Rozhledna Rýdův kopec (Trigon)

Tipy na výlet, Jindřichohradecko
Kam a jak jedeme?

lupa

Na trase Plzeň, resp. Veselí nad Lužnicí – Jindřichův Hradec se často pohybujeme. Naposledy loni na podzim, když jsme jeli do Znojma. Na rozhledně jsme se však zastavili o rok dříve, když jsme jeli z Drnholce.

Za čím jedeme?

lupa

Rozhledna je nedaleko hlavní silnice, jen 7 km od Jindřichova Hradce. Ze silnice ji lze vidět. My jsme k ní šli od silnice, kde bohužel stále zatím není žádné pořádné parkoviště. Ale prošlapaná cesta k rozhledně vede. Pravděpodobně nejvhodnější a nejpohodlnější cesta je z obce Děbolín. Z obce z hlavní silnice vyrazit kousek po silnici směr Matná a pak odbočit vpravo po červené. Tam a zpátky je to cca 3 km.

Rozhledna se stavěla od září 2014 do června 2015. Dne 8. července 2015 byla slavnostně otevřena. Stojí ve výšce 551,5 m n.m. na Rýdově kopci, který jen nepatrně převyšuje ostatní okolí. Rozhledna má půdorys pravidelného trojúhelníku. Spodní část rozhledny je železobetonová, je obložena kamennými deskami, horní část je otevřená, částečně obložená dřevem. Je vysoká 33 metrů, vyhlídková plošina je ve výšce 24 metrů. Ta je zastřešená, vnitřní část je zasklená, třemi posuvnými dveřmi se nechá vyjít na otevřenou terasu. Ve vnitřní části jsou desky se znázorněnými panoramaty. Zajímavostí této rozhledny je možnost nahoru stoupat po jednom schodišti, zpátky jít po jiném. Není nikde však napsáno, že by schodiště byla jednosměrná. Uvnitř rozhledny je ocelové točité schodiště se 102 schody, po obvodu rozhledny vede lomené dřevěné schodiště se 128 schody.

Z rozhledny je kruhový výhled. Je vidět Jindřichův Hradec, Šumava, Novohradské hory, Javořická vrchovina, Slepičí hory, za hezkého počasí i Alpy.

Rozhledna je volně přístupná v měsících březen-říjen od 8:00 do 20:00 hodin. Z bezpečnostních důvodů je přes zimu uzavřena.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

V době naší návštěvy u rozhledny žádné občerstvení nebylo. Ale do Jindřichova Hradce je to kousek a myslím, že tam si každý něco šikovného najde.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

lupa

Některé nově vzniklé rozhledny se mi moc nelíbí, dokonce mám někdy pocit, že vznikají rozhledny, ze kterých toho není moc vidět. Ale když na to Evropská unie dá prostředky, tak proč ji nepostavit. Ale tahle rozhledna je skutečně hezká a je z ní vidět daleko.

Ostatní informace

lupa

Rozhledna leží na červené turistické trase z Jindřichova Hradce do Stráže nad Nežárkou. Kdo by chtěl projít celý okruh a po žluté dojít zpátky do J. Hradce, ujde 42 km. Kdo je zvyklý chodit, zvládne to. Převýšení je minimální. Zda je trasa vhodná pro cyklisty nevím, my jsme ji nešli.Další informace

neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km), celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Děbolín
(vzdálenost od místa: 0.98 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Rýdův kopec (Trigon)

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace