Rozhledna Bolfánek

Tipy na výlet, Šumava
Kam a jak jedeme?

Vydáváme se autem z Kdyně u Domažlic do Chudenic

Za čím jedeme?

Rozhledna Bolfánek
Rozhledna Bolfánek
lupa

Historie: Na vrchu Zďáru (587 m) u Chudenic stávala kaplička svatého Wolfganga (jméno později počeštěno na Bolfánek). Pověst uvádí, že když se vracel řezenský biskup Wolfgang z Prahy, kde na přání knížete Boleslava II. vysvětil v r. 973 prvního českého biskupa Dětmara, přenocoval tu v jeskyňce pod skalou. Nedaleko byla studánka s léčivou vodou, ke které přicházeli poutníci zblízka i zdaleka.

Cesta na rozhlednu
Cesta na rozhlednu
lupa

V letech 1722 - 1725 postavil zde František Josef Černín podle plánu černínského architekta Maxmiliána Kaňky velký poutní kostel, který byl však za náboženských reforem císaře Josefa II. v roce 1782 uzavřen. Kostel chátral a byl v roce 1810 zbořen až na věž, které místní obyvatelstvo pojmenovalo Bolfánek. V roce 1845 byla věž (původně s cibulovitou věží) zvýšena na 45 metrů a tesařským mistrem Janem Kubátem změněna na nynější podobu. Stala se záhy velmi oblíbenou rozhlednou a to především díky nádhernému výhledu na panorama Šumavy. V roce 1829 sloužil u kaple slavnou staroslovanskou mši Josef Dobrovský.

Detail
Detail
lupa

V letech 1950-51 byla věž opravena. V následujících desetiletích stavba chátrala a až v r. 1991 obec Chudenice zahájila postupnou rekonstrukci. Nejdříve byly zajištěny omítky, byla osazena vstupní mříž a na bývalý kůr bylo vsazeno velké okno. V letech 2001 a 2002 dostala celá rozhledna nová okna.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Nejlépe jídlo do batohu, občerstvení v restauraci Chudenice

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Krásná příroda, historie místa, opravená rozhledna, v lokalitě se nachází též Americká zahrada s nádhernými stromy a rostlinami

Ostatní informace

Cena na rozhlednu symbolická, lze zakoupit suvenýry, pohledy a p.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Nýrsko
(vzdálenost od místa: 0.97 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Bolfánek

22.03.2014 00:19
Mám to na Bolfánku moc ráda. Už jsem tam byla několikrát. A nedalekou Americkou zahradu též doporučuji. Ještě je poblíž letitý strom - douglaska tisolistá, snad nejstarší u nás, ne-li ve střední Evropě.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace