Rožnov pod Radhoštěm - Jurkovičova rozhledna a Rožnovský pivovar

Tipy na výlet, Beskydy, Javorníky, Valašsko
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme na dovolenou na Slovensko. Konečně jsme oba v důchodu, máme spoustu času, tak jsme si na to vyhradili 5 - 6 týdnů. Na trase se chceme zastavit tam, kde je něco zajímavého a kde to neznáme. Chceme si udělat nějakou túru v horách, prohlédnout si hrady, zámky i typické dřevěné slovenské kostelíky, zastavit se v historicky zajímavých městech. A právě nyní se blížíme k Rožnovu pod Radhoštěm, kde se chceme jít podívat na Jurkovičovu rozhlednu a kde chceme ochutnat pivo z místního minipivovaru.

Za čím jedeme?

lupa

Jurkovičova rozhledna stojí v Rožnově pod Radhoštěm na Karlově kopci nad Valašským muzeem v přírodě v nadmořské výšce 480 m n.m. Byla postavena r. 2011 podle plánů slovenského architekta Dušana Samo Jurkoviče. Původně tato rozhledna měla stát ve Valašském Meziříčí, v lokalitě Brňov. Ale k realizaci nikdy nedošlo. V 60. letech minulého století tehdejší ředitel Valašského muzea navrhl tuto rozhlednu postavit v Rožnově. K realizaci projektu nakonec došlo až za 112 let od dokončení náčrtů.

Dřevěná rozhledna stojí na vysoké kamenné podezdívce. Stejně jako chalupy na Pustevnách, i zde je vidět rukopis jeho díla, lidové motivy, barevné provedení. Rozhledna je vysoká 31 m, vyhlídkový ochoz je ve výšce 19 m.

Cesta značená zelenou turistickou značkou začíná na placeném parkovišti nedaleko pokladny do skanzenů Valašského muzea, stačí přejít přes dřevěný mostek a vydat se vzhůru. Současně tam vede i naučná stezka Jurkovičův chodník. Má čtyři zastavení - Na Karlův kopec, Jurkovič a Valašsko, Básník dřeva a Jurkovičova rozhledna. Jak vidíte, tabule jsou věnovány právě architektovi Jurkovičovi.

I přes čtení informačních tabulí, kdy jsme se vždy vydýchali, jsme byli za 20 minut nahoře. Výhledy byly nádherné, ke koupené vstupence dostanete letáček s informacemi o rozhledně i s popsaným panoramatem a tak se aspoň dozvíte, co je kde vidět.

Další, co jsme v Rožnově neznali, je Rožnovský pivovar. Dostanete se tam, když z hlavní silnice odbočíte směr Vidče. Daleko však nepojedete. Pivovar zde stál již r. 1712. Od r. 2010 je otevřen po rekonstrukci. Vaří se zde několik druhů piv, např. s příznačnými názvy - třináctka Rothschild, pojmenovaná podle dřívějších majitelů, nebo jedenáctka Radhošť, pojmenovaná podle nedaleké hory. My jsme ochutnali (tedy hlavně já) Radhoště. Pivo bylo výborné, bohužel originál petky neměli a natočení jakéhokoli piva do donesených by prý trvalo dlouho. Prý to moc pění. Co se dá dělat. Řídit pod vlivem piva se nesmí a tak Ota má smůlu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

lupa

Okolím jsme jen projížděli, nocleh jsme zde nesháněli. Najíst a napít se samozřejmě nechá v Rožnovském pivovaru, ale určitě je ve městě možností víc. Na rozhledně bohužel nic takového nemají.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Rozhledna se nám líbila moc. Jeho architekturu máme rádi. Takže k tomu není co dodat. Přesto znám lidi, kteří tvrdí, že je to přeplácané a moc barevné. Ale to je věc názoru. To je jeho styl.Ostatní informace

Otevírací doba rozhledny:

duben a říjen: sobota a neděle od 10:00 do 16:00 hod.

lupa

květen, červen a září: pondělí až neděle od 9:00 do 17:00 hod.

červenec a srpen: pondělí až neděle od 9:00 do 18:00 hod.

Vstupné na rozhlednu:

plné: 30,- Kč

děti od 6 do 18 let, studenti, senioři nad 60 let, ZTP: 15.- Kč

rodinné vstupné: 60,- Kč

skupinové vstupné: každý desátý návštěvník zdarma

Otevírací doba pivovaru: od 14:00 do 20:00 hod.

V Rožnově je možno ještě navštívit další naučné stezky - Drobníkův chodník (je věnován správci Rožnovského panství a podporovateli lázní Vilému Drobníkovi), Seichertův chodník (je pojmenován po významném rožnovském lékárníkovi Hynku Seichertovi). S Jurkovičovým chodníkem tvoří vlastně jednu naučnou stezku s názvem Po stopách Dušana Samo Jurkoviče a historie lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm. Stezka spojuje historii lázeňství v Rožnově pod Radhoštěm s architekturou Dušana Samo Jurkoviče. Stezky vedou z Dolního parku přes Horní až na Karlův kopec. Je na nich celkem 13 tabulí, kde se dozvíte i zajímavé informace z historie lázeňství v Rožnově.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rožnov pod Radhoštěm
(vzdálenost od místa: 2.26 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rožnov pod Radhoštěm - Jurkovičova rozhledna a Rožnovský pivovar

29.11.2016 22:36
To jste mně potěšili. Že jste neminuli rožnovský pivovar. Pivečka vaří skutečně chutná. A ještě o chlup lepší ve Vsetíně. na poměrně malém území dva skvělé minipivovary.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace