Rozhledna Štěpánka a okolí

Tipy na výlet, Krkonoše
Kam a jak jedeme?

lupa

Jedeme autem, protože jedeme z Plzně do Krkonoš. A cestou se zastavujeme kde se dá, resp. kde je co zajímavého. A že je toho hodně, to nemusím povídat. Tentokrát auto necháváme na parkovišti u turistické ubytovny Hvězda a jdeme na rozhlednu Štěpánka. V blízkém okolí si chceme prohlédnout zpřístupněné vojenské opevnění a dojít se podívat ještě k vyhlídce na Bílé skále.

Za čím jedeme?

lupa

Z parkoviště vede zelená turistická značka k rozhledně Štěpánka - je to zajímavá kamenná novogotická stavba na vrchu Hvězda (959 m.n.m.) na hranicích Jizerských hor a Krkonoš. Patří mezi nejstarší zdejší rozhledny. Její výstavba začal v r. 1847 kníže Rohan, ale stavbu nedokončil - byl nucen odejít do Uher. Byl to on, kdo ji však pojmenoval po arcivévodovi Štěpánovi, který měl v údolí dohled na stavbu Krkonošské silnice. 40 let zde bylo pouze torzo, o které se staral Horský spolek, a turisté sem chodili pozorovat východ a západ slunce. A právě Horský spolek rozhlednu v 1892 dostavil a otevřel veřejnosti.

Je vysoká 24 metry. Z ochozu ve výšce 21 metrů je nádherný výhled na západní Krkonoše, údolí Desné a Kamenice, na přehradu Souš, ale i na Jizerské hory. U vchodu na rozhlednu je původní kulatý kamenný stůl s lavicí. Za ním je vidět kamenný válečný maltézský kříž. Vybudovali ho zde němečtí obyvatelé za 2. světové války jako památku svým padlým vojákům. Po roce 1945 byl kříž spolu s odsunem Němců poničen. V r. 2011 byl kompletně zrekonstruován. Je to architektonický unikát, pravděpodobně je to největší kamenný maltézský kříž u nás.

Na rozhledně jsme oba už byli, ale je to tak hezká stavba, že jsme se shodli na tom, že tam musíme znova. Tentokrát je na parkovišti ještě ukazatel po zelené 100 metrů Turnovská chata, 350 metrů vojenské opevnění, 800 metrů vyhlídka Bílá skála. To je lákavé, daleko to není, tak vyrážíme ve směru šipek.

Opevnění z r. 1937 - 38 jsme našli snadno. Je to několik bunkrů. Jeden - vzor 37 je částečně upraven do podoby z r. 1938, vč. vnitřního vybavení. V sezoně tam probíhá komentovaná prohlídka.

Bílá skála (964 m.n.m) je hora, která je ukončená výrazným křemencovým blokem, odkud se otevírá krásný téměř kruhový výhled přes lesy. Bohužel, Bílou skálu a tím pádem ani vyhlídku jsme nenašli. Z našeho pohledu se to zdálo divně značené. Vzdálenost místo aby se zkracovala, tak se prodlužovala. Takže někde byl problém. Tolik času už jsme neměli, navíc výhled by za stávajícího počasí nebyl nic moc. Chtěli jsme se ještě zajet podívat k přehradě Souš a udělat z Harrachova výlet k Mumlavským vodopádům, proto jsme to vzdali a nejkratším směrem se vrátili k autu.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Důkaz o tom, že i zde byl Jára Cimrmann
Důkaz o tom, že i zde byl Jára Cimrmann
lupa

U rozhledny je dřevěný stánek s rychlým občerstvením. Možností je ale více. Turistická chata Hvězda na parkovišti nabízí také občerstvení. Nedaleko – při zelené turistické značce směr Harrachov je Turnovská chata, kde je možnost ubytování i občerstvení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Do rozhledny jsme se zamilovali už dřív, ta je prostě krásná. Kdo se zajímá o opevnění, tak ho ty bunkry taky určitě zaujmou. Jen to značení k Bílé skále asi není nejlepší. Až doma podle aktuální mapy jsme zjistili, že je to skutečně o kus dál a určitě ne po zelené.

Ostatní informace

lupa

K rozhledně se dostanete i pěšky - můžete vyrazit z Příchovic, z Kořenova nebo z Harrachova. Určitě by se našla i okružní celodenní trasa. V současné době je rozhledna přístupná celoročně, jen za nepříznivého počasí bývá uzavřena. Informace prý poskytnou na telefonním čísle 603 806 473. Vstupné je 30,-/10 Kč

Komentovaná prohlídka vojenského opevnění je od května do září o víkendu od 9 do 18 hodin. Přesnější informace prý podají na telefonním čísle 737 376 238.

Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kořenov zastávka
(vzdálenost od místa: 2.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Štěpánka a okolí

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace