Rýmařov - filiální kostel V Lipkách

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Hlavní stropní freska od F.Nabotha
Hlavní stropní freska od F.Nabotha
lupa

Jedeme do Rýmařova, malebného městečka na rozhraní Hrubého a Nízkého Jeseníku. Město leží na silnici č. 11 Praha - Ostrava, je tu slušné autobusové spojení, není problém sem dojet autem.

Kazatelna
Kazatelna
lupa

Musím se přiznat, že v mém případě se jednalo o malou náhodu. Po čase jsem si chtěl udělat velký okruh kolem Pradědu, ale nechtělo se mi šlapat kopec z Rýmařova do Dolní Moravice, tak jsem jel oklikou po hlavní cestě a při tom se podíval do parčíku kde je kostelík a viděl jsem otevřené dveře....

Za čím jedeme?

Handkeho freska
Handkeho freska
lupa

Kostelík Navštívení Panny Marie, zvaný V Lipkách (skutečně je v lipovém parčíku) je znám jako barokní perla severní Moravy, bohužel donedávna byl téměř nepřístupný, to se ale nedávno změnilo.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Postranní oltář
Postranní oltář
lupa

Zastavil jsem se jen na prohlídku, neb jsem si dal polívku na Skřítku, ale s oblibou chodím do bufetu na autobusovém nádraží, je to sice taková pátá cenová, ale bývá tam vždy veselo. Jinak kdo by chtel něco lepšího, asi zamíří do Excelentu, klasika je hotel Praděd.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Hlavní oltář
Hlavní oltář
lupa

Kostel V Lipkách byl vystavěn v l. 1710-15 stavitelem Friedrichem Hößlerem. Neobvyklý je už jeho oválný půdorys. Zvenku je jinak stavba poměrně nenápadná, ovšem něco jiného nás čeká uvnitř. Nízce klenutá klenba je podepřena čtyřmi mohutnými sloupy. Téměř celý strop je pak vymalován freskami od olomouckého mistra Ferdinanda Nabotha, malá část nad vstupem (nad varhany) je pak dokončena věhlasným Janem Kryštofem Handkem, rodákem s nedaleké Staré vsi, který zde vlastně začal svou uměleckou kariéru. Rovněž hlavní oltářní oltář je Handkeho práce.

lupa

Většinou jsou zmiňovány jen fresky, ale pozoruhodné jsou i řezbářské práce na oltářích. Skutečně mistrná výzdoba činí s kostela jedno z nejzajímavějších barokních míst na severu Moravy (Rýmařov je skutečně moravské město, zemská hranice je o pár kilometrů severněji, takový Bruntál, to už je Slezsko).

Ostatní informace

Náhrobek
Náhrobek
lupa

K prohlídkám je kostel zatím otevřen od května do září a to v úterý, čtvrtek a sobotu od 9-17 hodin s polední přestávkou, vstupné 20 dospělí, děti 10, prohlídka je komentovaná, asi půl hodiny.

Detail čtrnácti prosebníků
Detail čtrnácti prosebníků
lupa

Musím poznamenat, že slečna, co mě provázela byla asi překvapena nad mým jásáním, že je kostel otevřen, ovšem podívat se na kapli jsem už chtěl dlouho. Veřejnosti je kostel otevřen teprve nějakých čtrnáct dnů. A musím ještě poznamenat, že letos jsem snad tak pěknou památku ještě neviděl.

A více foto:

https://picasaweb.google.com/114618530849847762962/RymarovFilialniKostelVLipkach?authkey=Gv1sRgCL2O4bWMoYfG7AE&feat=directlinkDalší informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rýmařov
(vzdálenost od místa: 0.61 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rýmařov - filiální kostel V Lipkách

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace