Rozhledna Vrátenská hora

Tipy na výlet, Polabí
Kam a jak jedeme?

lupa

Vracíme se z dovolené, ale protože to už není daleko, trochu jsme si zajeli se podívat na tuto rozhlednu na Vrátenské hoře nedaleko Mšena, která je na sever od Mělníka, na jih od Máchova jezera.

Za čím jedeme?

lupa

Původní rozhledna na Vrátenské hoře byla 12 m vysoká hasičská dřevěná věž na sušení hadic, kterou sem hasiči ze Mšena přemístili r. 1893 a upravili. Postavili schodiště a zastřešili vyhlídkový ochoz.Věž vydržela stát až do roku 1916, kdy ji strhla vichřice. Později zde byla vystavěna jednoduchá dřevěná triangulační věž, která rovněž sloužila jako rozhledna.

Až r. 1992 se začalo uvažovat o postavení nové vyhlídkové stavby na Vrátenské hoře. Byla otevřena až 28.10.1999. Byla postavena současně jako vysílače pro mobilní operátory Eurotel a Radiomobil, kteří ji zafinancovali. Obec Vrátno darovala pozemek pro výstavbu rozhledny. Je to ocelová trojboká oplechovaná kostrukce, vysoká 40 m, na vyhlídkovou plošinu ve výše 25 m vede 125 schodů. Rozhlednu provozuje Sdružení obcí Kokořínska.

Parkoviště je u silnice, na kterou odbočíte v obci Libovice. Dál je to asi 0,5 km – nejdřív kousek po neznačené cestě a pak po modré. Z rozhledny je kruhový výhled. Je vidět Bezděz a Ralsko, Bukovou horu, část Českého středohoří s Milešovkou a za dobré viditelnosti i část Jizerských hor, údajně má být vidět i Praha. Na vyhlídkovém ochoze jsou směrovky, takže dobře vidíte, kterým směrem, co máte hledat.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Pití a asi i nějaké oplatky se nechají koupit u vstupu na rozhlednu. Najíst se nechá určitě leckde, ale my jsme se najedli v minipivovaru Neumann v Mělnickém Vtelně.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Počasí bylo nádherné, takže se líbilo vše.

Ostatní informace

lupa

Rozhledna je otevřena pouze za dobré viditelnosti. Pokud se počasí vybere až po 13. hodině, rozhledna se už neotvírá.

Modrá turistická značka, která vede přes rozhlednu, vede na hrad Houska (3 km), na druhou stranu do Lobče, kde je muzeum Eduarda Štorcha, pedagoga, archeologa a spisovatele, opravený pivovar - technická památka z r. 1586, i zámek, ve kterém je penzion (4 km). Oboje se nechá projet i po cyklostezce. Na kole je možností samozřejmě víc, např. na Kokořín je to 10 km.

Otevřeno je od května do října, a to od úterý do pátku od 9.30 do 17.30 hodin, v sobotu a v neděli od 10.00 do 18.00 hodin. Přes zimu – od listopadu do dubna je otevřeno jen v sobotu a v neděle, a to od 10.00 do 18.00 hod.

Vstupné je 25,-/15,- Kč.

Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Skramouš
(vzdálenost od místa: 3.88 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Vrátenská hora

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace