel jsem na turistické rozcestí Kozí hřbet /630 m/. Přichází sem zeleně značená cesta a cyklotrasa č 231z Červeného Újezda . Lení silničkou, okolo dalšího velkého posedu, jsem došel k odbočce na vrch Hradišťany. Lesní cesta stoupá k vrcholu. Po zimě leží přes cestu polámané stromy. Tak trochu kličkování a jsem na druhém nejvyšším vrcholu Českého středohoří, na PR Hradišťanská louka /752m/. Vítá mě bříza ověšená barevnými praporky a s vrcholovou informační tabulkou.

odbočka do Lukova u posedu
odbočka do Lukova u posedu
lupa

Travnatá náhorní plošina je obehnána dvojitým valem z čedičových kamenů. Bývalo zde hradiště knovízské kultury z 9. až 8. století před naším letopočtem. Obešel jsem louku, ale výhledy jsou opět velice omezené.

Hradišťanská louka, v pozadí Pařez 736 m
Hradišťanská louka, v pozadí Pařez 736 m
lupa

Dalším cílem cesty byla hezká obec Mukov. Vrátil jsem se proto kousek zpátky k velkému posedu a neznačenou cestou jsem sestoupil do Mukova. Po vyjití z lesa se otevírá nádherný výhled na krajinu Českého středohoří a Krušných hor od Chomutova až po Ústí nad Labem.

Po silnici jsem pak scházel hezkou krajinou přes Razice a Kučlín do Bíliny.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Cestou nejsou žádné možnosti na občerstvení a tak všechno s sebou. Studánka v Mukově.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tichá, málo navštěvovaná oblast. Nádherné výhledy od Mukova.

Ostatní informace

Dobré obutí pro výstup na Ostrý.

Z Hradišťan se může pokračovat na další sedmistovky, na Pařez a Kleč.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
na hory
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Třebívlice
(vzdálenost od místa: 5.53 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Sedmistovky Českého středohoří I.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace