Ruprechtický špičák v Javořích horách

Tipy na výlet, Kladské pomezí a Broumovsko
Kam a jak jedeme?

Vrch Široký z Ruprechtického špičáku
Vrch Široký z Ruprechtického špičáku
lupa

Ruprechtický špičák (880 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Javořích hor, lesnatého hřebene na hranicích České republiky a Polska. Na jeho vrcholu je volně přístupná rozhledna (bez vstupného!!!) s úžasným kruhovým výhledem. Nejjednodušší přístup je autem na konec Ruprechtic a pak výstup po žluté značce na vrchol. Vlakem se dostanete buď do Meziměstí a odtud po modré značce přes Vižňov nebo do Olivětína a po žluté přes Heřmánkovice. Využít můžete i trasy popsané na http://www.turistika.cz/trasy/mezimesti-ruprechticky-spicak-starostin-mezimesti, http://www.turistika.cz/trasy/pres-javori-hory-z-otovic-do-mezimesti, http://www.turistika.cz/trasy/na-javori-hory-z-broumova-pres-hermankovice, http://www.turistika.cz/trasy/na-javori-hory-z-broumova-pres-janovicky nebo nově po trochu náročnější, ale krásné trase http://www.turistika.cz/trasy/viznov-ruprechticky-spicak-po-nove-znacce-a-zpet

Za čím jedeme?

Krkonoše z Ruprechtického špičáku
Krkonoše z Ruprechtického špičáku
lupa

Javoří hory neposkytují turistům atraktivitu nedalekých Broumovských stěn, nejsou zde skalní útvary ani vodopády. Nejsou ani nijak hustě protkané turistickými cestami. Poskytnou něco úplně jiného – klid, neporušenost přírody, nádherné výhledy, zkrátka naprostý relax. Proto doporučím návštěvu těchto míst především těm, kteří mají plné zuby každodenního shonu a také těm, kteří poblíž tráví dovolenou a chtějí si odpočinout od davů lidí ve skalních městech. Bonusem ke klidu pak je výše zmíněná rozhledna. Uvidíte z ní nejen celé Broumovsko, ale i polské Góry Walbrzyskie a Sowie a při trochu slušném počasí Krkonoše.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

S jídlem je to trochu slabší, hotel ani supermarket tady nečekejte. Takže jídlo s sebou. Zásoby pořídíte v Meziměstí a Broumově, ubytování též.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Co se mi tu nejvíc líbí, je to, co jsem popsal v odstavci Za čím jedeme. Klid, ticho, příroda, výhledy. Negativa tu nehledejte, sem se chodí relaxovat.

Ostatní informace

Polské Góry Sowie z Ruprechtického špičáku
Polské Góry Sowie z Ruprechtického špičáku
lupa

Dovolím si jeden tip pro skutečné blázny a romantiky. Zkuste se přemluvit k brzkému rannímu vstávání tak, abyste dorazili autem do Ruprechtic alespoň hodinu (raději více) před východem slunce. Projeďte celou vesnici až do místa, kde končí asfaltka, je tam odstavné místo na zaparkování. S baterkou v ruce není problém po žluté značce vyšplhat zhruba 2 km na vrchol a počkejte si na rozednívání a východ slunce. Pár fotek vás možná přesvědčí, že to stojí zato. Jen pozor, chce to s sebou i nějakou bundu, nahoře fouká i v době, kdy v údolí je absolutní bezvětří.

Úsvit
Úsvit
lupa

A ještě jedna věc. Broumovsko spadá do oblasti, kde platí pro dopravu podmínky IREDO, kterých se určitě vyplatí využít. Jak funguje, to se dovíte nejlépe zde - http://www.oredo.cz/cz/iredo_tarif.html. Naše oblíbená výletní strategie v této oblasti je dojet autem do Hradce Králové, zde auto u nádraží odstavit. Koupíme jednodenní síťovku (1 osoba – 160 Kč, 2 dospělí a max. 3 děti - 260 Kč) a jezdíme si vlaky a autobusy už bez omezení na místo parkovaní a ujetou vzdálenost. Vlaky i autobusy tu jezdí každou chvíli.Další informace

Hodnocení:
3047. místo
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
6 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Hynčice
(vzdálenost od místa: 4.11 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Ruprechtický špičák v Javořích horách

Pozdrav
23.06.2011 21:57

Franta

   Díky za zajímavý typ, mimochodem - Vaše fotografie jsou výborné !

                                                      Zdraví   Franta

06.12.2011 09:52

Výborný tip, krásné náladové fotky, zejména ta poslední. Ach jo. Když já nejsem ranní typ. A mám to daleko. Ale zapsal jsem si to do plánu jako even. přechod dál podél hranice na JV. 

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace