Rozhledna Bohušův vrch

Tipy na výlet, Slavkovský les, Doupovské hory
Kam a jak jedeme?

turistická značka
turistická značka
lupa

Rozhlednu Bohušův vrch najdeme východně od města Planá. To je dostupné vlakem, autobusem i autem. Například z Prahy po dálnici D5 kolem Plzně a asi 30 kilometrů před Rozvadovem odbočíme na Mariánské Lázně. Z dálnice je to už jen cca 20 kilometrů. Nevede k ní žádná turistická značka, ale věžička je viditelná z dalekého okolí a je to příjemná procházka ať z centra městečka nebo od Hornického muzea. Zástavbou se vydáme východním směrem, poslední část je trochu více do kopce po štěrko-písčité cestě lesoparkem. Koncem dubna kdy jsme tam byli my, všechno nádherně kvetlo a probouzelo se k životu. Pro lenochy lze téměř až k rozhledně dojet autem po silnici Planá-Lestkov - v místě, kde se hlavní silnice na konci města stáčí vlevo nutno odbočit vpravo na vedlejší silnici na Otín a po cca 150m odbočit znovu doprava na cestu k rozhledně.

Za čím jedeme?

rozhlena na Bohušův vrch
rozhlena na Bohušův vrch
lupa

Bohušův, dříve Šibeniční vrch již na přelomu předminulého století byl výletním místem. V březnu 1908 Městský okrašlovací spolek přišel s nápadem zde na místo vyhlídkového glorietu postavit cihelnou rozhlednu. Původní plány počítali s věží vysokou téměř 30 metrů, ale během stavby se nedostávalo peněz takže vznikla věž 16metrová nákladem 10 000,- korun. Základní kámen byl položen v den císařského výročí 2.12.1908 a slavnostně otevřena byla v létě roku 1909. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 14 metrů a dovede vás tam ocelové schodiště se 73 nášlapy.

rozhlena na Bohušův vrch
rozhlena na Bohušův vrch
lupa

V šedesátých letech začala rozhledna sloužit jako nosič antén a postupně byla znepřístupněná a značně chátrala. O znovuzrození se postaralo město Planá a celkovým rozpočtem 350 000,- Kč byla rozhledna opravena a slavnostně znovu zpřístupněna 28.října 1999.

rozhlena na Bohušův vrch
rozhlena na Bohušův vrch
lupa

Z vyhlídkového ochozu je pěkný výhled do okolí na Slavkovský a Český les a na historickou část Plané. Při naší návštěvě v blízkých zahradách a lesoparku kvetlo spoustu třešní, takže svěží zelená se míchala se sněhově bílou. Po cestě zpět nám cestu skřížil slepíš, vyhřívající se na písčité cestě a stromy byli plné včel.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Najedli jsme se ve steak baru v sídlišti na cestě z rozhledny do městečka, česnečka byla výborná, klobouk dolu, ale ostatní jídla fakt katastrofa, spíš se restauraci vyhněte.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Pěkná procházka v době kdy okolo všechno kvetlo, pěkný výhled na historickou část města a okolí. Doporučuju dalekohled sebou.

Ostatní informace

Rozhledna je celoročně volně přístupná, bohužel i pro vandaly.

Turistickou známku číslo 469, lze v sezóně zakoupit v Hornickém muzeu, mimo sezónu je to trochu problém, měla by být v íčku, ale to je dosti často zavřené.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Planá u Mariánských Lázní
(vzdálenost od místa: 1.73 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Bohušův vrch

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace