S kolem kolem Sázavského kláštera do Voděradských bučin

Tipy na výlet, Posázaví
Kam a jak jedeme?

Sázavský klášter od řeky
Sázavský klášter od řeky
lupa

Tentokrát si uděláme výlet poněkud delší kolem 90 km, celkem kopečkovatou krajinou z města Benešov na severovýchod k Sázavskému klášteru. Kousek od náměstí v Benešově se chytíme cyklo značky č. 0075 a budeme se jí držet cca 30 km až do obce Ostředek. Ještě před prudkým klesáním do Třemošnice odbočíme na lávku přes dálnici a přes Choratice a Bělokozly prudce sjedeme k řece Sázavě. Již z kopce uvidíme věž kláštera a pokud nepřejedeme řeku, můžeme obdivovat krásnou scenérii, kláštera od řeky. Po lávce přejedeme ke klášteru a už můžeme obdivovat nedostavěnou chránovou loď.

benešovské kopce
benešovské kopce
lupa

Pokud vydržíme s obědem ještě tak 2 kilometry jet po silnici těsně kolem řeky, můžeme se zastavit před Stříbrnou Skalicí v hospodě Na Marjánce a posilněni můžeme pomalu stoupat kolem Jevanského potoka až k rybníku Propast ( obes Hradec) a pak dále šlapat do pedálů až doČerných Voděrad. Tady už se chytneme červené značky a cyklotrasy 0023 a míříme do nádhervých Voděradských bučin. Staleté buky mají své kouzlo hlavně teď na jaře kdy jsou svěže zelené a na podzim, kdy hrají všemi barvami. lehčí varianta je kolem Jevanského a Vyžlovského rybníka. Po hrázi rybníka a přes hlavní silnici na Prahu přejedeme na Žernovku, Mukařov, Babice, Březí, Křenice, Královice a pak už jsou varianty různé, podle toho do které části prahy se potřebujete dostat. Cesta z Mukařova má tu výhodu, že je skoro celá z kopce a to po celodenním výletu přijde vzod, mě přišla vhod určitě.

Za čím jedeme?

benešovské výhledy
benešovské výhledy
lupa

Cílem cesty byl Sázavský klášter, založený v 11. století. Podle legendy se poustevník Prokop potkal v lesích s knížetem Oldřichem a založil s jeho pomocí tento klášter. Jak zakladatel, tak všichni jeho nástupci se řídili tradicemi mnižského života východního typu. přijali sice benediktinskou řeholi, ale přesto měl klášter výrazně slovanský charakter.

detaily cesty
detaily cesty
lupa

Těsně před Stříbrnou Skalicí se dívejte doprava a zahlédnete mezi stromy další skvost, kostel sv. Jakuba z 12. století. Románská architektura byla částečně přestavěná v 16. stol. připojením barokní předsíně a věže.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

zase výhledy
zase výhledy
lupa

Pokud vydržíte s obědem až na 40 kilometr, doporučuji restauraci Na Marjánce, ješte v údolí Sázavy, tesně před stoupáním od řeky do kopců. Pokud bude restaurace tak plná, jako byla o velikonocích, jsou kousek za restaurací malé Potraviny, kde v nejhorším také uhasíte žízeň.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Trochu moc cyklistů na trase, ale to bylo asi tím nádherným počasím o Velikonocích. Ani se nedivím, že nikdo neodolal, ověřit si svoje síly před letní sezonou.

Ostatní informace

Klášter i s nedostavěnou chrámovou lodí je volně přístupný mimo kostela, kde není vhodné rušit hlavně v době křesťanských svátků.

Na výlet vlakem

Z Prahy do Benešova jede pantograf každou hodinu. Zákaznické jízdné PID Kolovraty Benešov 36 Kč, kolo 25 Kč jednotlivá jízda.Další informace

neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Diskuse k výletu S kolem kolem Sázavského kláštera do Voděradských bučin

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace