Rabštejn

Tipy na výlet, Hrubý Jeseník
Kam a jak jedeme?

Žďárský Potok
Žďárský Potok
lupa

Jedeme na 25 km dlouhý turistický pochod, který začíná a končí u Penzionu Zastávka ve Žďárském Potoku u Rýmařova. Přijet sem můžete buď autobusem nebo autem. Parkoviště je před penzionem.

kolem Rabštejnského potoka
kolem Rabštejnského potoka
lupa

Celý pochod vede po turisticky značených trasách: od Penzionu Zastávka jdete přes silnici po zelené směr Pod Výhledy, odbočíte vpravo na žlutou směr Řabštejnský potok - Pod Rabštejnem - Rabštejn rozcestí. Po červené ke zřícenině hradu Rabštejn a na skalní výhled a zpět na horskou chatu Rabštejn. Po červené na rozcestník Hvězda. Odtud po zelené na Krtinec a Pod Bílým kamenem a na sedlo Skřítek k motorestu. Po červené k rozcestí Nad Skřítkem a dále Žlutý potok, Hubert lov.chata - U Škaredé jedle- penzion Zastávka.

Za čím jedeme?

lovecká chata Rabštejn
lovecká chata Rabštejn
lupa

Zřícenina hradu Rabštejn. Hrad založil v 2. polovině 13. století Hrabiše ze Švábenic; prvně doložen v roce 1318, kdy jej získal Jan Lucemburský. Od konce 14. století jej králové zastavovali. V 70. letech 15. století poškozen vojskem Matyáše Korvína. Žerotínové, kteří hrad získali počátkem 16. století, jej opustili a vybudovali nové centrum panství - zámek v Janovicích. Na hradě potom bydleli jen služebníci a bylo zde též vězení. Jako pevnost byl využit ještě za třicetileté války, v letech 1645 - 1646 jej ovládli Švédové. V 2. polovině 17. století definitivně opuštěn. Dnes patrné jen zbytky zdiva. Místo je hojně navštěvováno horolezci. Upravený přístup na skalní vyhlídku.

Krásy Jeseníků, lesy, louky, kytky, motýli, brouci, houby, skály, výhledy a horské chaty.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Občerstvili jsme se ráno v penzionu Zastávka, otevřeno od 08:00. V Poledne v chatě na Rabštejně - teplá jídla. Odpolední pivko jsme si dali v Motorestu Skřítek, kde i dobře vaří.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Výhledy z Rabštejna, údolí Žlutého potoka, vyhlídka Krtinec,

Ostatní informace

Žádné vstupné, Autobus Šumperk-Bruntál-Opava-Ostrava. Odkaz:http://jizdnirady.idnes.cz/vlakyautobusy/spojeni/Další informace

Hodnocení:
neumístěno
Náročnost:
pro zdatnější
Délka:
celodenní výlet (15-20 km)
Druh:
do přírody
Byli zde:
3 turisté
Jak se Vám tam líbilo ?

Komentář:

Vyhledání vlakového spojení
Odkud:
Kam: Slatiňany
(vzdálenost od místa: 5.19 km)
Datum: Čas:

Diskuse k výletu Rabštejn

Nadpis: (nepovinný)

Vaše jméno:

Email: (nezobrazí se)

Text:

Email:
Heslo:
Vytvořit účet Zapomenuté heslo
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. další informace