Rusava

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Roubenka
Roubenka
lupa

Malebná vesnička v údolí obklopeném zalesněnými kopci.

Když přijedete do obce, asi si hned na začátku povšimnete velkého rozcestí: Vpravo je tzv Nová Rusava - spíš rekreační chatová oblast. Když se dáte vlevo do kopce dostanete se do Staré Rusavy. Ta je mnohem zajímavější. Určitě si povšimnete mnoha starých roubených domků. Vedle nich působí novodobé repliky trošku nepatřičně, ale snad za pár let ztratí ten lesk novoty a alespoň trošku splynou. Obecní úřad sídlí v moderní budově. Jediná zajímavost na ní je to, že kromě OÚ je v ní umístěno i místní muzeum. Snad se mi podaří je někdy v budoucnu navštívit, otevřeno mají jen v neděli dopoledne cca 2 hodiny. Rusavou a jejím okolím vede několik naučných stezek přibližujících život zdejších obyvatel i historii Hostýnských vrchů. V okolí Rusavy je množství studánek s pitnou vodou. Pokud chcete vyrazit na tůru, mohu doporučit výstup na vrcholek Pardus (672 m.n.m.). Z jeho vrcholku se nabízí krásné výhledy na panorama Hostýnských vrchu vč. Svatého kopečku. V parném létě se potom můžete osvěžit na místním koupališti se solárním ohřevem vody. Jedná se o největší koupaliště tohoto druhu u nás.

Rusava je rekreační středisko s množstvím hotýlků a penzionů, najíst se dá prakticky všude. Kdysi jsme jídávali Na Grúňu, ale poslední zkušenost nebyla dobrá. Zkusili jsme tedy hostinec U Hradilů a byli spokojeni.

Procházka mezi starými roubenkami vám připomene staré pohádky. Výstup na Pardus není příliš nároční a určitě stojí za trošku námahy. Celkový dojem poněkud kazí i nově postavené falešné roubenky, na nichž je na první pohled vidět, že se jedná jen o dřevem obložené napodobeniny.

Oblast je vhodná jak pro letní rekreaci (koupaliště, možnosti výletů do okolí), tak i pro zimní (sjezdovka s vleky).Další informace

Hodnocení:
2904. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hlinsko pod Hostýnem
(vzdálenost od místa: 5.08 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rusava

Svatý kopeček.
24.06.2011 22:34

Do dnešního dne jsem si myslel, že svatý kopeček leží u Olomouce.

S Pardusu je možné vidět pouze svatý Hostýn.

Re: Svatý kopeček.
08.05.2012 10:05

Jan

Sv. kopečků je více, jeden je například i v Mikulově. Z Pardusu ale myslím Hostýn vidět není.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace