Rozhledna Kopanina

Tipy na výlet, Český ráj
Kam a jak jedeme?

lupa

Vracíme se z dovolené, ještě se chceme zastavit v Českém ráji, konkrétně na Frýdštejnu a Vranově. Jenže prohlídku si chceme nechat až na další den. Na mapě jsme objevili kousek od Frýdštejnu rozhlednu. Máme tedy program na zbytek dne.

Za čím jedeme?

lupa

Kopec Kopanina (657 m.n.m.) u Malé skály byl vždy místem dalekého výhledu. Již v roce 1892 začal KČT shromažďovat finance na stavbu rozhledny. Na Kopanině odkoupili pozemek a na podzim 1893 začali s výstavbou 18 metrů vysoké cihlové věže. Slavnostní otevření bylo 3. června 1894. Byla pojmenována „Pacltova“ podle turnovského propagátora turistiky Čeňka Paclta. Název se však neujal.

V roce 1936 byla rozhledna zvýšena na 21 metrů a zastřešena prosklenou nástavbou. Po 2. světové válce spravoval rozhlednu TJ Sokol, od roku 1956 obec Frýdštejn, která se o rozhlednu stará stále. Na přelomu století probíhaly opravy, věž dostala novou střechu a okna a samozřejmě byla vymalována.

79 železných točitých schodů vede na původní vyhlídkovou plošinu. Na přistavěnou prosklenou nástavbu musíte zdolat ještě 12 příček dřevěného žebříku. Za námahu budete odměněni krásným kruhovým výhledem. Jako na dlani máte Český ráj – oblast Hrubé skály, zříceninu Trosky a město Turnov, západním směrem je Ještěd, na severu pak Jizerské hory a Krkonoše a na východě hora Kozákov. V údolí pod vámi je vidět věž zříceniny Frýdštejn. Za dobrých podmínek uvidíte i Prahu a Orlické hory.

U rozhledny je třinácté zastavení naučné stezky Jany a Josefa V. Scheybalových. Stezka chce propojit Jablonec nad Nisou s Turnovem. Manželé Scheybalovi byli historici a etnografové, působící v severních Čechách. Má dvě části. První byla otevřena 19. června 2011, měří 12 km, je na ní 15 zastavení. Začíná v domě manželů Scheybalových v Jablonci nad Nisou a končí v Pulečné. V době naší návštěvy se druhá část teprve připravovala. Ta byla otevřena 18. května 2013, měří 8 km, je na ní 10 zastavení. Začíná na Kopanině a vede do Dolánek u Turnova. Myslím si, že projít tuto naučnou stezku musí být rozhodně zajímavé. Snad se tam někdy ještě vypravíme.Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Pokud přijedete autem, budete parkovat pod rozhlednou na parkovišti u penzionu Na Vejpřeži. Tam jsme se dobře najedli a večeři zapili pivem z pivovaru Rohozec.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Trochu nám vadilo, že nahoře chybí bližší popis toho, co vidíme.

Je však bezvadné, že na rozhlednu se můžete zajít podívat prakticky kdykoliv, i v zimě. Nedaleko penzionu Na Vejpřeži - v domku č. 2 vám po zaplacení vstupného 20,- / 10,- Kč a vratné zálohy 100,- Kč zapůjčí klíče od rozhledny. Nahoru je to 300 metrů. V sezoně by měla být rozhledna otevřena.

Ostatní informace

lupa

Přes rozhlednu vede modrá turistická značka. Pokud pojedete vlakem, můžete se na ni napojit v Rychnově u Jablonce nad Nisou, projít přes rozhlednu a Frýdštejn a odtud se vypravit po červené na Malou skálu, opaž na nádraží ČD. Cesta měří 10 km. Stoupání je poměrn pozvolné, nastoupáte jen 266 metrů, klesání je pak o něco prudší.

Také si můžete udělat jen zhruba 8 km okruh z Malé Skály. Po červené a modré přes Frýdštejn na rozhlednu a po zelené přes Bobov zpátky.

V okolí jsou i cyklotrasy.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byl zde::
1 turista
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rychnov u Jablonce nad Nisou
(vzdálenost od místa: 3.03 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Kopanina

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace