Rozhledna Štěpánka

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

Jdeme na výlet na nejstarší rozhlednu v Jizerských horách, na Štěpánku, která leží na vrchu Hvězda

959 m. n. m.

Jedeme autem do města Tanvald, zde zaparkujeme a dál pojedeme vlakem do Kořenova a poté pěšky na rozhlednu.

Za čím jedeme?

Jdeme na nejstarší rozhlednu Jizerských hor Štěpánku, která leží nad obcí Kořenov.

Rozhledna Štěpánka
Rozhledna Štěpánka
lupa

Náš výlet začneme na vlakovém nádraží v Tanvaldu, kam jsme dojeli z Janova nad Nisou(zde jsme byli na dovolené). Pojedeme po ozubnicové trati Tanvald Kořenov, dnes už pravidelné spojení zajišťují vlaky s adhezním pohonem, ozubnicový pohon používají jen vlaky při nostalgických jízdách. Po nasednutí do vlaku jsem se potkali se skupinkou předškolních dětí s učitelkou a tyto děti byly z jízdy motoráčkem unešeny a stačilo jim obyčejné zahoukání vlaku a byly nadšeny. Z dětí by si někteří dospělí měli vzít příklad, co málo jim stačí ke štěstí. Trať má značné stoupání 58 promile a za "mírného" klepání vlaku jsme toto stoupání překonali. Pak se vlak ponořil do 932 m dlouhého Polubenského tunelu a za chvíli vlak zastavil na nádraží v Kořenově, kde měl konečnou. Po shlédnutí rozcestníku před nádražím jsme se vydali po modré do vesnice Kořenov.

Nádraží Tanvald
Nádraží Tanvald
lupa

Cesta vede z počátku lesem a před Kořenovem jdeme mezi lukami a obdivujeme krásný výhled na Krkonoše. Než dojdeme do vsi, ještě zastavujeme u kaple s hřbitovem. Tuto kapli postavili v roce 1909 evangeličtí dobrovolníci za 4 měsíce. Zastavujeme se na oběd v penzionu U zvonku a po dobrém obědě pokračujeme dále do kopce po modré, směrem k rozhledně. Jdeme stále otevřenou krajinou okolo místních chalup a penzionů. Dojdeme k aleji, která končí ve vsi Příchovice a stoupáme do kopce, za chvilku odbočíme do prava a už jdeme lesem. Vyjdeme poslední kamenité stoupání a stojíme před rozhlednou.

Rozhledna Štěpánka: leží 959 m.n.m, je nejstarší rozhledna Jizerských hor. Začal ji stavět roku 1847 kníže Camill Rohan a byla dostavěna až v roce 1892. Jedná se o kamennou stavbu.

Tanvald
Tanvald
lupa

Po zakoupení vstupenky na rozhlednu v místním bufetu, který slouží jako pokladna, stoupáme na tuto impozantní rozhlednu. Samotná rozhledna má dvě vyhlídková patra, na první vyhlídce jsou vzorně popsána místa, která vidíme na obzoru a na druhé vyhlídce jsme už nad vrcholky stromů a výhled je úžasný. Z rozhledny jsou překrásně vidět Jizerky a opačným směrem hřebeny Krkonoš. Po pokochání výhledy šlapeme směrem na Tanvald. Čeká nás 4 km cesta z kopce po zelené značce. Po cestě jdeme přes obec Příchovice, s kostelem sv. Víta, z roku 1690, který byl v 19. století přestavěn. Tato obec má vzorně upravenou náves se zajímavou studnou. Po cestě do Tanvaldu míjíme překrásné chalupy a obrovitý dub chráněný státem.V Tanvaldu na parkovišti si konečně užíváme roviny, okrajové části města jsou ve strmém kopci.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se v Kořenově v penzionu U zvonku, můžeme doporučit a tekutiny jsme doplnili v příjemné typické vesnické hospůdce na návsi v Příchovicích.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Kaple v Kořenově
Kaple v Kořenově
lupa

Líbilo se nám vše, jak od jízdy po horské železnici, tak krásná atmosféra vesniček, které jsou oblíbené pro letní i zimní rekreaci. Nejvíce nás fascinovala rozhledna a překrásné výhledy z jejich vyhlídek a samozřejmě krásná příroda Jizerských hor. Výlet byl dlouhý asi 10 km.

Ostatní informace

Další informace naleznete na webu Tanvaldu :http://www.tanvald.cz/pg.php?ID=4&hlmenu=4

a Kořenova:http://www.korenov.cz/

historie zubačky:http://www.zubacka.cz/o_trati/20050315_historie_trati/index.htm

Podobné příspěvky
Kliknutím se rozbalí popisek příspěvku.

  • Rozhledna ŠtěpánkaDalší informace

Hodnocení:
4757. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Druh:
do přírody, na hory
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kořenov zastávka
(vzdálenost od místa: 2.25 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Štěpánka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace