Roztančená ulice (MFF Šumperk)

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

barevná Spartakiáda z Tchajwanu
barevná Spartakiáda z Tchajwanu
lupa

Šumperk není jen vstupní bránou do – snad nejkrásnějších našich hor – Jeseníků, ale také místem, kde se konají pravidelně celorepublikově známé a uznávané kulturní akce. Tou jednou je podzimní hudební festival Blues Alive, tou druhou letní Mezinárodní folklorní festival. Ten se koná vždy v polovině srpna a jeho vyvrcholením je právě sobotní Roztančená ulice. Ne každý má zájem sledovat v týdnu vystoupení jednotlivých souborů, ale festival už prostě k Šumperku patří a na sobotní defilé se těší celé město i jeho návštěvníci ze širokého okolí. A to bez rozdílu věku, pohlaví, zdravotního stavu, tloušťky peněženky i sexuální orientace. Šumperk se zkrátka v této době stává nejen krásnou pestrobarevnou kyticí, ale i místem konání jednoho z nejvýznamnějších folklorních festivalů v České republice.

Slovensko
Slovensko
lupa

V letošním roce se již konal neuvěřitelný 24. ročník této akce, jejíž plný název zní Mezinárodní folkorní festival CIOFF – I.O.V. Šumperk. Zúčastnili se soubory z Gruzie, Slovenska, Německa, Tchaj-wanu, Ruska, Jižní Koreje, Mexika, Rumunska a Izraele. Domácí scénu pak zastupovaly např. soubory ze Šumperka, Vnorov, Horní Suché, Postřelmova, Přerova, Šardic, Dolní Lomné nebo Starého Podvorova. Letos dokonce došlo při nástupu jednotlivých souborů před šumperskou radnicí k zajímavé situaci. Rus, Germán a Žid (Izrael) vedle sebe sice dokumentovali současnou toleranci a multikulturnost světa, ale nevím, jestli teď nehrozí Šumperku nějaké nebezpečí. Přece jenom Ukrajina určitě nebude spokojena a jistá nervozita zavládla prý i na druhé straně pásma Gazy.

Za čím jedeme?

Mexiko u radnice
Mexiko u radnice
lupa

Celá akce je velmi oblíbená a stává se také potěchou oka. Zejména pánové – coby znalci ženské krásy – jsou nadšeni přítomností půvabných tanečnic neznámých kontinentů a údajně bývají (u)spokojeny i ctitelky mužské krásy a pedofilové (tato věta je samozřejmě myšlena v nadsázce, ale některé soubory jsou opravdu hodně dětské). V letošním roce byla mužská polovina národa o bohaté zážitky tak trošku ochuzena (jeden šumperský občan se nechává každoročně fotit ze všemi přítomnými kráskami a letos se slzou v oku neúspěšně bloudil městem) , ale když jsem viděl jaké nadšení – zejména u těch starších (ale přidali se i Keltové) – vyvolal zpěv Kaťuši, kterou se prezentoval soubor z Ruska, byl jsem … řekněme překvapen. Jedna starší soudružka se dokonce rozplakala štěstím, od souboru se už nevzdálila ani na krok a dobrovolně se stala jeho neplacenou klakou.

ruský tip dne
ruský tip dne
lupa

Samotná Roztančená ulice spočívá v tom, že většina zúčastněných souborů projde městem (tedy od radnice k „sově“) a na každém plácku předvede něco ze svého umění. Celý „průvod“ skončí v parku před budovou muzea, kde je postaveno podium a kde soubory předvedou vystoupení o něco delší. Během celého týdne mají zájemci možnost se s jednotlivými soubory seznámit. Na malé scéně „U sovy“ jsou vystoupení volně přístupná, na velké scéně v Pavlínině dvoře si už musíte připlatit. Součástí týdenní akce jsou také posezení u cimbálu, soutěž o nejlepší kotlíkový guláš, oblastní dožínky nebo ohňostroj. A protože Šumperk není lakotný, vyveze nejzajímavější zahraniční soubory k vystoupení také do Jeseníku, Kout nad Desnou, Loučné nad Desnou, Postřelmova, Velkých Losin, Libiny a Rapotína.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Mexicko-gruzínské přátelství
Mexicko-gruzínské přátelství
lupa

Šumperk i během festivalu žije dál svým životem, takže kapacity ubytovací i stravovací jsou připraveny v míře dostatečné a na všech úrovních. Mnohé dokonce přímo na pěší zóně Hlavní třídy, kde drtivá většina Roztančené ulice probíhá. K dispozici byly také některé místní vinotéky, ale zájem o víno nebyl nijak přehnaný. I když některé soubory pokukovaly celkem mlsně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Izrael
Izrael
lupa

Letos se – alespoň mně osobně – líbili nejvíce Němci a jedna Ruska. Ona ženščina luzným vzhledem, Němci atypickým smyslem pro humor, popírající názor o chladných Germánech. Vše začalo už na náměstí u radnice, kde se všichni účastníci sešli k slavnostnímu zahájení Roztančené ulice a střetnutí s naším starostou, senátorem, dozorčím radním, pedagogem a nevím čím ještě v jedné osobě. Nikoho z radnice ani organizátorů akce totiž nenapadlo, že by se náměstí mohlo na nějakou hodinku uzavřít, a tak tam vesele projíždělo jedno auto za druhým. Městská policie byla bezmocná, a tak Němci alespoň zpomalovali auta tím, že jim na přední sklo položili německou vlajku, kterou vzápětí každému autu odstartovali jeho vlastní „závod“. A všechny pak v podobném duchu bavili i nadále. Nelíbily se mi naopak reakce několika diváků. Volání „Rusko, fuj!“ a transparent „Putin je vrah“ se ke zpěvu a tanci moc nehodí bez ohledu na světový názor a politické vyznání.

Ostatní informace

Německo se baví
Německo se baví
lupa

Při vystoupeních mají většinou největší úspěch temperamentní Slováci (a nebylo tomu jinak ani letos, i když jim hodně šlapaly na paty děti z Gruzie a Tchaj-wanu) a nadšeně přijímanou Kaťušu bych klidně oželel. Sami ji většinou zpíváme až nad ránem a jen na večírcích, kde se vysloveně zadaří …

Kdo si bude chtít prohlédnout větší množství fotografií, najde je na : http://markyz63.rajce.idnes.cz/Roztancena_ulice_2014_MFF_Sumperk__08_2014.

Na Rajčeti najdete také moje fotografie z několika předchozích ročníků.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Druh:
za kulturou
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Šumperk
(vzdálenost od místa: 0.56 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Roztančená ulice (MFF Šumperk)

19.08.2014 19:29
Super fotečky, mistře! A článek pochopitelně též...
19.08.2014 19:32
Souhlasím s mým " pokladem ", je o čem číst a na co se dívat - seper !!!

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace