Rakovník, židovský hřbitov

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Kam a jak jedeme?

Jedeme do Rakovníka, schovaného v dolíku zhruba patnáct kilometrů od hlavního tahu na Karlov Vary, asi padesát kilometrů od Prahy; pro svou polohu výletníky a turisty často opomíjeného.

Za čím jedeme?

Židovský hřbitov v Rakovníku
Židovský hřbitov v Rakovníku
lupa

Podíváme se na židovský hřbitov, v této lokalitě unikátní stářím náhrobníků, pocházejících z první poloviny 17. století v barokním slohu a pozdějšími ve stylu klasicistním. Hřbitov najdeme na konci města, u silnice vedoucí na Křivoklát, ve stráni nad Rakovnickým potokem. Jde o malebné místo s majestátními stromy, obrostlými břečťanem, vzhledem ke své poloze i o místo velmi klidné. Navzdory tomu, že téměř ve všech publikacích je uváděno poslední pohřbívání ve dvacátých letech minulého století, rakovničtí pamětníci uvádějí, že se zde pohřbívalo ještě po válce a my jsme našli i náhrobek ještě z let sedmdesátých.

Tak tenhle binec se nám moc nelíbil...
Tak tenhle binec se nám moc nelíbil...
lupa

Za zmínku stojí i obřadní síň a dochovaný domek hrobníka, opět v klasicistním stylu. Z něj, bohužel, zmizel jediný seznam náhrobníků - podle rakovnických historiků prý byl ukraden díky nedostatečnému zabezpečení pouhým visacím zámkem na dveřích. Hřbitov bývá zavřený, ale poté, co zavoláte na číslo uvedené na ceduli na vratech, během deseti minut přiběhne ochotný správce s klíči. Přijet můžete kdykoliv kromě sobot a židovských svátků.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Židovský hřbitov v Rakovníku
Židovský hřbitov v Rakovníku
lupa

Pokud člověka přepadne hlad, má v Rakovníku spoustu možností, kde se najíst. Na náměstí najde několik restaurací, většinou s cenami mírnými a s výhledem na Mariánský sloup či Chrám sv. Bartoloměje, tvořící dominantu jednoho z nejdelších českých náměstí. Při cestě na nádraží jak vlakové, tak autobusové, na rohu Nádražní ulice najdete Divadelní bar a restauraci, porce velké, jídlo chutné, obsluha milá.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Náhrobky starší i mladší
Náhrobky starší i mladší
lupa

Byli jsme nadšeni jak hřbitovem, tak i ochotou střelhbitě přiběhnuvšího správce hřbitova. Co nás nepotěšilo, byl stav starých náhrobníků, pokácených zčásti mezi hromádkami písku, kamením a střešními taškami, jakož i stav hrobníkova domku a jeho okolí, malé opravy nutné.

Ostatní informace

Jak již zmíněno, strava v Rakovníku za ceny mírné, vstupné na hřbitov žádné. Rakovník má turistickou známku s vyobrazením Vysoké brány, obdobou Bílé věže v Hradci Králové, střežící západní stranu města. Koupíte ji (známku, ne bránu) buď v muzeu, nebo v informacích na Husově náměstí.Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
rodina s dětmi
Byli zde:
2 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Rakovník
(vzdálenost od místa: 0.41 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rakovník, židovský hřbitov

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace