Rozhledna Slovanka

Tipy na výlet, Jizerské hory
Kam a jak jedeme?

lupa

Naše společná cesta začíná v Liberci. Odtud putujeme směrem na Bedřichov. Po průjezdu Starým Harcovem projedeme odbočku na Rudolfov a dále pokračujeme směrem Bedřichov, odkud směřujeme na Karlov. U lyžařských vleků odbočíme vpravo, projedeme kolem několika chat a octneme se na malém parkovišti. Odtud pokračujeme pěšky do mírného kopce - pro cyklisty je zde asfaltová silnice pro pěší je zde i mírný terén na lesní cestě. Po necelých 500 metrech spatříme náš cíl cesty.

Za čím jedeme?

Jdeme za nejstarší českou kovovou rozhlednu.

lupa

Roku 1887 se jablonecká, janovská a hornokamenická sekce Horského spolku dohodly na výstavbě rozhledny na Seibtově vrchu. Protože stavební parcelu jim majitel vrchu poskytl bezplatně, zbývalo jen vybrat vhodný projekt. Zvítězil návrh zakoupit od vídeňské firmy jedenáctimetrovou litinovou konstrukci, která byla vystavena na výstavě pořádané ve Vídni. Jediný zedník postavil během několika dní 3 m vysokou podezdívku, na které další tři dělníci sestavili dovezenou 11 m vysokou a 5 t těžkou konstrukci rozhledny během pouhých 17 dní. Slavnostního otevření rozhledny se konalo v srpnu 1887 a zúčastnilo se ho na 5000 návštěvníků, od kterých bylo na dobrovolném vstupném vybráno víc, než činila cena celé stavby včetně dopravy. Až do druhé světové války byla rozhledna udržovaná, poté však byl vstup jen na vlastní nebezpečí. Rozhledna chátrala, až se roku 1997 stala nepřístupnou. Záchranu pro ní znamenalo vyhlášení technickou památkou roku 1999 a založení občanského sdružení na její záchranu. Díky finančním příspěvkům od různých dárců byla rozhledna restaurována a červenci 2000 znovu otevřena.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

U rozhledny se nachází chata Slovanka, kde je malé občerstvení, restaurace i ubytování.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Prostředí okolo rozhledny je nádherné, jen místy příjezdová cesta se spíše podobala tankodromu.

Ostatní informace

Na této rozhledně se vstupné neplatí a parkovné taktéž.Další informace

Hodnocení:
3320. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody, na hory, na kole
Bylo zde:
7 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Josefův Důl
(vzdálenost od místa: 3.16 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Slovanka

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace