Retro 2 1986 - Za Milanem na pionýrský tábor

Tipy na výlet, Brdy
Kam a jak jedeme?

Rybník u kterého jsme tábořili
Rybník u kterého jsme tábořili
lupa

Vážení kamarádi, příznivci turistiky na Turistice, protože jaro se někde zatoulalo do jiných krajů napíšu Vám ještě jeden retro výlet. Jak už jsem v minulém retro výletě popisoval s partou kamarádu jsme vyráželi na vandry a jeden z kamarádů Milan v létě dělal pionýrského vedoucího. Část Červené sedmy jsme za ním vyrazili a tentokrát do Rožmitálu pod Třemšínem. Na kraji tohoto krásného městečka stál pionýrský tábor a zde se náš kamarád Milan snažil vštěpovat pionýrům lásku k přírodě a trocha toho jeho klidu. Milana jsem zažil v životě jen 1x rozčileného a to když jsem mu pádlem cáknul vodu z Lužnice a to proto, že jsme málem ztroskotali s naší keňou. Naštěstí naštvanost k mé osobě mu vydrželo jen asi 1 hodinu.

Za čím jedeme?

Pionýrský tábor
Pionýrský tábor
lupa

Scházíme se ráno, teď už vám neřeknu jestli pátek, nebo sobota(ale to není po těch letech důležité) v Praze na Smíchově na autobusovém nádraží Na Knížecí. Tentokrát jedeme Vlastík, Hanka, David a já. Jedem autobusem do Příbrami a po cestě se nic mimořádného nestalo. V Příbrami vystupujeme z autobusu a podle mapy se orientujeme, vycházíme pěšky do Rožmitálu pod Třemšínem. Jdeme a když nás dostihl hlad a žízeň zastavujeme na nějaké loučce u lesa a vytahujeme vařič krabičku, pevný líh a konzervu s naším oblíbeným lunch meatem. Bohužel musím konstatovat, že dřívější konzervy za minulého režimu byly dobré a bylo v nich maso. Po dobrém obědě vyrážíme dál vstříc našemu cíli. Bohužel jsme trochu zbloudili a tak nakonec dojdeme na silnici a zbývajících 5 km došlapeme po silnici. Jak už jsem popisoval, měli jsme červené lodičky typu Červeňáček z Rychlých Šípů. Takto vyšňořeni nás míjela tehdejší fára a občas nám někdo zamával a vyzkoušel funkčnost svého klaksonu. K večeru jsme došli na kraj Rožmitálu a dali se do leva.Našli jsem pionýrský tábor, zahulákali slušně přes plot na dítka a ty nám po chvilce přivedli na kraj tábora našeho kamaráda Milana. Po krátké zdarvici nám Milan doporučil ať přespíme na kraji rybníka, který byl v těsné blízkosti tábora. Jenom nás trochu zarazilo vyprávění Milana, že na té louce byl vojenský tábor Sovětských vojáků, ale že kvůli epidemii úplavice ho zrušili. Potěšení tím, že už před námi na louce někdo tábořil přesouváme se k rybníku. Vytahujeme velký igelit, natáhli jsme provaz mezi dva stromy a přes něj igelit přehodili. Kraje igelitu jsme měli vyztuženy lepenkou na koberce a do připravených děr zatloukáme klacky místo kolíků. Z jedné strany igelit přivazujeme ke stromu a vzniká věc vzdáleně podobná stanu. Něco povečeříme a jdeme se koupat do rybníka, kde nás při koupaní trochu oťukávají nějaké ryby. Po vykoupání v rybníce Hanka u malého ohníčku zahrála nějaké písničky na kytaru a my něco zahulákali, co se snad podobalo zpěvu. Jdem spát a začíná pršet a jsme rádi, že máme svůj"stan". K dešti se přidává vítr a bouřka a to už náš přístřešek vlaje ve větru jak plachta na lodi. Honem se sháníme po kamenech na zatížení igelitu a nakonec jsme v hledání úspěšní, v klidu usínáme. Za ten den jsme měli v nohách a nožkách asi 20km.

Vystřelené nábojnice a hříbečky
Vystřelené nábojnice a hříbečky
lupa

Ráno nás probouzí sluníčko společně ze střelbou. Když opatrně vykoukneme z našeho úkrytu zjišťujeme, že přes louku kde táboříme přešli myslivci na honu. Po dopoledním zevlování a hraní na kytaru něco pojíme a začneme balit. Po úklidu místa našeho bivakování vyrážíme na autobus do Rožmitálu a jedeme zpět do Prahy.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Tipy na ubytování v okolí

Zevlování
Zevlování
lupa

Najedli jsme se z vlastích zásob a do dneška, když zavřu oči vidím jak opékáme na víčku od ešusu lunch meat z Čínské lidové repupliky a cítím na jazyku jeho výbornou chuť. Ubytování jsme byli pod stanem vlastní výroby.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Zase jsme zažili jeden pěkný vandr a utužili naše přátelství.

Ostatní informace

Co tam hledá?
Co tam hledá?
lupa

V tehdejších dobách nebylo vybavení pro kempování v takové množství a dostupnosti jako dnes a tak vynalézavost zlatých českých ručiček měla volné pole působnosti. Místo karimatek jsme používali měkčené PVC a na to jsme nalepili Podložku pod dítě, která se koupila v drogerii. Přes to jsme dali černý igelit proti zašpinění a oblepili kobercovou lepenkou. Takzvaný ledviňák, pás z králičí kožky, který Vám hřál zádíčka. Oblečeni jsme byli do maskáčů sehnaných pod rukou od toho kdo se vrátil z vojny.

Cestou necestou
Cestou necestou
lupa

Dost už vzpomínání, přeju všem krásnou turistickou sezonu a ať na svých toulkách potkáte samé dobré lidi a zažijete krásné zážitky, na které si po létech vzpomenete tak jako já dnes Smile.Další informace

neumístěno
Náročnost:
romantika
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Skuhrov pod Třemšínem
(vzdálenost od místa: 1.21 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Retro 2 1986 - Za Milanem na pionýrský tábor

06.04.2013 18:20

 Ano, ano - v těch "zlatých časech" našeho mládí bylo například ve vepřové konzervě k vidění opravdické vepřové a ne jako teď, kdy je všechno dle norem EU a tím pádem díky všelijakým procentuálním náhražkám, připomínající šrot pro prasata, také absolutně nepoživatelné ... /však jsem také neměl "maso" z konzervy více jak 10 let v sobě \ ... pravda, všecko ideální v té době nebylo a soudruzi nám šlapali na paty, ale jídlo a cestování ( byť jen na území mezi ostnatými dráty ) bylo také za pakatel ! Díky za další retro, Honzíku.

06.04.2013 19:05

Už aby to jaro přišlo ale skutečné a daly se dělat výlety.....čtením takovýchto článků už začínají svrbět nohy.......a k tomu jídlu? Dnes aby se člověk opravdu bál si koupit i párek, když se dočte co to všechno obsahuje a navíc ještě dovoz z Polska, kam dávali i skoro-chcíplotiny, ne-li skutečné. Vydělat se dá na všem...... a nás lidi mají za prasata, co snědí všechno. Je to hnus.

07.04.2013 12:59

Je hezké, když je na co vzomínat a pak se stím po létech podělit z ostatními. Jinak je přáním určitě každého, při svých výletech potkávat jen samé dobré lidi a když holt někdy potkáme nějakého člověka ne moc z dobrým chováním, tak je dobré se nad ním povznést a neřešit ho, i když bychom ho někdy nejraději třeba ,,uškrtily". 

07.04.2013 10:08

Opět mistrně napsané vzpomínání  na doby dávno minulé. Samozřejmě, tato doba měla hodně negativních aspektů, s kterými se potýkáme ještě dnes. Ale příroda ještě zdaleka nebyla tak zdevastovaná jako dnes, vzduch byl dýchatelnější, voda čistčí a to co jsme běžně jedli, dnes co do kvality neobsahuji ani potraviny označované známkou nejvyšší kvality.

Re: Částečně nesouhlasím
07.04.2013 20:09

Budu Vám trochu oponovat, ten vzduch zas tolik čistější nebyl, např. tepelné elektrárny a zasažené K

Re: Re: Částečně nesouhlasím
07.04.2013 20:46

omlovám, se vložilo se to dřív než jsem chtěl, 

Budu Vám trochu oponovat, ten vzduch zas tolik čistější nebyl, např. tepelné elektrárny a zasažené Krušné hory a Jizerské hory, které se z toho docela vzpamatovaly,nebo když projel tehdejší Trabant, nebo Vartburg, některé řeky jsou dnes čistější než dřív, protože hodně podniků na jejich tocích zkrachovalo, ale v čem se určitě zhodneme, to dnešní jídlo je mnohem méně kvalitnější.  Díky Honza

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace