Sázava - vodácké putování z Týnce do Pikovic

Tipy na výlet, Posázaví




Kam a jak jedeme?

lupa

Nedělní sjíždění nejromantičtější části Sázavy se pomalu stalo tradicí. Odjíždíme ráno v osm hodin z Hlavního nádraží, ostatní přistupují ve Vršovicích. Do Týnce nad Sázavou dojíždíme kolem desáté a to je čas tak akorát.

Za čím jedeme?

lupa

Lodě si někteří vezou z Prahy, teda nafukovací. S kánoí by nás asi do panťáku asi nepustili. My co lodě nemáme jdeme do půjčovny Bisport nedaleko nádraží. Půjčení si lodi v půjčovně je praktické. S lodí dostanete pádlo, vestu, barel i houbu na vylévání lodi a o pár hodin později ji v Pikovicích vrátíte a o víc se nemusíte starat, takže vlastně cestujete nalehko. Vyplouváme tedy od půjčovny z Týnce. Dostali jsme mapku s jezy a instrukce, takže nám nic nebrání vyplout. Tím, že jedeme od půjčovny přicházíme o jeden jez – za kempem v Týnci ale, nevadí, cestou jich potkáme ještě dost . Úsek Týnec – Pikovice se dá sjet za pár hodin, pokud je voda. Jak už jsem psala, tento úsek Sázavy je snad nejromantičtější částí. Řeka se zařezává do údolí mezi kopce poseté trempskými chatkami a prvními trempskými osadami vůbec. Je také dost kamenitá, takže připravuje vodákům spoustu radosti – někdy i starosti wink ve formě peřejek a mednické kopce s chatičkami, náhodně zakomponovanými v okolních skalách na Vás jistě udělají také dojem.





lupa

Tento úsek je pro zkušenější vodáky – především za vyššího stavu a průtoku vody. Řeka tu teče, a kameny číhají na každém „kroku“ . Ideální stav vody pro splutí je tak od 90-120cm vody. Půjčovna při stavu vyšším jak 120cm Vám loď nepůjčí – pouze rafty. Dá se samozřejmě jet i za nižšího stavu, ale do 60cm to opravdu v tomto úseku není ono. Informace o stavu vody na řece najdete buď na stránkách půjčovny, nebo na www.raft.cz, kde posbíráte i spoustu jiných a užitečných informací. Jak to vypadá, když není na Sázavě voda se dočtete zde : http://www.padlo.cz/clanky/740/hlaseni-ze-sazavy.html Pod Kamenným Přívozem, kopíruje řeku Posázavská stezka, kterou si také nezapomeňte někdy projít. Uvidíte všechno zase z druhé strany a stojí to za to :) viz. http://www.turistika.cz/vylety/posazavskou-stezkou-i-v-zime

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

winkSmileCestou narazíte hned na několik hospůdek a občerstvení. Vyberu třeba Pizzerii v Týnci – kde na jídlo můžete čekat přes hodinu – v sezóně. V kempu v Týnci je také hospoda, kde Vám ráno udělají i míchaná vajíčka, další u jezu Brejlov, nebo občerstvení U zlomeného kajaku, kousek před Kamenným Přívozem a pak hospoda Na poště přímo v Kameňáku. Občerstvení je na řece hodně a někdy je to i na účastnících říčního provozu dost znát. Nocovat se dá v kempu v Týnci nad Sázavou po pravém břehu – jsou tu i sprchy a vždycky hodně lidí, ale je to jediná možná volba ( pokud nechcete spát někde nadivoko). Další kemp je v Pikovicích vlevo. Tady je také kam zajít a hlavně je tu cukrárna :)

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Na tomto úseku se nám líbí, že tu řeka krásně teče. Romantický úsek od Kameňáku do Pikovic je prostě báječný. To že jsme na řece za hodinu z domova, je také velké plus. Mínus bych viděla v tom, že v létě je tu opravdu hlava na hlavě, ostatně jako na všech sjízdných řekách. S tím asi nic nenaděláme.

Ostatní informace

Ceny půjčovného v Bisportu najdete zde : http://www.bisport.cz/cz/pujcovna-lodi/cenik-/8



Další informace

Hodnocení:
3745. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za sportem, do přírody
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kamenný Přívoz
(vzdálenost od místa: 1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Sázava - vodácké putování z Týnce do Pikovic

Bisport
12.05.2012 10:08

Markéta Pazderová

Ahoj,

za Bisport jsem chtěla jenom upřesnit informaci, že kanoe z bezpečnostních důvodů nepůjčujeme, pokud je stav na vodočtu v Nespekách nad 150cm, do 230cm půjčujeme pouze rafty.  Nad 120 cm nesmí opustit základnu v Týnci, žádný host bez vesty. Jde nám především o bezpečnost našich hostů. Toto se vztahuje na úsek řeky Týnec - Pikovice.

Stav vody se dá také zjistit na http://www.bisport.cz/cz/pujcovna-lodi/stav-vody/12

Krásné dny Markéta Pazderová

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace