Rozhledna Babylon u Kramolína

Tipy na výlet, Brno a okolí
Kam a jak jedeme?

rozhledna Babylon
rozhledna Babylon
lupa

K výletu Na Rozhlednu Babylon jsme se vydali jednoho uplakaného dne, kdy to nebylo počasí na kolo a vyjímečně jsme se ze Štítar vydali autem do Kramolína nedaleko Dalešické přehrady. Z Kramolína jsme pokračovali po žluté turistické značce po silnici směrem na Mohelno, z které turistická trasa po pár set metrech (u hájovny) uhýbá vpravo do lesa. Pak se lze stočit přímo do kopce směrem k rozhledně, nebo trochu delší příjemnou procházkou dojít až na rozcestí zelený les a tam se napojit na modrou turistickou trasu (zatáčíme vlevo) po níž dojdeme až k rozhledně.

Za čím jedeme?

krásná empírová věž
krásná empírová věž
lupa

Rozhledna Babylon se nachází na Zeleném kopci v nadmořské výšce 491 m.n.m. V roce 1831 ji ve spolupráci s moravskými zeměměřiči postavil majitel náměšťského panství hrabě Jindřich Vilém Haugwitz a sloužila pro vyměřovací účely při zakládání tzv. stabilního katastru v první polovině 19.století. Kamenná empírová věž má je na základě čtyřhranného půdorysu, vyšší patra jsou osmistěnná. Celá rozhledna je velkou ukázkou řemeslné zručnosti našich předků jako například točité schodiště. Každý schod je vytesán z jednoho kusu a navlečen na středový ocelový trn. Proti pootočení jsou stupně zajištěny rybinou. V ochozu který se nachází ve výšce 18metrů je schodiště doplněno krásným zábradlím. V patře vyhlídky je provedena romantická vyřezávaná výzdoba stropu v podobě zvěrokruhu. Původně věž byla o jedno patro vyšší a dosahovala výšky 40 m. Během rakousko-pruské války v roce 1866 byla věž poškozena a proto byla výškově upravena na současnou výšku 24,5 m. Z vyhlídkové ochozu je rozhled do širokého okolí, ale vyplatí se mít nějakou optiku i když chladící věže Dukovanské jaderné elektrárny sou nepřehlédnutelné.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

informační tabule
informační tabule
lupa

V Podyjí jsme strávili krásných 14 letních dní ve Štítarech v útulném apartmánu Royal Garden www.royalgardenap.cz kde je velice romantické ubytování v okrasné zahradě s možností koupání ve venkovním bazénu, příjemného posezení u vína a grilu a velice kvalitním zázemí pro cyklisty s velice příjemnými a ochotnými majiteli.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Tato rozhledna rozhodně patří k těm nejkrásnějším co se v naší vlasti nacházejí. Je mistrnou ukázkou řemeslného umu, znalostí a šikovnosti našich předků.

Ostatní informace

Otevřeno: květen - září sobota, neděle, svátky 13.00-17.00,

informace na tel.: 568 645 317

Možno zakoupit turistickou známku číslo 946Další informace

Hodnocení:
2551. místo
Náročnost:
rodina s dětmi, romantika
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou
Bylo zde:
8 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kralice nad Oslavou
(vzdálenost od místa: 8.39 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rozhledna Babylon u Kramolína

11.10.2012 22:20
Rozhlednu lze velice dobře spojit s plavbou po řece. My jsme nechali auto u Wilsonovy skály a lodí jsme se dopravili až do Kramolína. Jen cesta k molu se 2 kočárky nebyla ani u jedné zastávky zrovna jednoduchá... Jinak hezký výlet, doporučuji.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace