Rozhledna Hýlačka

Tipy na výlet, Jižní Čechy
Kam a jak jedeme?

Jdeme na rozhlednu Hýlačka.

Rozhledna Hýlačka
Rozhledna Hýlačka
lupa

Z Tábora je to po zelené (zbytek asi po modré) 4 km. Pokud se nechcete vracet stejnou cestou a máte čas, můžete pak po červené do Sezimova Ústí (4 km - ale nedoporučujeme na kole) a pak po žluté zpátky do Tábora (5 km).

Z Tábora sem jezdí i MHD, samozřejmě můžete jet i autem.

Za čím jedeme?

Rozhledna Hýlačka
Rozhledna Hýlačka
lupa

Hýlačka je plochý kopec, jehož vrchol dosahuje výše 525 m. Rozhledna „Hýlačka“ zde byla postavena táborskými turisty brzy po vzniku samostatné republiky. Táborský rodák - ing.arch. Theodor Petřík zpracoval projekt rozhledny jako husitskou hlásku, dřevěnou a krytou šindelem. Ke vstupu ve 7 kamenných schodů, uvnitř je dalších 50 dřevěných, takže výstup není náročný a odmění vás hezkou půlkruhovou vyhlídkou. Krásně je vidět město Tábor s nejvyšší kostelní věží v celých jižních Čechách (77,80 m). A za ním je Votická pahorkatina s Javorovou skálou. Za dobré viditelnosti je vidět na panoráma vrchů od Čertovy hrbatiny, přes Bukovec, Chotoviny, Mladovožicko, Dubské vrchy až po Choustník.

Rozhledna je vysoká 18 metrů, zasklená vyhlídková plošina je v 15 m.

V době otevření - 4. června 1920 byla pojmenována Rozhledna Svobody.

Nová Hýlačka
Nová Hýlačka
lupa

V říjnu 1995 prohlásilo ministerstvo kultury stavbu za kulturní památku, v r. 2004 proběhla celková rekonstrukce. Byla osazena panoramatická mapka, kde jsou informace o výšce a vzdálenosti vrcholů.

Nová Hýlačka
Nová Hýlačka
lupa

Rozhledna sice vyhořela, ale postavili v r. 2015 na stejném místě rozhlednu novou a vyšší. Otevřena byla 1. srpna 2015. Sice není tak hezká, ale výhledy určitě za to stojí. Je vysoká 35,6 m, vyhlídková plošina je ve výši 25 m a vede na ni 136 schodů. Vstup je přes turniket po zaplacení vstupného ve výši 20,- Kč. Turniket je otevřen denně, a to od října do března od 9 do 16 hodin, v dubnu a květnu od 9 do 18 hod, od června do srpna od 9 do 20 hodin, v září od 9 do 18 hodin.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

lupa

Musím přiznat, že jsme sem přijeli večer autem, ve kterém jsme přespali, abychom si ráno prohlédli rozhlednu a vyrazili na kole na hrad Choustník. A právě po té červené jsme se ze Sezimovo Ústí vraceli - což bylo to nejhorší, co jsme mohli provést. Pro cyklisty je část absolutně nesjízdná, lze říci, že v jednom úseku byl problém i to kolo vynést nahoru. Tedy pro normálního smrtelníka, který našlapal 40 km.

První večer jsme jen zašli na pivo na fotbalové hřiště. Druhý den jsme už nevyrazili ani tam. Takže nemohu doporučit v místě žádnou občerstvovací stanici.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Rozhledna vypadá velmi nenápadně, je nízká, takže na první pohled se zdá, že snad ani nemůže být nikam vidět. Naopak - stojí za to se tam zajít podívat.

Ostatní informace

Rozhledna je otevřena o víkendech od května do srpna 9:30 - 17:00 h. Letos ji otevřeli již na velikonoce. V ostatních dnech si můžete v této době vypůjčit klíče v č.p. 71 (300 m).

Vstupné je skoro symbolické - 10,- Kč za osobu.

My jsme si toto místo zvolili jako výchozí místo pro okružní cyklotrasu na hrad Choustník.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Bylo zde:
5 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Horky u Tábora
(vzdálenost od místa: 0.83 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Hýlačka

18.05.2011 20:58
Rozhledna je pěkná,ale již stromy jsou vyšší než sama rozhledna!
Re:
01.06.2011 22:10

Karel Charvát

Z rozhledny asi už nikdy nebude takový výhled jako v roce 1920, kdy byla postavena. Tenkrát bylo návrší holé, nezalesněné. Dobové články uvádějí, že z rozhledny je za dobré viditelnosti vidět i Šumava. Tomu lze věřit, i dnes lze za mimořádně dobré viditelnosti z nedalekých vyvýšených míst vidět Boubín či Kleť. Z Hýlačky tomu ovšem brání vzrostlý les. Proto je výhled omezen, na jih a západ není opravdu nic vidět. Díky průřezu stromů v nejbližším okolí rozhledny v uplynulých letech se ale značně zlepšil výhled na severozápad, sever a východ, takže se to lepší. Ale je pravda, že výhledu na Jistebnicko a Mladovožicko pořád vzrostlé stromy částečně vadí. Nadzvednout rozhlednu a posadit ji o pár metrů výš, nad koruny stromů, jako to udělali na šumavském Javorníku, tady nepůjde. Proto jde majitel rozhledny, místní odbor KČT, cestou trnitější - snahou o postupné nahrazení vysokých stromů nízkými, které by výhled z ochozu rozhledny ani v příštích letech nezastínily. Rozhlednu ale už dnes stojí za to navštívit.

Už není
23.03.2012 18:59

Bohužel tuto turistiskou zajímavost již nelze navštívit. Na Nový rok 2012 lehla popelem po té, co jí zřejmě nějací mladíci zapálili. Slyšela jsem, že klub turistů se snaží ji opět postavit. Tak snad někdy.

19.08.2015 09:51

MP
Nová rozhledna už stojí, ale více než původní rozhlednu připomíná stožár. Ale je asi vyšší a bude z ní lépe vidět.
01.05.2016 18:16
Smutné už není starší a dnešní jsou moderní rozhlednu od 2015.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace