Říp, Želízy, Houska a Rozhledna na Vrátenské hoře

Tipy na výlet, Máchův kraj
Kam a jak jedeme?

Cestou na Říp
Cestou na Říp
lupa

Celodenní výlet, tentokrát autem a pěšky. nejprve přesun autem z kempu v Kokořínském Dole do Vražkova pod Řípem cca 40 km. Odtud pěšky na horu Říp k románské rotundě sv. Jiří a Vojtěcha po žluté značce cesta tam a zpět asi 6 km. Z Vražkova autem do Liběchova, části Želízy 25 km. Z parkoviště je to jen skok k čertovým hlavám. Ze Želíz silničkami 3. třídy na parkoviště pod hradem Houska 21 km. Odtud po červené a modré značce na hrad a kolem hradu, pak zpět a pokračujeme dále po modré až na rozhlednu na Vrátenské hoře. Po zdolání schodů nahoru a dolů zpět po modré na parkoviště pod hradem 6 km. Cesta byla v pohodě, mírně zvlněným terénem částečně lesem a částečně po loukách. Z parkoviště pod hradem už cesta zpět do kempu 12 km. Celkem autem do 100 km a pěšky asi něco přes 12 km.

Za čím jedeme?

Historie, památky, tajemno, rozledy a příroda - vše v jeden den.

Na hoře Říp románská Rotunda sv. Jiří a Vojtěcha: http://www.hora-rip.cz/rotunda-sv-jiri.php/ Z Řípu jsou rozledy téměř na všechny světové strany.

V Želízech kousek od silnice jsou v pískovcových skalách vytesány tzv. Čertovy hlavy od Václava Levého, který vytesal i další sochy v okolí.

Výhled z Řípu
Výhled z Řípu
lupa

Hrad Houska byl dlouhá léta uzavřen a teprve v roce 1999 byl zpřístupněn veřejnosti novými majiteli, kterým byl vrácen v restituci. http://www.hradhouska.cz/index.php?p=uvod Kousek od hradu je v lese socha sv. Ludmily a vyhlídka na Říp.

Výhled z Řípu
Výhled z Řípu
lupa

Rozhledna na Vrátenské hoře je kousek od hradu Houska, patří telekomunikacím a vyhlídková plošina je v 25 m. Cena pro dospělé je 25 Kč. Vidět je jak na Bezděz, tak na panství hradního pána z Housky, zámek Lobeč.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Malé občerstvení bylo v bufetu na Řípu, pak u stánku na nádvoří hradu Houska a pak večeře v kempu v Kokořínském Dole, kde jsme stanovali.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Informační tabule na Řípu
Informační tabule na Řípu
lupa

Každý Čech by měl vyjít na Říp, tak jako muslim do Mekky, takže povinnost jsme splnili. Rotunda je omítnutá a mi osobně se více líbila bez omítky. Bylo horko, ale cesta vedla většinou ve stínu stromů. Hrad Houska byl zajímavý a hlavně výborný byl pan Ing. Miroslav Konopásek - kastelán hradu.

Ostatní informace

Informace na webu v předchozím odstavci. Vstupy: Říp rotunda 40 Kč / os., Čertovy hlavy zdarma. Parkoviště pod Houskou 50 Kč, Houska 80 Kč / os. Vrátenská hora 25 Kč / os.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Kanina
(vzdálenost od místa: 3.12 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Říp, Želízy, Houska a Rozhledna na Vrátenské hoře

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace