Rozhledna Pastýřka na Pastvisku.

Tipy na výlet, Svitavsko
Kam a jak jedeme?

Pastvisko, pohled ze Křížového vrchu
Pastvisko, pohled ze Křížového vrchu
lupa

Při našem pobytu v Moravské Třebové jsme měli, kromě poznávání města, možnost podívat se i na několik zajímavých míst v okolí. Jedním z nich byl vrch Pastvisko ( 516 m.n.m.), na kterém stojí Rozhledna Pastýřka. Patří mezi ty mladší, byla pro veřejnost otevřena 20. 7. 2009. Na Pastvisku již v minulosti rozhledna stála a jmenovala se po knížeti Janu z Lichtenštejna. Pastýřku projektoval rodák z Moravské Třebové, Jan Škoda. Jedná se o dřevěnou věž s ocelovým, točitým schodištěm na železobetonových základech. Její výška je 27 metrů a vyhlídková plošina je o dva metry níže. Je odtud hezký výhled do všech světových stran. Kromě pohledu na město jsou při dobré viditelnosti vidět Jeseníky, Orlické hory, pohoří Králického Sněžníku a mnohé další.

Za čím jedeme?

Rozhledna Pastýřka na Pastvisku
Rozhledna Pastýřka na Pastvisku
lupa

Naše cesta začíná na náměstí T. G. Masaryka v Moravské Třebové. Odtud procházíme městem po červené a zelené k domu Na Písku. Odtud již jen po červené Dvorní ulicí, kolem areálu vojenské školy, který máme po levé straně. Ke konci ulice, na úrovni nedaleké benzinové pumpy odbočujeme na polní cestu vlevo a tady je začátek docela slušného stoupání. Při pohledu k severu je odtud hezký pohled na město. Začíná nám dělat starost změna počasí, která nastala skoro v okamžiku. Z jihu se valí tmavá mračna a začíná i mírně pršet. Přicházíme k rozcestí Pod Pastviskem ( 475 m.n.m.), kde vstupujeme do lesa. Stoupání je mírnější a místy se jde po rovině. Vlevo od cesty je několik menších skalních útvarů, posléze cesta prochází do vyššího smrkového lesa. Po chvilce se mezi Korunami stromů objevuje vrchol rozhledny.

Pohled z Pastýřky na město
Pohled z Pastýřky na město
lupa

Nedaleko rozhledny je přístřešek a konečně stojíme u prvního schodu rozhledny. S každým přibývajícím metrem sílí vítr a po dosažení plošiny to již slušně fučí. Od jihu se ženou černá mračna a je vidět jen nedaleký vrch Dvorské ( 594 m.n.m.). Na západě je pásmo Hřebečského hřbetu. Východ se nám zabalil do mraků a na SV jsou matně vidět Jeseníky. Jen sever k nám byl milostivý. Město Lanškroun je zalité sluncem, na Bukovou horu si skoro můžeme sáhnout a kralický sněžník je vidět v obrysech. Poryvy větru jsou stále silnější a tak ještě jeden pohled po krajině a jde se dolů.

Pohled z Pastýřky na Dvorskou
Pohled z Pastýřky na Dvorskou
lupa

Od rozhledny pokračujeme dál po červené, která nás dovedla na rozcestí Nad Peklem ( 475 m.n.m.). Krátká spojka k zelené a jsme u studánky v Pekle. Chata na okraji cesty, opodál na louce je altán a samotná stavba studánky jsou vším, co je tady ke zhlédnutí. Pramen je poměrně silný a jeho voda spěchá k nedalekému Světlému potoku. Jdeme jeho údolím mimořádně hezkou alejí listnatých stromů. V některých místech jsou celé trsy, nám bohužel neznámých hub. Alej končí na okraji města opět u areálu vojenské školy. Před jejím vchodem je socha Jana Žižky z Trocnova. Na rozcestí s červenou se kruh uzavřel a po chvilce jsme opět na náměstí.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Moravská Třebová má velmi slušnou nabídku občerstvení. My jsme bydleli a stravovali se v pensionu Best, v Brněnské ulici k naší plné spokojenosti.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

I když počasí nám moc nepřálo, cesta na Pastvisko byla nádherná a zajímavá. Rozhledna se nám líbila a snad někdy příště nám vyjde vstříc i počasí.

Ostatní informace

Pastvisko, kmen s houbami
Pastvisko, kmen s houbami
lupa

Celá cesta je dlouhá kolem 5 kilometrů. Větší část prochází lesem a jde se po značených cestách. Celkové převýšení je kolem 150 metrů. Rozhledna je volně přístupná na vlastní nebezpečí. Vše se najde na mapě KČT č. 50 Svitavsko. Kamenem úrazu jsou tentokrát fotografie, ale i to k cestování tak nějak patří.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Moravská Třebová
(vzdálenost od místa: 2.1 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Pastýřka na Pastvisku.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace