Rabštejn nad Střelou

Tipy na výlet, Kladensko Rakovnicko
Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
lupa

Rabštejn nad Střelou leží v přírodním parku Horní Střela, obtékán ze tří stran řekou, na cestě mezi Manětínem a Žluticemi. Patří mu jedno prvenství: je nejmenším městem v ČR a nejspíše i ve střední Evropě. S počtem obyvatel, který se už od počátku devadesátých let pohybuje mezi 20 a 30 "kousky", by stěží dal dohromady třeba jen fotbalové družstvo:-)

Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
lupa

Přesto, že jde o městečko počtem obyvatel zanedbatelné a rozlohou neveliké, bylo by trestuhodné opomenout je, pokud navštívíte některou z památek v okolí, např. Manětínský zámek, klášter v Plasích či Mariánskou Týnici.

Cesta k Městečku vede lesy, kde po stráních uvidíte obří kameny, povalené kmeny, husté a sytě zelené kapradiny, tu a tam zurčí potůček; romantika jako řemen.

Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
lupa

Městečku samotnému co chybí na velikosti, to zde najdeme "v obsahu": může se pochlubit unikátním Kamenným Mostem přes řeku Střelu, židovským hřbitovem, bývalým klášterem servitů, barokním zámkem, loretánskou kaplí či zříceninou gotického hradu ze 14. století, z níž si dnes můžeme prohlédnout dochované ruiny bašty a obranné věže.

Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
lupa

Pokud sem zavítáte v létě, nezapomeňte si plavky. Koupel v čisté Střele a slunění se na skalách a kamenech kolem ní má cosi do sebe. Právě tak i procházka zdejšími poměrně "divokými" lesy.

Rabštejn nad Střelou
Rabštejn nad Střelou
lupa

Co se jídla týče, není vůbec k zahození piknik na břehu Střely. Pokud trváte na teplé kuchyni nebo byste chtěli uprostřed zdejší přírody strávit delší dobu, nemusíte si zoufat. Navzdory malému počtu obyvatel je zde hned několik možností občerstvit se nebo ubytovat:

http://rabstejnnadstrelou.wz.cz/sluzby.html

Trochu zklamání zažije turista v okamžiku, kdy zjistí, že nepřístupný je jak barokní zámek (který je dnes v soukromých rukou), tak budova kláštera.

A ježto jak klášter, tak zámek jsou nepřístupné, vstupy vaše peněženka neutrpí. Otevře se jen při koupi turistické známky, buďto na ranči Havraní kámen, nebo v penziónu U Laury, případně v manětínském infocentru.
Další informace

Hodnocení:
1009. místo
Náročnost:
rodina s dětmi
Délka:
vycházka (do 6 km)
Druh:
za kulturou, do přírody
Bylo zde:
17 turistů
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Žihle
(vzdálenost od místa: 5.41 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rabštejn nad Střelou

19.08.2012 20:39
určitě pěkný výlet. nejen zříceniny ale i zachovalé klidné městečko Rabštejn stojí za prohlídku.
Dost to tu je zanedbané...
16.09.2015 10:03

waki
Po 16 letech jsem tu opět. Bylo to nejhezčí místo co jsem poznal.Městečko sice vzkvétá .Ubytování ho je málo . Ranč je zavřený. Lesy, cesty a louky zarostlé . Památky jaksi stále nepřístupné a chátrající. Turistické stezky v dost špatném stavu. Kdysi jsem tu chtěl slavit 60.narozky - tak to tedy mně přešla chuť.

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Sledovat diskusi e-mailem
Váš email:
Sledování můžete kdykoliv zrušit jedním kliknutím.
Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace